Jan Antonín Pitínský se vrací do Olomouce s nadčasovou operou Bohuslava Martinů

Olomouc – Významný divadelní režisér a tvůrce oceňované inscenace Pád Antikrista, Jan Antonín Pitínský, se vrací do Olomouce. Nastuduje zde vrcholnou operu Bohuslava Martinů Řecké Pašije, které se dostane historicky prvního uvedení v Moravském divadle.

Moravské divadlo Olomouc poprvé uvede na svém jevišti vrcholné operní dílo Bohuslava Martinů Řecké pašije v režii Jana Antonína Pitínského, který zde v minulosti nastudoval oceňovanou inscenaci Pád Antikrista. Dílo Bohuslava Martinů, v němž rezonuje aktuální téma uprchlíků, klade velké nároky na sólisty a sbor.

Bohuslav Martinů toužil zhudebnit jedno z děl řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Ten mu doporučil svůj román Kristus znovu ukřižovaný, který vydal v roce 1954. Skladatel, který musel emigrovat do USA před nacisty, se ztotožnil s tématem uprchlíků a dědictví křesťanských ctností a jeho povinnosti vůči lidstvu.

„Martinů byl románem nadšený, korespondoval se spisovatelem a sám napsal libreto. Vznik opery trval tři roky. V Londýně však operu odmítli uvést. Až pominul ten hrozný smutek, napsal Martinů zhuštěnou, takzvanou curyšskou verzi, která je vlastně básní na téma románu. Z ní bude vycházet naše inscenace,“ vysvětluje režisér a několikanásobný držitel Ceny Alfréda Radoka Jan Antonín Pitínský v tiskové zprávě. Zmíněná druhá verze měla v Curychu premiéru v roce 1961. Martinů ani Kzantzakis se jí však nedožili.

Příběh vypráví o obyvatelích řecké vesnice, do které během velikonočních pašijových her přijdou uprchlíci z jiné vesnice, zničené nájezdy Turků, a žádají o pomoc. Bohuslava Martinů zaujala emocionální a duchovní síla příběhu. „Chtěl, aby jeho opera byla drastická, tvrdá a bolestná, nic idylického. Druhá verze je oproti té původní zkratkovitá, více poetická a má krásnější konec. Vedle tématu uprchlictví se do popředí dostává tragický osud ovčáka Manoliose, který se vžije do role Ježíše, a nabourává tak staré pořádky ve vesnici,“ přiblížil Pitínský, který se do Olomouce vrací již podruhé. V roce 2014 totiž s olomouckým operním souborem nastudoval inscenaci Pád Antikrista, která získala mimo jiné Cenu Divadelních novin.

Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník. Podle něj jsou Řecké pašije výsledkem celoživotního kompozičního vývoje Bohuslava Martinů. „Je to hudba dynamická, místy disonantní, místy naprosto přehledná a čitelná a samozřejmě výrazně rytmická, což je pro dílo tohoto skladatele celkově typické. Martinů se nechal inspirovat – zvlášť ve zhudebnění modliteb – byzantskou hudbou a místy je možno zaslechnout i názvuky balkánské lidové hudby,“ popisuje Šumník a dodává, že vokální party jsou plné intonačních i rytmických záludností.

Extrémní nároky jsou také kladeny na operní sbor, který je zde rozdělen na dvě početné skupiny. Ty mají dva rozdílné charaktery a vlastní speciální úlohu. V opeře vystupuje také dětský sbor.

V roli ovčáka Manoliose se představí Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. „Manolios je snad jedna z nejkrásnějších rolí operního repertoáru českých skladatelů, neboť co může být více než hrát v Pašijích samotného Ježíše Krista. I když je to role zpívaná česky, což usnadňuje naučení se a zapamatování textu, je to na druhou stranu vyváženo náročnou přípravou role po herecké stránce a samozřejmě po stránce hudební. Je obecně známo, že hudba Bohuslava Martinů je těžká na nastudování, ale v konečném výsledku velmi krásná a netradiční,“ uvedl Rousek.

Záletnou vdovu Kateřinu, která v pašijových hrách představuje Máří Magdalenu, ztvární nová posila operního a operetního souboru Radoslava Mičová v alternaci s hostující Barborou Poláškovou. Podle Mičové je dílo velmi nadčasové a díky tomu má sílu a moc diváka zaujmout. V inscenaci uvidíme také Jiřího Přibyla, který se v roli kněze Fotise objevil už před lety v Národním divadle pod vedením Jiřího Nekvasila. V dalších rolích se představí David Szendiuch, Martin Štolba, Elena Gazdíková nebo Petr Martínek.

Autorem scénografie je architekt a člen skupiny Buty, Milan Nytra. Ten vytvořil variabilní scénu, která se během představení mění z vesnice na pustinu. Jana Preková je autorkou výrazných barevných kostýmů, které jsou inspirované dílem německého malíře Neo Raucha. „V oblečení bohatých vesničanů je patrná barevná divokost, exotičnost. Uprchlíci mají soudobé kostýmy. Je to sice současnost, ale stylizovaná a trochu zastřená,“ uvedl Pitínský.

Premiéra Řeckých pašijí se koná v pátek 24. února 2017 v Moravském divadle Olomouc.

Související

Elena Gazdíková v operetě Vinobraní (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky

Olomouc - Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K oslavám se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo koncert ke stému výročí vzniku Československé republiky. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň.

Více souvisejících

Moravské divadlo Olomouc (MDO) Bohuslav Martinů Jan Antonín Pitínský (režisér) olomouc Divadla

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy