RECENZE: My všichni jsme Bulis aneb Obrazy ze života anděla radosti v Národním divadle Brno

RECENZE: Chomutovský rodák, brněnský občan a předčasně zesnulý hudební skladatel Jiří Bulis se podepsal pod většinu inscenací Bolka Polívky, Arnošta Goldflama a Iva Krobota v sedmdesátých a osmdesátých letech. Psal taky nádherné šansony, které sám rozděloval na citovky a řachandy. Obrazy z jeho života hudebního i osobního uvedlo Národní divadlo Brno podle textu Bulisovy dcery Lucie Dlabola Bulisové a v režii Anny Petrželkové pod názvem Drazí v Chomutově!.

Hudební skladatel Jiří Bulis se narodil v Chomutově, od studií žil v Brně a napsal scénickou hudbu k desítkám inscenací Divadla Husa na Provázku, HaDivadla i Činoherního studia během sedmdesátých a osmdesátých let. Je autorem také nádherných šansonových písní (které sám rozděloval na citovky a řachandy) a nezapomenutelnou osobností brněnské divadelní a hudební kultury.

Národní divadlo Brno v Divadle Reduta nahlíží na Bulisův hudební a osobní život prostřednictvím korespondence, písní a vzpomínek, kterým vetkla tvar scénáře skladatelova dcera, dramaturgyně Lucie Dlabola Bulisová. Inscenace Drazí v Chomutově! (protože právě tak začínaly Bulisovy dopisy jeho rodině) v režii Anny Petrželkové představuje jeho osobnost s pokorou, ale bez ohledů, s nadhledem a humorem a nechává vyniknout sílu písní.

V inscenaci hrají čtyři herci, tři herečky a jeden klavírista a v roli Jiřího Bulise se střídají všichni. „Máme motto: my všichni jsme trochu Bulis,“ řekla Anna Petrželková před premiérou. Každý z herců tedy představuje odlišnou stranu Bulisovy povahy, vynikne tak komplexnost umělcovy osobnosti – jeho melancholičnost, nepraktičnost, humor i stesk, tragédie i úspěchy jeho života. Herci Bulise osobitě a nevtíravě napodobují – jeho typické řečové vady i držení těla.

„V této bláznivé době při mně stůj…“

Obrazy z Bulisova života nejsou řazené chronologicky, někdy vypráví jen v náznacích a nic nevysvětlují. Divák neznalý okolností skladatelova života nemusí vše pochopit, což ale nepovažuji za negativum – inscenace má sílu probudit v divákovi zvědavost a touhu si o Bulisovi zjistit více.

Nejpůsobivější jsou samozřejmě Bulisovy krásné šansony, které herci interpretují za živého klavírního doprovodu Zdeňka Krále a v hudebním nastudování Petra Svozílka. Inscenátoři se nepouštěli do nových aranží a písně znějí ve své původní jednoduchosti a kráse. Mezi nejsilnější scény inscenace patří intepretace herce Jána Sedala písně Jedno jméno nebo výstup Michala Bumbálka s písní Hosté na zemi.

Drazí v Chomutově! je důstojnou vzpomínkou na velkého skladatele, na jehož osobnost nahlíží komplexně, dojemně i s humorem. Inscenace je díky hereckým výkonům, nevtíravé režii a vynikajícímu hudebnímu nastudování plná působivých i vtipných obrazů a krásných písní Jiřího Bulise.

Celkové hodnocení: 85%

Národní divadlo Brno v Divadle Reduta

Jiří Bulis, Lucie Dlabola Bulisová, Iva Klestilová a Arnošt Goldflam: Drazí v Chomutově!

Režie: Anna PetrželkováDramaturgie: Lucie NěmečkováScéna: Lucie Labajová  Kostýmy: Sylva Zimula HanákováHudba: Jiří Bulis, Martin Evžen KyšperskýHudební nastudování: Petr SvozílekHrají: Michal Bumbálek, Dušan Hřebíček, Zdeněk Král j. h., Barbora Milotová j. h., Klára Vojtková j. h., Marta Zaoralová j. h., Ján Sedal j. h., Martin Veselý; v dětských rolích Martina Kucinová nebo Anna Menšíková

Česká premiéra: 9. června 2017 v Divadlo Reduta

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Divadlo Reduta Lucie Dlabola Bulisová (dramaturgyně) Anna Petrželková (režisérka) Michal Bumbálek (herec) Dušan Hřebíček (herec) Ján Sedal (herec) kultura Divadla recenze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy