Poprvé zveřejněn audio záznam rozhovorů Lídy Baarové s Josefem Škvoreckým

Liberec - Již 8. dubna vychází autentické nahrávky „Případ Lída Baarová - Rozhovory herečky s Josefem Škvoreckým“ z roku 1982. Hvězda prvorepublikového filmu na nich poprvé a zřejmě naposled vypráví, jak to doopravdy bylo.

V létě roku 1982 se v Alicante (Španělsko) v letním bytě MUDr. Dohnala setkali herečka Lída Baarová (7. září 1914, Praha – 27. října 2000, Salzburg) se spisovatelem Josefem Škvoreckým. Nejspíš poprvé (a zřejmě naposled) tu Lída Baarová mluví opravdu upřímně. Josef Škvorecký pořídil z hovorů amatérský zvukový záznam, který následně hodlal literárně zpracovat.Kniha pak za půl roku skutečně vyšla ve Škvoreckého nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Corp. pod názvem Lída Baarová – Útěky (1983). Dvanáct magnetofonových kazet, na kterých je zachycena hereččina pravdivá zpověď, věnoval později Josef Škvorecký Ondřeji Suchému. Z osmnácti hodin zvukového záznamu vznikl nyní komplet tří CD (scénář střihů Naďa Dvorská) chronologicky zachycujících životní osudy slavné české filmové hvězdy předválečného a válečného filmu (filmů natočila za celý svůj život celkem sedmdesát).

Největší část vyprávění představuje podrobný popis toho, jak to chodilo v německé filmové společnosti UFA, kam Baarová přijela v roce 1934 (tehdy jí bylo dvacet let). V Německu pobývala do roku 1938. I zde, stejně jako v tehdejším Československu, prožívala obrovskou popularitu. Byla neobyčejně krásná a svého půvabu uměla náležitě využít. Měla zájem vždy jen o muže ve významném postavení. Adolfa Hitlera jen okouzlila, ovšem ministra německé propagandy Josepha Goebbelse svedla natolik, že kvůli ní hodlal opustit rodinu s několika dětmi. Stýkala se s nacistickými pohlaváry, účastnila se jejich sjezdů, ale žila s pocitem, že je vše v pořádku. Hitler ovšem nařídil svému ministrovi nemanželský vztah ukončit.

V roce 1948 emigrovala Lída Baarová do Rakouska. Pasáže poválečného pádu z výšin slávy tvoří druhou rozsáhlou část hereččiných vzpomínek. V roce 1982, kdy byl záznam pořízen, neměla problém s otevřeností svého vyprávění. Po roce 1990 ovšemvzala své přiznání zpět a snažila se popřít vše, co zhruba deset let předtím Josefu Škvoreckému sdělila. Nyní je možnost slyšet podstatné pasáže z její zpovědi – bez „autocenzury". Vyprávění Lídy Baarové je doprovázeno třemi filmovými písněmi z let 1934-1940 v jejím podání.

3CD vyjde 8. dubna 2016.

Související

Helena Třeštíková

Natáčela zoufalé manžele i Tigrida. Jak dostala Helena Třeštíková před kameru koho chtěla?

Česká dokumentární tvorba asi nedisponuje slavnějším jménem, než je Helena Třeštíková. Režisérka a dokumentaristka obdržela za plejádu veleúspěšných snímků řadu cen doma i v zahraničí. Je jednou z prvních autorek tzv. časosběrných dokumentů, v nichž sleduje dějiny lidského života napříč celým jeho trváním. Jak její filmy zachytily dějiny se stalo tématem besedy s režisérkou ve studentském klubu Univerzity Palackého v Olomouci, která proběhla 23. dubna.

Více souvisejících

Lída Baarová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy