Olomouc – Významný divadelní režisér a tvůrce oceňované inscenace Pád Antikrista, Jan Antonín Pitínský, se vrací do Olomouce. Nastuduje zde vrcholnou operu Bohuslava Martinů Řecké Pašije, které se dostane historicky prvního uvedení v Moravském divadle.
Moravské divadlo Olomouc poprvé uvede na svém jevišti vrcholné operní dílo Bohuslava Martinů Řecké pašije v režii Jana Antonína Pitínského, který zde v minulosti nastudoval oceňovanou inscenaci Pád Antikrista. Dílo Bohuslava Martinů, v němž rezonuje aktuální téma uprchlíků, klade velké nároky na sólisty a sbor.
Bohuslav Martinů toužil zhudebnit jedno z děl řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Ten mu doporučil svůj román Kristus znovu ukřižovaný, který vydal v roce 1954. Skladatel, který musel emigrovat do USA před nacisty, se ztotožnil s tématem uprchlíků a dědictví křesťanských ctností a jeho povinnosti vůči lidstvu.
„Martinů byl románem nadšený, korespondoval se spisovatelem a sám napsal libreto. Vznik opery trval tři roky. V Londýně však operu odmítli uvést. Až pominul ten hrozný smutek, napsal Martinů zhuštěnou, takzvanou curyšskou verzi, která je vlastně básní na téma románu. Z ní bude vycházet naše inscenace,“ vysvětluje režisér a několikanásobný držitel Ceny Alfréda Radoka Jan Antonín Pitínský v tiskové zprávě. Zmíněná druhá verze měla v Curychu premiéru v roce 1961. Martinů ani Kzantzakis se jí však nedožili.
Příběh vypráví o obyvatelích řecké vesnice, do které během velikonočních pašijových her přijdou uprchlíci z jiné vesnice, zničené nájezdy Turků, a žádají o pomoc. Bohuslava Martinů zaujala emocionální a duchovní síla příběhu. „Chtěl, aby jeho opera byla drastická, tvrdá a bolestná, nic idylického. Druhá verze je oproti té původní zkratkovitá, více poetická a má krásnější konec. Vedle tématu uprchlictví se do popředí dostává tragický osud ovčáka Manoliose, který se vžije do role Ježíše, a nabourává tak staré pořádky ve vesnici,“ přiblížil Pitínský, který se do Olomouce vrací již podruhé. V roce 2014 totiž s olomouckým operním souborem nastudoval inscenaci Pád Antikrista, která získala mimo jiné Cenu Divadelních novin.
Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník. Podle něj jsou Řecké pašije výsledkem celoživotního kompozičního vývoje Bohuslava Martinů. „Je to hudba dynamická, místy disonantní, místy naprosto přehledná a čitelná a samozřejmě výrazně rytmická, což je pro dílo tohoto skladatele celkově typické. Martinů se nechal inspirovat – zvlášť ve zhudebnění modliteb – byzantskou hudbou a místy je možno zaslechnout i názvuky balkánské lidové hudby,“ popisuje Šumník a dodává, že vokální party jsou plné intonačních i rytmických záludností.
Extrémní nároky jsou také kladeny na operní sbor, který je zde rozdělen na dvě početné skupiny. Ty mají dva rozdílné charaktery a vlastní speciální úlohu. V opeře vystupuje také dětský sbor.
V roli ovčáka Manoliose se představí Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. „Manolios je snad jedna z nejkrásnějších rolí operního repertoáru českých skladatelů, neboť co může být více než hrát v Pašijích samotného Ježíše Krista. I když je to role zpívaná česky, což usnadňuje naučení se a zapamatování textu, je to na druhou stranu vyváženo náročnou přípravou role po herecké stránce a samozřejmě po stránce hudební. Je obecně známo, že hudba Bohuslava Martinů je těžká na nastudování, ale v konečném výsledku velmi krásná a netradiční,“ uvedl Rousek.
Záletnou vdovu Kateřinu, která v pašijových hrách představuje Máří Magdalenu, ztvární nová posila operního a operetního souboru Radoslava Mičová v alternaci s hostující Barborou Poláškovou. Podle Mičové je dílo velmi nadčasové a díky tomu má sílu a moc diváka zaujmout. V inscenaci uvidíme také Jiřího Přibyla, který se v roli kněze Fotise objevil už před lety v Národním divadle pod vedením Jiřího Nekvasila. V dalších rolích se představí David Szendiuch, Martin Štolba, Elena Gazdíková nebo Petr Martínek.
Autorem scénografie je architekt a člen skupiny Buty, Milan Nytra. Ten vytvořil variabilní scénu, která se během představení mění z vesnice na pustinu. Jana Preková je autorkou výrazných barevných kostýmů, které jsou inspirované dílem německého malíře Neo Raucha. „V oblečení bohatých vesničanů je patrná barevná divokost, exotičnost. Uprchlíci mají soudobé kostýmy. Je to sice současnost, ale stylizovaná a trochu zastřená,“ uvedl Pitínský.
Premiéra Řeckých pašijí se koná v pátek 24. února 2017 v Moravském divadle Olomouc.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky
Legendární muzikál i interaktivní detektivka. Moravské divadlo Olomouc zveřejnilo plán na příští sezónu
Moravské divadlo Olomouc (MDO) , Bohuslav Martinů , Jan Antonín Pitínský (režisér) , olomouc , Divadla
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková