V Divadle Hybernia začínají přípravy nového muzikálu Janka Ledeckého

Praha – O muzikálu IAGO jsme již dříve informovali v souvislosti s konkurzem na hlavní role. Nyní, kdy už všechny postavy mají své protagonisty, mohou přípravy v Divadle Hybernia začít naplno. Autorem hudby i textů muzikálu podle slavné tragédie Williama Shakespeara je Janek Ledecký.

Muzikál IAGO vychází ze slavné tragédie Williama Shakespeara, Othello. Janek Ledecký, který je autorem hudby i textů, již dílo uvedl v Bratislavě a nyní jej připravuje v Divadle Hybernia. Podle Ledeckého však bude pražská inscenace jiná, stejná bude pouze výprava. „Samozřejmě převezmeme ty režijní postupy, které nejlépe fungují, ale jako po každé premiéře, jsem měl pocit, že by něco šlo udělat jinak a líp. A teď budeme mít v Praze šanci to dokázat,“ říká Ledecký, který měl také hlavní slovo při výběru obsazení.

V muzikálu je hlavní postavou ambiciózní Othellův pobočník Iago, který se s vidinou vlastního úspěchu neštítí ničeho, je ulhaný a závistivý. Ve zpracování Ledeckého a režiséra Roberta Johansona je však tento na první pohled zloduch každým coulem také sympaťák. „Je to bezpochyby nejzábavnější záporná postava, kterou Shakespeare vymyslel. Proti němu jsou Cladius z Hamleta nebo Richard III. úplní amatéři a začátečníci,“ prohlásil Ledecký a dodává: „Já mám jako většina lidí také raději kladné hrdiny, ale Iago je zkažený a zábavný současně, že si ho prostě musíte zamilovat.“

Tvůrčí tým muzikálu čítá asi třicet lidí, v čele s uznávaným americkým režisérem Robertem Johansonem. Vedle něj se na inscenaci podílí i módní návrhářka Beata Rajská a významný kostýmní výtvarník Roman Šolc. V inscenaci vystoupí padesát herců a tanečníků v alternacích.

„O tomto námětu jsem věděl už pár let a věřil jsem mu. Zároveň mi bylo jasné, že k tomuto projektu jsou potřeba nemalé prostředky a dobré zázemí. A protože jsme v Hybernii úspěšně zvládli i tak náročný muzikál, jako je Mefisto, tak jsem přijal tuto velkou výzvu na IAGA, “ prozradil výkonný producent divadla Michal Mückstein.

V titulní roli Iaga se představí sám Janek Ledecký v alternaci se zpěvákem a hercem Petrem Vondráčkem.  „Iago je zištný, vypočítavý křivák s velkou schopností manipulovat s lidmi. Nestydí se bez jakýchkoliv skrupulí ničit svému okolí život, a přitom klidně usínat. Proto jsem rád, že si své postavy nepouštím úplně k tělu. Prakticky vůbec, což je správné, protože člověku by z toho taky mohlo přeskočit. Odpoutám se pár minut po výkonu a je ze mě zase ten standardní Petr Vondráček.“  

Hlavní ženskou postavou je Othellova manželka Desdemona, na kterou začne její manžel na základě Iagových intrik žárlit. V roli Desdemony uvidíme mladou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. „Myslím, že jsme si s Desdemonou v různých věcech podobné, ale já mám asi narozdíl od ní větší hrdost. Chlap by mi jednou zkřivil vlásek a už bych se s ním nikdy neviděla, láska neláska,“ komentuje Slováčková.

V roli šarmantního mladého zástupce Othella, Michaela Cassia, se objeví David Gránský a Milan Peroutka. „Těším se na spolupráci s Davidem Gránským, se kterým se alternujeme, i na Aničku Julii Slováčkovou. Jsou to vrstevníci a už na cestě do Bratislavy, kam jsme se zajeli podívat na muzikál na tamních prknech, jsme si užili hodně legrace. Já všechny kolegy osobně ještě neznám, ale těším se i na ně,“ radoval se Milan Peroutka, který je z účasti v díle na motivy Shakespearova díla nadšen: „Jeden čas jsem měl pocit, že jsem Romeo. Absolutně jsem hltal každý rým a zamiloval se celkově do Shakespeara. Jeho hry jsou zkrátka jedinečné, nadčasové a je v nich hořká pravda.“

Kromě výše zmíněných se v muzikálu objeví ještě Lukáš Adamec, Lucie Černíková, Dasha, Michal Novotný, Bořek Slezáček, Martin Pošta, Markéta Poulíčková a další muzikálové hvězdy.

Janek Ledecký je autorem divácky úspěšných muzikálů, jako je Hamlet, Galileo nebo Vánoční zázrak. V průběhu tohoto měsíce navíc odlétá do Soulu, kde bude mít premiéru už páté nastudování jeho Hamleta v Koreji. V jednání je také druhé nastudování Hamleta v Japonsku. Muzikál Iago má být podle autorů vyprávěn současným jazykem. Hudebně se dílo nese v duchu rocku s náznaky arabské melodiky.

Premiéra muzikálu IAGO se koná 21. září 2017 v Divadle Hybernia v Praze.

Související

Více souvisejících

muzikál IAGO divadlo Hybernia Janek Ledecký William Shakespeare Anna Slováčková David Gránský Milan Peroutka (zpěvák) Lukáš Adamec Dasha Bořek Slezáček Markéta Poulíčková kultura Divadla muzikál

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy