Zasloužilá umělkyně, jíž bylo zakázáno vystupovat, signatářka Charty 77 a disidentka, která předtím podepsala spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) - to je jen část paradoxů z nevšedního života herečky Vlasty Chramostové, která dnes zemřela.
Životní příběh filmové a divadelní umělkyně, která by letos 17. listopadu oslavila třiadevadesátiny, v sobě zvláštním způsobem reflektuje vývoj českých dějin druhé poloviny dvacátého století.
"Měla jsem tři životy. Herecký, disidentský a život návratu," charakterizovala kdysi Chramostová svoji životní pouť. "Všecky byly bohaté a složité. I dlouhé..." Herečka vlastního bytového divadla, později doyenka Národního divadla, se v roce 2015 stala laureátkou Síně slávy první české scény, už v roce 2008 převzala rovněž zvláštní cenu Thálie. Za zásluhy o demokracii a lidská práva jí pak prezident Václav Havel v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Herecký život Chramostové začal v jejím rodném Brně, kde po absolvování konzervatoře nastoupila do tehdejšího Svobodného divadla. Po několika dalších angažmá zakotvila v roce 1950 v pražském Divadle Československé armády (dnes Divadlo na Vinohradech). Slibně rozjetou kariéru ovšem ohrozilo manželství s ředitelem brněnského rozhlasu Bohumilem Pavlincem, který po politickém procesu s jeho známým Ottou Šlingem upadl v 50. letech v nemilost. Mnohem tvrdší ranou však byla pro Chramostovou smrt jejich čtyřletého syna, který zemřel při dopravní nehodě v roce 1963.
Na Vinohradech Chramostová ztvárnila řadu výrazných rolí, například Marii Stuartovnu, Annu Kareninu, Roxanu v Cyranovi z Bergeracu nebo kritiky vysoce oceňovanou Hanu Jelkesovou ve hře Noc s leguánem. V roce 1950 debutovala také ve filmu, a to snímkem Past. V následující dekádě mohli Chramostovou diváci vidět ve filmech Až přijde kocour (1963), Bílá paní (1965), Klapzubova jedenáctka (1967) nebo jako Lakmé ve slavném Spalovači mrtvol (1968).
V roce 1970 odešla Chramostová z Vinohrad do Divadla za branou Otomara Krejči, které však bylo krátce poté zrušeno. V chebském divadle si ještě v roce 1973 zahrála v Matce Kuráži, po níž už ale následoval zákaz veřejného vystupování. Jeho příčinou bylo angažmá Vlasty Chramostové v roce 1968. Při obsazení Československa vojsky "spřátelených zemí" pomáhala druhému manželovi, kameramanovi Stanislavu Milotovi (83), pořizovat záběry okupantů.
Svůj nesouhlas s invazí dala herečka najevo také odchodem z Vinohrad a vystoupením z KSČ. Po zákazu vystupování začal pro Vlastu Chramostovou druhý život - disidentský. Protože se nechtěla divadla vzdát, začala spolu s přáteli organizovat soukromé produkce. V bytovém divadle vzniklo například představení Všechny krásy světa na počest oblíbeného básníka Jaroslava Seiferta nebo Hra na Mackbetha, Appellplatz či Dávno, dávno již tomu.
V dubnu 1989 byla Chramostová odsouzena k podmíněnému trestu za Prohlášení k Palachovu týdnu. O to překvapivější bylo pak po listopadu 1989 uvedení jejího jména na neoficiálním seznamu spolupracovníků StB. Herečka přiznala, že v 50. letech StB podepsala vázací akt. "Ďábel mě dostal na pýchu a ješitnost. Spletl mě iluzemi o sobě i o společnosti. Koupil si mě za představu lehčího, úspěšnějšího života, jemuž nebudou napříště kladeny žádné překážky," popsala ve svých pamětech.
Nové období - život návratu - začal Chramostové po listopadu 1989. Přišla nabídka angažmá v Národním divadle. "Vrátit se pro mě bylo nepopsatelně těžké. Proto jsem půldruhého roku váhala," řekla. Stálou členkou činohry "zlaté kapličky" se stala v roce 1991. Objevila se v inscenacích Falkenštejn, Oblak a valčík, Bloudění, Maryša, Lucerna nebo ve své benefici Tři životy. S jevištěm se rozloučila v roce 2010 titulní rolí Babičky v dramatizaci románu Boženy Němcové.
V 90. letech se Chramostová vrátila opět k filmu. Za své výkony ve snímcích Je třeba zabít Sekala (1998) a Kuře melancholik (1999) byla nominována na Českého lva. Zahrála si také v televizní inscenaci PF 77, dramatickém příběhu o cti, morálce a důstojnosti, za nějž získala Cenu České filmové a televizní akademie ELSA. Účinkovala rovněž v seriálu Hraběnky (2007) či ve filmu Odcházení (2011), stejně jako v inscenaci této divadelní hry Václava Havla.
Minulý režim prý Chramostové a Milotovi pomohl přežít humor. "Člověk se musí dopracovat k nadhledu nad sebou samým. Nás tehdy držela jedině sranda. Bylo to nutné, protože připustit si řadu věcí bylo velmi bolestné," řekla herečka. Milota zemřel ve věku 85 let letos v únoru.
Slevy až 40 %
Chytré hodinky ARMODD
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne
Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali Štěpnička, Donutil či Prachař
Vlasta Chramostová , úmrtí , kultura , Divadla , Praha
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Zemřel producent a politik Petr Hannig
před 9 minutami
OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně
před 38 minutami
Hřib chce vést Piráty do voleb. Bude se radit s ekonomy a odborníky
před 1 hodinou
Panama reaguje na Trumpa. Prezident posílá jasný vzkaz do Bílého domu
před 2 hodinami
Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu
před 3 hodinami
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
před 3 hodinami
Policisté s dlouhými zbraněmi zasahovali v areálu ČZU. Hledaný muž se jim přihlásil
před 4 hodinami
Nebezpečné počasí na východě Česka. Tvoří se ledovka, varoval ČHMÚ
před 4 hodinami
První noc s Trumpem změnila mnohé. USA odstupují od klíčových smluv, cílí se i na děti migrantů
před 5 hodinami
Trump začal sestavovat vládu. Rubia jako šéfa diplomacie posvětili i demokraté
Aktualizováno před 5 hodinami
"Putin ničí Rusko." Trump po návratu do Bílého domu vyslal vzkaz do Kremlu
před 7 hodinami
Trump napravuje domnělé křivdy. Útočníci na Kapitol míří zpátky na svobodu
před 7 hodinami
Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí
před 9 hodinami
Elon Musk při jásání nad Trumpem opakovaně zdvihl pravici, což vypadalo jako Heil Hitler
před 9 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
Aktualizováno včera
Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv
včera
Smích Clintonové a Bidena během Trumpova projevu vystřídala zasmušilost. Musk promluvil o „rozcestí civilizace“
včera
"Od tohoto okamžiku je úpadek Ameriky u konce." EZ pro vás připravily přepis Trumpova inauguračního proslovu
včera
Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat
včera
Trump může učinit Ameriku velkou, ale samotnou. Namísto sjednocení zvolil další polarizaci
Donald Trump během inauguračního proslovu nezklamal. Místo sjednocujícího projevu okamžitě vyhlásil nouzový stav na hranici s Mexikem a svou rétorikou ještě prohloubil již tak polarizovanou americkou společnost.
Zdroj: Jakub Jurek