Filmové premiéry - udolá fiktivní spisovatel počítačového mága Jobse?

Praha - Na filmových plátnech se objeví silná sestava, ovšem značně tématicky rozprostřená. Zda démonický Russell Crowe dokáže udolat Michaela Fassbendera ukáží následující dny.

Ještě než se dostaneme k hlavním soupeřům filmového čtvrtku, povšimněme si poněkud odlišné polohy známého a oblíbeného autora kriminálního žánru. Jo Nesbø si podmanil čtenářskou obec zejména osudy detektiva Harryho Holea, ovšem tentokrát se norští tvůrci chopili jeho svérázné knížky o krajně nekonvenčním Doktoru Proktorovi. Tomu se nepodaří vynalézt prášek proti prdění, proto udělá klasické vice versa a rozhodne se tuto větrnou činnost podpořit. Doktor Proktor a prdící prášek (Doktor Proktors prompepulver) měl na chladném Severu premiéru už v loňském roce a předpokládá se, že by mohl do kin přilákat kompletní rodiny.

(zdroj: youtube.com)

To Berani (Hrútar) zastupují u nás ne zcela obvyklou islandskou produkci. Jak název napovídá, točí se jejich osudy kolem chovu ovcí, jehož hlavními protagonisty jsou nekomunikativní bratři Kiddi a Gummi, jejichž osudy se prolnou ve chvíli ohrožující jejich životní úděl. Zůstává otázkou, zda podobný žánr, zvláště po neúspěchu filmu Bella Mia, obdobnho počinu z domácí produkce, dokáže zaujmout, i když oproti našim poměrně fádním hvozdům nabízí neopakovatelnou isladnskou scenérii, podtrhující nelehké rozhodování svou samorostlých mužů.

Příběh autora úspěšných románů, držitele Pulitzerovy ceny, leč fiktivního spisovatele Jakea Davise vylíčený ve snímku Otcové a dcery (Fathers And Daughters) přinášíme v samostatné recenzi, tak jen připomeňme, že ono psychologické drama představuje složitosti soužití ovdovělého muže a jeho dcery, jejíž osudy jsou tím přímo ovlivněny. Vynikající Russel Crowe rozhodně stojí za návštěvu kina, protože tak brilantní výkon nebývá v záplavě americké produkce vždy samozřejmostí. 

(zdroj: youtube.com)

Proti smyšlené postavě stojí muž velice dobře známý a s ohledem na časovou posloupnost nutno napsat existující už jen ve vzpomínkách. Jedna z důležitých osobností počítačového průmyslu a zakladatel firmy Apple (neplést s Apple Corps.) Steve Paul Jobs, se za dva roky podruhé stává předmětem filmařů. Po Astonu Kutcherovi si jeho tvář "oblékl" Michael Fassbender, vzhledem k tomu, že snímek jOBS (2013) ještě diváci mohou mít v dobré paměti, nabízí se zajímavé srovnání. Zatímco u nás se Steve Jobs ještě před premiérou dočkal výborných recenzí, americké publikum, které je nejspíš podstatně blíže celé problematice, poctilo snímek takovým nezájmem, že jeho dvoutýdenní tržby byly zůstaly daleko za očekáváním, nedosáhly ani té výše, kterou tvůrci očekávali za úvodní víkend. Přes dva tisíce kin v USA jej začínají stahovat z nabídky. Uvidíme, zda český divák zaujme oproti tomu zámořskému postoj odlišný.

Související

Kino, ilustrační foto

Dnes startuje filmový festival v Cannes. O kterých filmech se hovoří nejvíc?

Cannes – Francouzkou riviéru dnes ovládne duch filmového umění. Porota, režiséři, scénáristi, herci a další představitelé filmové průmyslu se dnes sejdou na jednom z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Své filmy budou prezentovat jak dávno zavedení režiséři, například Jean-Luc Godard, tak i relativně nová filmová jména. Festival uctí památku na nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana, a to stejně jako Karlovarský festival.

Více souvisejících

filmové premiéry Russel Crowe Michael Fassbender

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst

Na africkém kontinentu vzrostl počet případů opičích neštovic (mpox) od loňského roku o více než 500 %. Podle údajů Afrického centra pro kontrolu nemocí (CDC) je situace nadále alarmující, přičemž onemocnění zasahuje zejména oblast střední Afriky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy