České snění. Národní divadlo Brno vypráví o naší nejslavnější gymnastce

Brno - Národní divadlo Brno v polovině února odstartovalo projekt České snění, který je tvůrčím příspěvkem tamního činoherního souboru k roku české státnosti. Součástí projektu je i inscenace Věra, jež vypráví fascinující příběh nejslavnější české gymnastky.

Národní divadlo Brno zahájilo 15. února projekt České snění, jenž je tvůrčím příspěvkem činoherního souboru k roku české státnosti. První akcí bylo promítání dokumentu Věra 68 a debata s režisérkou Olgou Sommerovou. Součástí projektu je i premiéra nejnovější inscenace Věra, pokračovat bude 6. března v 17.15 debatou s autorkou hry Simonou Petrů a režisérkou Terezou Karpianus před reprízou inscenace. Po představení se bude konat i komentovaná procházka scénografií na jevišti divadla Reduta.

Věra je původní česká hra Simony Petrů, která vypráví fascinující příběh nejslavnější české gymanstky. Nejuváděnější brněnská autorka ji napsala přímo pro činohru Národního divadla Brno.  

„Životopisy ráda přenechávám historikům a dokumentaristům. Tedy těm povolanějším, vzdělanějším a ráda bych, kdyby objektivnějším. Pokud píšu hru o skutečně žijící postavě, používám její život jako obecnější metaforu tématu, kterému se chci věnovat. A tak jako během psaní toužím přiblížit a obhájit její postoje, toužím stejně tak přiblížit a obhájit svůj pohled na věc. Nechci a nemohu být nestranná, ukazuji jen svůj úhel. A pokaždé se těším na každou konfrontaci s odlišným názorem, pokud se podaří vyvolat v divácích reakci v podobě smysluplného dialogu o věci, jsem šťastná. Chci téma otevřít, říct, co si o něm myslím já a jen pobídnout ostatní, jestli by nestálo za to se na chvíli zamyslet,” říká autorka hry Simona Petrů v tiskové zprávě.

Původní drama líčí osudy Čáslavské jako cestu samurajského bojovníka, při níž každý dosažený stupeň znamená vyrovnat se s novou obtížnou překážkou, obstát v klíčových životních zkouškách, hrát za každých okolností fair play, neztratit víru v sebe, druhé, ve smysl lidské existence. Takových zatěžkávacích momentů a zlomových okamžiků bylo ve Věřině životě plno. Její příběh je zároveň příběhem o víře a beznaději v Čechách druhé poloviny dvacátého století do současnosti.

Věra Čáslavská (3. 5. 1942 – 30. 8. 2016) se od dětství věnovala baletu a krasobruslení. Stala se svěřenkyní tehdejší královny gymnastiky Evy Bosákové, kterou sesadila z trůnu. Jedním z vrcholů Věřiny sportovní kariéry byla olympiáda v Tokiu v roce 1964, kde vybojovala tři zlaté medaile a srdce diváků. Získala si je originálním prvkem na bradlech, který do té doby nepředvedla žádná žena, dodnes se mu říká „ultra cé“. Při cvičení sice spadla, ale vrátila se a prvek úspěšně zopakovala.

Na památku dostala od jednoho z fanoušků samurajský meč, což podle Čáslavské bylo vyšší vyznamenání než samotné zlato. Stala se propagátorkou česko-japonských vztahů, za což byla v roce 2010 oceněna nejvyšším japonským vyznamenáním, Řádem vycházejícího slunce. Ostatně jakási vědma jí prý vyčetla z dlaně, že v minulém životě byla samurajem. „Právě v době největšího temna a nesvobody se mi Japonsko jevilo jako země, kde pro mě každý den vychází přátelské, laskavé a nadějné slunce, to mi ohromně pomáhalo“, vzpomínala po letech.

Rok 1968 byl pro Věru osudový. Slavila sportovní triumf na olympiádě v Mexiku, během níž se vdala za českého reprezentanta v běhu Josefa Odložila. Své tvrdě vybojované medaile „věnovala“ mužům Pražského jara a postavila se proti sovětským tankům, které tou dobou okupovaly Československo. Při vyhlašování výsledků odvrátila na stupních vítězů při sovětské hymně nepatrně hlavu. Tichý protest ji v její zemi uvrhl na další léta do zapomnění…

Svou odvahu a statečnost však projevovala dál. Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, předsedkyní Československého a později Českého olympijského výboru. Čelila rodinné tragédii a osobní krizi. Žila v neutuchající víře a pravdě, věrna svým zásadám a občanským postojům i svému jménu.

V hlavní roli Věry se představí hostující Gabriela Štefanová. Dále uvidíme Kláru Apolenářovou, Jana Grundmana, Isabelu Smečkovou Bencovou a Martina Veselého. Světová premiéra se konala 2. března 2018 v 19 hodin v divadle Reduta v Brně.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno kultura Divadla Věra Čáslavská Jan Grundman (herec) Divadlo Reduta Gabriela Štefanová (herečka) Olga Sommerová

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy