Poslední operní premiérou Národního divadla Brno bude u nás neznámá Rossiniho opera o mladém donchuanovi

REPORTÁŽ: Poslední premiérou Janáčkovy opery v této sezóně bude u nás téměř neznámá opera Gioachina Rossiniho, Hrabě Ory. Režie komické opery o mladém pánovi, který se snaží vetřít do přízně krásné Adéle, se ujala choreografka a bývalá tanečnice Lenka Flory. Ta společně s autorem hudebního nastudování, Robertem Kružíkem, sólisty představili inscenaci na tiskové konferenci v Janáčkově divadle.

Mladý pán Ory hledá další ženu, které by vyznal svou momentální vášnivou a nehynoucí lásku. Právě teď má v hledáčku krásnou Adéle, která o něj však nejeví zájem. Do jejího hotelu je mužům vstup zakázán, to však Oryho nezastaví a neváhá se vydávat za poustevníka nebo dokonce za potulnou jeptišku.

Komická opera Hrabě Ory (Le comte Ory) Gioachina Rossiniho je u nás téměř neznámá, přestože podle inscenátorů patří k tomu nejlepšímu, co skladatel napsal. Dílo zároveň klade velké nároky na pěvecké obsazení i orchestr. Děj je založen na ve své době populárním vaudeville francouzských dramatiků Eugena Scriba a Charlese-Gasparda Delestre-Poirsona, který vychází ze středověké balady o nechvalně proslulém donchuánovi, jenž řádil v okolí řeky Loiry. Rossini původně jednoaktovou komedii rozšířil o hudební čísla ze své předešlé opery Il viaggio a Reims napsané ke korunovaci Karla X.

Režie se ujala choreografka a bývalá tanečnice Lenka Flory, která se rozhodla děj, původně se odehrávající v období křižáckých výprav, přenést do romantického prostředí francouzského venkova padesátých let dvacátého století. Přenesením děje chtěla příběh přiblížit současným divákům, nemusela však měnit vztahy mezi postavami, pouze posunout jejich charaktery tak, aby odpovídaly době padesátých let. Ory je tedy v této inscenaci syn továrníka automobilky, která v padesátých letech opravdu existovala, a děj se přesouvá z původního hradu do hotelu. Podle režisérky je opera primárně veselá a radostná, divák v ní však může najít i závažné motivy – pro Lenku Flory je to především křehkost lidských vztahů.

Hudební nastudování je dílem Roberta Kružíka, pro kterého je to vůbec první nastudování v brněnské opeře. Mladý dirigent považuje Rossiniho operu za velmi náročnou po technické stránce, obsahuje totiž přímo „pěvecké koncerty“. Neméně náročná je také pro orchestr. „Nejkomplikovanější na Rossiiho hudbě je naučit orchestr lehkost,“ sdělil Kružík.

Titulní roli ztvární jedna z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, který je jako vůbec první Čech od září loňského roku frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. S Nekorancem se alternuje maďarský tenorista György Hanczár. V roli půvabné Adély se představí Kateřina Kněžíková v alternaci s Janou Šrejma Kačírkovou.

Kateřina Kněžíková, vzácný host Janáčkovy opery, přiznala, že když poprvé viděla noty ke svému partu, nechtěla roli zpívat vůbec. Komplikovanost pěveckých partů přirovnala ke zvedání činek. Nakonec se však partem prokousala a dokázala se roli naučit. S režisérkou navíc spolupracovala již dříve: „Rozumí tomu, co dělá, a nemá potřebu to nějak měnit,“ ocenila pěvkyně práci Lenky Flory. Na Kněžíkovou se navíc můžete těšit i po premiéře této inscenace, v Janáčkově opeře totiž bude hostovat i v příští sezóně, a to v Nápoji lásky a Faustovi a Markétce.

Maďarský tenorista György Hanczár vyjádřil nadšení ze spolupráce s režisérkou, která jako tanečnice překračuje hranice opery a zpěvákům v tomto ohledu rozšiřuje obzory a fyzické schopnosti.

Česká premiéry opery Hrabě Ory se koná 26. května 2017 v Mahenově divadle v Brně.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně Mahenovo divadlo Kateřina Kněžíková (operní zpěvačka) Markéta Cukrová (operní zpěvačka) Roman Hoza (operní zpěvák) Jiří Heřman (režisér) György Hanczár (operní zpěvák) Petr Nekoranec (operní zpěvák) kultura Divadla premiéry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy