RECENZE: Kmeny v Redutě aneb Jak je nemožné někam nepatřit

RECENZE – Mladý režisér Braňo Holiček se po dvou letech vrátil do Reduty a po Černé labuti zde vytvořil další vynikající inscenaci. Opět se jedná o velmi originální adaptaci nedivadelního textu, na níž pracoval s téměř stejnou hereckou sestavou jako minule. Holičkovo stejnojmenné zpracování knihy Kmeny Vladimira 518 nahlíží na subkultury prostřednictvím osobních zážitků zúčastněných herců.

Inspiračním zdrojem pro inscenační tým se stala kniha Kmeny, kterou v roce 2011 publikoval hudebník a výtvarník Vladimir 518 společně s publicistou Karlem Veselým a fotografem Tomášek Součkem. Kniha mapovala pražské subkultury neboli kmeny (tedy sociální skupiny, které spojuje stejný zájem, styl oblékání a názory), mezi nimiž najdeme gotiky, motorkáře, skinheady, ale také skupiny kolem hudebních žánrů jako hip hop, punk nebo emo.

„A přitom nechceme nic jiného, než si žít vlastním způsobem…“

Holiček se svým týmem s předlohou zachází velmi volně. Podobně jako u jeho minulé inscenace v Redutě, Černé labuti, z knihy přebírá spíše téma, myšlenku, textu se však spíše nedrží. Inscenaci Kmeny totiž tvoří osobní zkušenosti herců, kteří zde vystupují za sebe a vypráví údajně reálné příběhy o svých jak pubertálních kmenových zkušenostech, z nichž „vyrostli“, tak i těch přetrvávajících. V promluvách herců se občas objeví citáty z knihy, které však patří z jiného kmene. Inscenace tak dokládá, že přestože jsou kmeny v předloze jasně ohraničeny, myšlenka je vždy stejná.

Děj inscenace je jednoduše, ale účinně ohraničený situací v prádelně, kdy vždy jeden herec vybere z pračky svůj kostým odpovídající kmeni, o němž se bude mluvit. Takhle se prostřídá všech sedm aktérů, z nichž někteří svůj příběh odehrají sami a některým asistují i ostatní. Nechci prozrazovat všechna témata, některá nejspíš diváky i překvapí, všechny příběhy jsou však podány neuvěřitelně zábavným způsobem. Ať už se příběhy herců opravdu zakládají na realitě nebo ne, divák rozhodně tento dojem dostane. Protagonisté vystupují pod vlastními jmény a příběhy doplňují opravdu reálnými detaily z vlastního života. Díky tomu inscenace diváka dokáže vtáhnout a především mu ukázat, že dané téma se týká nás všech.

Přestože se inscenace dá charakterizovat především jako komedie, dostalo se do ní i několik vážnějších momentů nebo náznaků závažných témat, které ději dodávají ještě větší váhu a aktuálnost. Jedná se například o epizodu s motorkářem končící havárií nebo náznaky nacismu v kapitole o punku.

„Já jsem chtěla tak moc, až jsem nechtěla – někam patřit.“

Jak již bylo řečeno, isncenace je zasazená do prádelny, a přestože by se pravidelné střídání účinkujících a jejich příběhů mohlo stát jednotvárným, každý příběh je natolik jiný jak tematicky, tak ztvárněním, že si inscenace drží tempo po celou svou devadesátiminutovou stopáž. Přes výše zmíněné vážnější momenty je inscenace především komická, čemuž kralují výstupy tanečníka Kaminského nebo vyznavače outdooru Jakuba Šafránka. Inscenace pak vrcholí výstupem Annette Nesvadbové, která nevtíravým, ale velmi zábavným způsobem vtáhne do děje i diváky. Jaksi magickou atmosféru má také výstup hostující herečky Milady Vyhnálkové.

Herecké obsazení je (stejně jako tomu bylo u Černé labuti) velmi vyrovnané. Herci už znají Holičkův způsob práce (autorská tvorba založená na improvizaci) a očividně si jej užívají. Ze sedmi herců (Annette Nesvadbová, Magdaléna Tkačíková, Milada Vyhnálková, Roman Blumaier, Štěpán Kaminský, Jakub Šafránek, Martin Veselý) je těžké kohokoliv vyzdvihnout, všichni podávají stejně vynikající výkony.

Kmenům v Redutě se opravdu nedá nic vytknout. Výborné herecké obsazení, poutavé režijní pojetí a aktuální téma, které se dotýká každého z nás, z nich dělají jednu z nejlepších inscenací, které má Národní divadlo Brno na repertoáru.

Celkové hodnocení: 100 %

Divadlo Reduta (Národní divadlo Brno)

Braňo Holiček a kol.: Kmeny

(na motivy knihy Kmeny od Vladimira 518 a Karla Veselého)

Režie: Braňo HoličekDramaturgie: Ilona SmejkalováVýprava: Nikola TempírProjekce: František Pecháček, Nikola Tempír, Jan VrbkaÚčinkují: Annette Nesvadbová, Magdaléna Tkačíková, Milada Vyhnálková j. h., Roman Blumaier, Štěpán Kaminský, Jakub Šafránek, Martin Veselý

Česká premiéra: 9. 2. 2017

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Divadlo Reduta Braňo Holiček

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy