RECENZE: Orfeus si rýpnul do Merkelové i Babiše. Nešetřil ani Čínu

RECENZE – Národní divadlo uzavírá operní sezónu svým zpracováním operety Orfeus v podsvětí od autora Jacquese Offenbacha. Opereta měla premiéru 6. července a režírovali ji bratři Cabanové. Místo Olympu se však divák ocitl na půdě Evropského Parlamentu.

Bratři Cabanové se rozhodli, že opereta má lidem stále co říci, ale že bude vhodnější hru trochu aktualizovat a zaměřit se na nějaké současnější téma. Co je současnějšího než Evropská unie, uprchlická krize či problémy s Čínou?

V originální operetě je Orfeus ředitel konzervatoře v Thébách a jeho manželka Eurydika uteče za lepším životem do podsvětí. Aby nerozzuřil veřejné mínění, Orfeus zamíří za bohy a neochotně ji žádá zpět. Podaří se mu zahrát, že omylem porušil podmínku, a tak se Eurydika stane průvodkyní boha vína. Důležitá je i vzpoura bohů proti nudě, kterou na Olympu zažívají.

Olympus je nyní přesunut do Evropského parlamentu. Z panteonu římských bohů se tedy stali poslanci, Pluto je dealer, Merkur převádí uprchlíky přes hranice a Jupiter má místo svého blesku bulvární noviny. Eurydika se do podsvětí dostane hlavně kvůli drogám a cigaretám, které jsou na veřejnosti zakázané. Bohové se bouří kvůli špatné stravě.

Opereta je mnohem satiričtější než její originál. Nebojí se rýpnout si do toho, jak Evropská unie zasahuje do života a suverenity členských států svými zákazy a příkazy. Pořádně se opře i do Angely Merkelové a její politiky přijímání uprchlíků a neopomene si udělat legraci z české politiky

Běžný lid pak zastupuje Komediant, který se marně snaží získat slyšení u bohů Evropského parlamentu. Chtěl by obnovit divadlo Komedie, aby mohl dále hrát. Bohužel se nikomu nelíbí, že se „poflakuje“ před budovou parlamentu, a tak ho neustále nahání policie.

Eurydika nudící se v podzemí ráda podlehne mouše, v tomto zpracování dronu s kamerou, který ovládá Jupiter. Eurydika tedy vymění Pluta za Jupitera, který ji přivede na party k přijetí čínské delegace. Čínská delegace nahradila originální průvod boha Baccha a jeho průvodkyní.

Čínany ztvárňuji čtyři anonymní herci s maskami čínského obličeje. Eurydika se zahledí do prezidenta Ping Ponga. Do toho se připlete Orfeus, která předstírá, že ji chce zpátky. Podmínkou je, že se na ni cestou nepodívá. Orfeus nevydrží, nebo předstírá nedočkavost, a odhalí Eruydičin obličej.

Eurydika, která si nechala udělat operaci víček, aby zapadla do Pekingu, tedy propadá bohům a Jupiter ji pošle jako vyslankyni do Číny. Tím opereta končí.

Hra má mnohé vtipné momenty a další momenty, které jsou velmi reálné a člověku se nad nimi ani smát nechce. Kromě oblíbeného kankánu se v operetě najde i místo na beatbox a rap. Některé úpravy však hru zbytečně prodloužily, aniž by přidaly jakoukoliv hodnotu. Za téměř zbytečný lze považovat „duet“ Jupitera a Eurydiky, kteří na sebe skoro pět minut bzučí.

Režisérům se povedlo vybalancovat hru tak, aby ji aktualizovali pro dnešního diváka, ovšem zachovaly původní myšlenky, se kterými přišel původní autor. Většina vtipů a cynických rýpanců se setkala s nadšeným potleskem, o některých se však dá říci, že již byly takzvaně přes čáru. Divadlo je sice místem, které má popichovat svět kolem sebe, někdy je to však příliš.

Celkové hodnocení: 70%

Hudební divadlo Karlín

Orphee aux enfers

Režie: Michal Caban, Šimon Caban

Hudební nastudování: Jan Chalupecký

Dirigent: Jan Chalupecký

Scéna: Šimon Caban

Kostýmy: Simona Rybáková

Choreografie: Jan Kodet

Sbormistr: Adolf Melichar

Světelný design: Pavel Dautovský

Dramaturgie: Jitka Slavíková

Autor libreta: Ludovic Halévy, Hector-Jonathan Crémieux

Český překlad textu písní: Ivo Fischer, Jan Fischer

České dialogy: Ivo Fischer, Šimon Caban

Obsazení: Josef Moravec/Richard Samek (Orfeus), Lenka Pavlovič/Jana Sibera (Eurydika), Petr Strenáčik (Komediant), Lenka Šmídová/Yvona Škvárová (Veřejné mínění), Jaroslav Březina/Martin Šrejma (Pluto), Jan Ježek/Ivan Kusnjer (Jupiter), Barbora Řeřichová/Yukiko Kinjo (Amor), Jitka Svobodová/Simona Procházková (Juno), Sylva Čmugrová/Michaela Zajmi (Diana), Andrea Tögel Kalivodová/Jana Sýkorová (Venuše), Tomáš Bartůněk/Petr Paleček (Mars), Petr Horák/Tomáš Kořínek (Jean Styx/Merkur), Gabriela Pešinová/Tereza Růžičková (Minerva)

Související

Více souvisejících

recenze Divadla operety Národní divadlo Hudební divadlo Karlín

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy