Tajemství o císařovně Sissi? Dozvíte se v české premiéře Národního divadla moravskoslezského

Ostrava – Císařovnu Alžbětu Rakouskou, kterou známe jako Sissi, milovala celá Evropa. Národní divadlo moravskoslezské uvede v české premiéře drama Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouská), která poodhalí tajemství, o nichž jste nejspíš neměli ani tušení. V titulní roli se představí Pavlína Kafková.

Národní divadlo moravskoslezské zařazuje do svého repertoáru demytizující současnou slovenskou hru Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské). Inscenace představí oblíbenou císařovnu Sissi nejen tak, jak ji známe – v jejím nekončícím souboji s dvorem a jeho přísnými pravidly, ale poodhalí také tajemství, o nichž jste nejspíš neměli ani tušení.

„Slovenský dramatik Viliam Klimáček ve svém dramatu Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) však nesleduje pouze osud jedné z nejoblíbenějších historických osobností evropských moderních dějin, ale postavu Sissi nahlíží i prizmatem moderní ženy. Je samostatná, sebevědomá, vzdělaná a krásná, ale stejně tak osamocená, frustrovaná a trpící,“ vysvětluje dramaturgyně Sylvie Rubenová v tiskové zprávě.

Inscenace tedy sleduje všestranně nadanou a obdivovanou hrdinku, která je zároveň lidská ve své bezbrannosti, v níž se nikdy nedovedla přizpůsobit přísné atmosféře dvora a autoritářské tchyni Žofii. Na to také doplatilo její manželství i děti. Jednoduché to neměla a zdaleka všichni ji nemilovali tak, jak tomu napovídá romantizující představa, která nám po její smrti zůstala.

„Posledná premiéra činohry v sezóne 2016/2017 uzatvára sériu autobiografických divadelných textov o výnimočných osobnostiach (Je uchvatná!, Car Samozvanec, Zamilovaný Shakespeare). Text popredného slovenského dramatika Viliama Klimáčka je skvelým portrétom výnimočnej ženy – manželky, matky, političky, ktorá dokáže oslniť svojim bezprostrednom prístupom k životu, krásou tela i ducha. Je to portrét i plný bolesti, chladného odstupu k najbližším, absencie lásky a obrovskej túžbe po slobode,“ dodává režisér Peter Gábor.

Titulní roli ztvární Pavlína Kafková. „Sissi mě zajímala už dříve, aniž bych věděla, že ji někdy budu hrát. Dostala jsem se k různým materiálům o jejím životě, teď začínám objevovat jiné. Trošku předběhla svou dobu v mnoha ohledech. V mládí nebyla typickou princeznou, i když jako princezna vystupovala. Postupně se rozvinula v ženu, která tradici, jež svazuje, nerespektuje. Musela se ovšem se vším ‚popasovat‘ a žít v tom,“ uvádí herečka.

V dalších rolích uvidíme Petru Lorencovou jako věrnou společnici Idu Ferenczyovou, Petra Housku jako císařpána Františka Josefa I., Marii Logojdovou jako tchyni Žofii nebo Davida Janoška jako problematického korunního prince Rudolfa. Scénografii vytvořil Michal Syrový a kostýmy Alena Schäferová.

Česká premiéra inscenace Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) se uskuteční 8. června v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě

Související

Balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském (foto: Anna Rassmussen a Martin Popelář)

Národní divadlo moravskoslezské uvede komicky laděný balet Don Quijote

Ostrava - Minkusův komicky laděný balet Don Quijote podle románu Miguela Cervantese je jedním z nejpopulárnějších titulů světového baletního odkazu. V choreografii Mariuse Petipy měl balet premiéru v Moskvě roku 1869 a setkal se hned od počátku s velkým úspěchem. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostí Michal Štípa.
Teror v Národním divadle moravskoslezském (foto: Radovan Šťastný)

Diváci rozhodnou, jak dopadne ostravská inscenace Teror

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravilo dvouhodinové drama ze soudní síně, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Je přípustné obětovat plné letadlo lidí, když víte, že tím zachráníte 70 000 životů? Výsledky hlasování se po každé repríze inscenace Teror objeví na mezinárodním webu, který sleduje teritoriální výsledky hlasování http://terror.theater/.

Více souvisejících

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) císařovna Sissi Ostrava Divadlo Jiřího Myrona Divadla

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 53 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy