RECENZE: Teror v brněnské Redutě aneb Kdo odsoudí Larse Kocha?

RECENZE – Národní divadlo Brno uvedlo na scéně divadla Reduta drama Teror současného německého autora Ferdinanda von Schiracha. Režisér Martin Glaser diváky přenesl do soudní síně a svěřil jim rozhodnutí o konečném verdiktu. Na Teroru je nejlepší to, že zaručeně vyvolá diskuzi. Měl Lars Koch sestřelit letadlo unesené teroristy nebo ne?

Současný německý spisovatel Ferdinand von Schirach je původním povoláním právník a ze soudní praxe čerpá náměty pro své povídky a romány. Drama Teror se po světové premiéře v roce 2015 stalo mezinárodním hitem, což nijak překvapivé není – díky současnému teroristickému námětu, a především atraktivitě dvou variant konce, o němž rozhodnou diváci.

Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova je unesen teroristy a míří proti obrovské aréně, v níž se právě koná fotbalový zápas. Na palubě letadla je 164 cestujících a ve stadionu 70 tisíc fanoušků. Vojenský pilot, major Lars Koch, se na poslední chvíli rozhodne jednat a letadlo sestřelí. Za svůj čin je postaven před soud. Sami diváci mají rozhodnout, zda má být Koch odsouzen.

Režisér Martin Glaser se rozhodl inscenaci postavit na hyperrealistickém zobrazení soudního přelíčení. Pracuje tedy s minimálními prostředky, které neruší slova – jednoduché nasvícení a vůbec žádná hudba, a tedy žádné jevištní efekty, které by diváky rušily od plného soustředění se na text. Toho zde není málo.

„Zákon vás vybavil mocí rozhodnout o osudu tohoto muže.“

Velmi poutavý je úvod Zdeňka Dvořáka v roli Předsedy senátu, který diváky spraví o tom, že se nacházíme v soudní síni a že o výsledku budeme rozhodovat sami. „Myslete na to, že před vámi sedí člověk, který má stejné sny a potřeby, jako vy. Který také touží po štěstí. Zůstaňte tedy při rozhodování o něm lidmi i vy.“ Jak lépe zaujmout diváka, než jej hned na začátku přesvědčit o jeho vlastní zodpovědnosti?

A působivé jsou i všechny monology postav – od Obhájce (Martin Siničák), přes Státní zástupkyni (Eva Novotná) ke svědkům (Dušan Hřebíček a Klára Apolenářová). Martin Glaser postavil inscenaci na hereckých výkonech a přesvědčil, že obsazení si rozhodně vybrat umí. Všichni herci jsou přesní a přesvědčiví, od lehce arogantního Obhájce Siničáka přes chladnou, ale lidskou Státní zástupkyni Novotnou k dojemné manželce jednoho z cestujících na palubě letadla v podání Kláry Apolenářové. Jan Grundman sice nedostává takový prostor jako ostatní, ale když, tak to stojí za to.

Troufám si říct, že každý o přestávce debatoval o tom, zda měl Lars Koch právo obětovat menší počet lidí za záchranu většího. Většina se pravděpodobně přikloní k tomu, že ano. Ale co kdyby mezi těmi 164 lidmi v letadle seděl někdo z vaší rodiny? Každý divák dostane o přestávce skleněnou kuličku, hlasuje a kuličky se poté vysypou na váhu.

Na Teroru je nejlepší to, že opravdu každého donutí přemýšlet a debatovat. Rozhodnutí postavit inscenaci na realistickém zobrazení soudu, a obrat ji tak o jakékoliv jevištní efekty, jí však ochuzuje o dojem plnohodnotného divadelního zážitku.

Celkové hodnocení: 70%

Národní divadlo Brno, divadlo Reduta

Ferdinand von Schirach: Teror

Překlad: Ondřej ŠebestaOdborná spolupráce: JUDr. Petr TomanRežie: Martin GlaserDramaturgie: Lucie NěmečkováScéna: Pavel Borák           Kostýmy: Markéta Oslzlá-SládečkováLight design: Martin Špetlík

Obsazení: Zdeněk Dvořák (Předseda senátu), Jan Grundman (Obžalovaný Lars Koch), Martin Siničák (Obhájce), Eva Novotná (Státní zástupkyně), Dušan Hřebíček (Svědek Lauterbach), Klára Apolenářová (Svědkyně Maiserová), Ludmila Havelková (Zapisovatelka)

Česká premiéra: 13. října 2017 v divadle Reduta

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Divadlo Reduta Národní divadlo Brno Martin Glaser (ředitel NdB) Jan Grundman (herec) Martin Siničák (herec) Eva Novotná Dušan Hřebíček (herec) kultura Divadla

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy