Johannesburg - V Jihoafrické republice se 17. listopad neslaví, a tak právě dnes začalo rozhodování o podílu viny na několika trestných činech, spojených s podnikatelem ing. Radovanem Krejčířem, jak zní jeho plný titul.
Rozsudek však nebude rozhodně znám tento rok, protože kolem jeho případu je stále mnoho nejasností i různých čachrů. "Padrino Krejčíř", jak ho ve své knize nazývá investigativní novinář Jaroslav Kmenta, má hodně dlouhé prsty a snaží se neustále ovlivňovat dění kolem sebe, i co se jeho budoucnosti týče.
Eskapády Krejčíře nejen na Seychelách divákům představí snímek Gangster Ka: Afričan (zdroj: Bioscop)
Ostatně o tom svědčí i epizoda, která plně vystihuje jeho velice svérázný přístup k řešení problémů. Po krátkém, dvouletém azylu na Seychelských ostrovech a jeho "toaletní anabázi" se Krejčíř rozkmotřil s nově zvoleným prezidentem a zakladatelem politické strany SPPF Jamesem Alixem Michelem a musel kvapně změnit podnebí. Kdo jednou "Káčko" odněkud vyštve, může si být jist, že se dočká odplaty.
Dokládá to ostatně svědectví někdejší Krejčířovy "pravé ruky", Miloše Potišky, který k danému záměru uvedl: „Radek o převratu na Seychelách mluvil. S nějakými lidmi se bavil o výcvikovým táboře pro devět tisíc vojáků. Zřejmě na území Zimbabwe, nebo Mosambiku. Říkal: »Máme podporu ze Seychel. A jestli to klapne, budu mít navždy po problémech. Už se na mě žádný sračky nevysypou. Protože jestli do toho půjdu a vyjde to, mám jednu podmínku: Chci bejt ministrem financí.«Byl ješita. Ale šlo mu hlavně o diplomatický pas. Pro něj byl trest, že nemohl nikam cestovat a dřepět jen v JAR. Kdyby byl ministrem seychelské vlády a měl diplomatický pas, mohl by se na všechny z vysoka vykašlat.Káčko to myslel naprosto vážně. Přemýšlel o tom fakt udatně. Ale asi to byla utopie. I když u Radka nikdy nevíte..."
Stačilo málo a na Seychelách by se střílelo
Když pak Krejčíř kul pikle s další známou osobností organizovaného zločinu v JAR Cyrilem Beekou, plánovali vojenskou operaci hlídání přímořských hranic země. A nebyl by to Krejčíř, kdyby v takovém plánování nešel dál - už mu v hlavě klíčil plán, jak najaté žoldáky na rychlých člunech coby výsadek pošle na Seychely, aby tam jako vedlejšák provedli státní převrat. Ostrov, dávné to centrum soustředění královen krásy, zachránila justice v JAR, která stihla Krejčíře zavřít dřív, než se mohl ve svém životě stát ještě diktátorem.
Káčko se znal s prezidentem Reném a jak už to u něj bývalo zvykem, finančně podpořil jeho nástupce, kandidáta Michela. Jak už bylo řečeno, namísto vděku se opakovala historie z České republiky a Krejčíř musel prchnout před zkorumpovaným politikem do jednoho z posledních míst na světě, kde mu hrozilo relativně nejmenší nebezpečí.
(zdroj: bioscop)
Jeho záměr se dostal i do chystaného filmu Gangster Ka: Afričan, který se v kinech objeví 26. listopadu tohoto roku. V ukázce si můžete prohlédnout, jak všechoschopný boss nyní už jihoafrického podsvětí hodlal celou operaci zvládnout.
Nebylo by to poprvé
Seychely nejdřív obsadili Portugalci, to bylo v roce 1505. Ty pak vystřídali Francouzi, po nich tu vládli Britové. Až v roce 1976 se dočkaly nezávislosti, ovšem jen na papíře. James Macham v čele Seychelské demokratické strany požadoval integraci v rámci Spojeného království, což se nelíbilo Seychelské lidové pokrokové frontě (SPPF). Když byl Macham na oficiální návštěvě v Londýně, na šest desítek aktivistů, majících za sebou výcvik v Tanzánii, provedlo pouhý rok po nabytí nezávislosti státní puč a do čela se postavil předseda SPPF France Albert René. Sice se dušoval, že o převratu neměl ani ponětí.
Jeho vládu lemovalo několik pokusů dosadit na prezidentský post opět Machama, nejzávažnější byl pokus v roce 1981, ale Renému pomohli opět vojenské jednotky z Tanzánie. O rok později ustál i armádní vzpouru.
Související
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Krejčířova vila je opět na prodej. Dům prošel rekonstrukcí, stojí desítky milionů
Radovan Krejčíř , seychely , film Gangster Ka
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 29 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera