Slezské divadlo v Opavě představilo svůj program na příští divadelní sezónu. Kromě známých titulů přinese i tři české premiéry.
Divadlo zahájí svou sezónu 2018/2019 hrou s možná trochu zvláštním názvem: 290 KM. Jedná se totiž o vzdálenost, která dělí Opavu od Vídně. Tato jistě pozoruhodná autorská hra Tomáše Vůjtka byla napsaná ke 100. výročí vzniku republiky pro činoherní soubor Slezského divadla Opava.
Tomáš Vůjtek je stále žádanější autor a inscenátor, např. v červnu 2015 uvedlo Divadlo J.K.Tyla jeho hru Škoda! Hra Smíření (závěrečná část volné trilogie o traumatech moderních českých dějin) byla uvedena v roce 2017.Je také dvojnásobný laureát Cen Alfréda Radoka
A jistě i vzhledem ke zmiňovanému výročí nebude na operní scéně chybět Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Je jistě zajímavostí, že tato opera zazněla v češtině právě na scéně Slezského divadla v Opavě vůbec poprvé.
Ještě na podzim potěší milovníky komedií hra Davida Walliamse a Nealta Fostera: Babička Drsňačka. Jedná se o rodinnou komedii, která vznikla podle knižního bestselleru, v jehož anotaci čteme:"Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: * má bílé vlasy a silné brýle * nosí zubní protézu a naslouchátko * ráda hraje scrabble a chodí brzo spátAž na to, že je... mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!"
Před Vánoci divadlo dále nabídne pohádkový příběh plný fantazie O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce. Tuto hudební pohádku pro malé i velké napsal mladý, talentovaný hudební skladatel Petr Opava.Pohádkový příběh vás zve do světa fantazie.
Na počátku roku 2019 se diváci mohou těšit na divadelní adaptaci kouzelné knihy Zdeňka Jirotky Saturnin. Schopnosti tohoto věhlasného sluhy jsou geniální, místy nepochopitelné, ale roztáčí kolotoč gagů, vtipných situací. Je jistě na co se těšit!
Na operní scéně se v únoru předství dvě opery plné žárlivosti, které vyvrcholí až vraždou: Ruggiero Leoncavallo: opera Komedianti, kterou skladatel napsal na vlastní libreto dle skutečné události. Sergej Rachmaninov: opera Aleko. Není tajemstvím, že Rachmaninov napsal tuto operu ve svých 19 letech za pouhých 18 dní na motivy novely A.S.Puškina.
Jarní měsíce přinesou na divadelní prkna ballad operu Johna Gaye Žebrácká opera. Bude se jednat o dramatizaci skutečné opery z 18. století, jejíž název je znám spíše z přepisu B.Brechta či našeho V.Havla."Má dáti dal. Má bráti, bral. Budete se smát, až se budete za břicho popadat, a pak se z té brániční křeče rozpláčete."
Dále to bude baletní zpracování klasické pohádky Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice, které vznikne ve spolupráci s baletním souborem Moravského divadla Olomouc.
V měsíci květnu se můžeme těšit na premiéru brilantní komedie Raye Cooneyho a jeho syna Michala Tři bratři v nesnázích. Čeká nás sposta dramatických zvratů, nedorozumění a humorných scén.
A jako poslední premiéra této divadelní sezóny to bude romantická opera o třech dějstvích Carla Maria vo Webera, ve které láska překoná všechny úklady temných sil, Čarostřelec.
Jak výše uvedené napovídá, půjde bezpochyby o zajímavou divadelní sezónu a mnohé jistě překvapí. Doufejme mile!
Na závěr dejme slovo řediteli Slezského divadla v Opavě panu Ilju Rackovi: "Nacházíme se ve výjimečném regionu nejen naší republiky, ale určitě i Evropy: na poměrně malém území severní a střední Moravy se nachází několik divadel, která nabízejí všechny možné divadelní žánry od činohry přes muzikál, operetu, klasickou operu i balet, o loutkách nemluvě (možná chybí už jen pantomima).
Do takové konkurence není lehké vstupovat. Naší nadějí jsou dvě věci: umělecká úroveň našich představení a především, to zdůrazňuji, přízeň našeho publika z města Opavy a jeho jedinečného okolí.
Další tajnou oporou je pro nás tradice našeho divadla, která jak známo sahá přes dvě stě let zpátky. Ať už to bylo divadlo v řeči německé nebo české, vždycky to bylo divadlo, které místní diváci měli rádi a podporovali ho i v dobách, které umění příliš nenahrávaly.(...)
A tak se těšíme, že se v tomto roce jubilejním i příštím v našem historií obestřeném divadle opět setkáme…"
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Propojení „dnů včerejších a dnešních“ ve Slezském divadle v Opavě
Tři bratři v nesnázích a v Opavě
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek