RECENZE: Chvění aneb Nezapomenutelný zážitek v Národním divadle Brno

RECENZE – První premiérou Baletu Národního divadla Brno v této sezóně je původní dílo jednoho z nejvýraznějších českých choreografů současnosti Petra Zusky. Šéf baletu pražského Národního divadla se inspiroval hudbou Henryka Goréckého i Jiřího Pavlici, básní Vladimíra Holana, ale především nestabilitou dnešní doby, a vytvořil neskutečně silnou taneční báseň s názvem Chvění.

„Poslední list se třese na platanu..."

Umělecký šéf baletu pražského Národního divadla a jeden z nejvýraznějších choreografů současnosti Petr Zuska vytvořil pro Balet NdB původní dílo s názvem Chvění. Jak sám říká, nesnažil se vytvořit příběh, ale spíše symbolický obraz, vyjádření vlastních pocitů a osobních postojů.

Inspirací mu byla hudba polského skladatele Henryka Goréckého, pro druhou polovinu představení použil téměř celé album Hradišťanu Chvění, na němž Jiří Pavlica zpracoval mimo jiné báseň Vladimíra Holana Poslední. Zuska ve svém díle zpracoval jak vztah jedince k druhým lidem i ke světu, ale i nestabilitu současné doby spojené s uprchlíky.

V první části inscenace zazní téměř celá 3. symfonie polského skladatele Henryka Góreckého. Mystická závažná hudba, kterou skladatel věnoval obětem války, je rozhovorem mezi Kristem a jeho matkou Marií. Střed černé scény se schodištěm rozděluje nerovná bílá čára, tanečníci v černých kostýmech slézají po schodišti a opět mizí v orchestřišti. Staví se do řady, vyčleňují se, tvoří dvojice a skupinky a vytváří dojem nekonečného množství lidí. Tak jako lidé, kteří se objevují v našich životech a zase mizí.

Objevují se sólisté – On a Ona, v premiérovém obsazení Arthur Abram a Ivona Jeličová. On přichází s kufrem, který se stává motivem celé inscenace, symbolem odcházení, ale i nových začátků. V dokonalém provedení sólistů a celého sboru se objevují krásné obrazy, například tanečníků objímajících se na kufrech. K vizuálně perfektnímu zpracování přispělo i důmyslné osvětlení a průhledná opona, která tvoří dojem deště, rozděluje scénu a odděluje tak postavy, nejpůsobivějším obrazem je však stín Jeličové, který se odráží na oponě, když tanečnice schází ze schodů.

„Bývá nám ticho jako dětem zima..."

V druhé polovině zazní téměř celé album Chvění Jiřího Pavlici. V celkem ostrém kontrastu ke Góreckého symfonii je v hudbě Hradišťanu prostor i pro odlehčení. Výstup sboru na píseň Moje vina připomíná šamanské tance, v choreografii na píseň Altaj, Altaj se objeví prvky stylů od lidových tanců po ty nejmodernější. Ze skvělého a sehraného souboru zaujal člen sboru Thoriso Magongwa.

Představením prostupuje píseň Poslední list, která se opakovaně vrací a funguje jako motiv, kterým lze celé Chvění charakterizovat. V závěrečné části se vrací úryvky z Goréckého symfonie, inscenace se tak zacyklí a dostává ještě více na působivosti a závažnosti.

Chvění v Národním divadle Brno je snad nejpůsobivější dílo, které má soubor na repertoáru. Ve spojení s perfektním výběrem hudby a kvalitními výkony tanečníků se jedná o nezapomenutelný zážitek.

Celkové hodnocení: 100 %

Balet Národního divadla Brno: ChvěníChoreografie, libreto, režie: Petr ZuskaHudba: Henryk Górecki, Jiří PavlicaScéna: Jan DušekKostýmy: Kateřina ŠtefkováPremiéra: 10. listopadu 2016 v Janáčkově divadleObsazení: Ivona Jeličová / Nelka Lazović / Emilia Vuorio (ONA), Arthur Abram / Michal Pimek / Martin Segeťa (ON)

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze Národní divadlo Brno Balet

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy