Johannesburg - V Jihoafrické republice se 17. listopad neslaví, a tak právě dnes začalo rozhodování o podílu viny na několika trestných činech, spojených s podnikatelem ing. Radovanem Krejčířem, jak zní jeho plný titul.
Rozsudek však nebude rozhodně znám tento rok, protože kolem jeho případu je stále mnoho nejasností i různých čachrů. "Padrino Krejčíř", jak ho ve své knize nazývá investigativní novinář Jaroslav Kmenta, má hodně dlouhé prsty a snaží se neustále ovlivňovat dění kolem sebe, i co se jeho budoucnosti týče.
Eskapády Krejčíře nejen na Seychelách divákům představí snímek Gangster Ka: Afričan (zdroj: Bioscop)
Ostatně o tom svědčí i epizoda, která plně vystihuje jeho velice svérázný přístup k řešení problémů. Po krátkém, dvouletém azylu na Seychelských ostrovech a jeho "toaletní anabázi" se Krejčíř rozkmotřil s nově zvoleným prezidentem a zakladatelem politické strany SPPF Jamesem Alixem Michelem a musel kvapně změnit podnebí. Kdo jednou "Káčko" odněkud vyštve, může si být jist, že se dočká odplaty.
Dokládá to ostatně svědectví někdejší Krejčířovy "pravé ruky", Miloše Potišky, který k danému záměru uvedl: „Radek o převratu na Seychelách mluvil. S nějakými lidmi se bavil o výcvikovým táboře pro devět tisíc vojáků. Zřejmě na území Zimbabwe, nebo Mosambiku. Říkal: »Máme podporu ze Seychel. A jestli to klapne, budu mít navždy po problémech. Už se na mě žádný sračky nevysypou. Protože jestli do toho půjdu a vyjde to, mám jednu podmínku: Chci bejt ministrem financí.«Byl ješita. Ale šlo mu hlavně o diplomatický pas. Pro něj byl trest, že nemohl nikam cestovat a dřepět jen v JAR. Kdyby byl ministrem seychelské vlády a měl diplomatický pas, mohl by se na všechny z vysoka vykašlat.Káčko to myslel naprosto vážně. Přemýšlel o tom fakt udatně. Ale asi to byla utopie. I když u Radka nikdy nevíte..."
Stačilo málo a na Seychelách by se střílelo
Když pak Krejčíř kul pikle s další známou osobností organizovaného zločinu v JAR Cyrilem Beekou, plánovali vojenskou operaci hlídání přímořských hranic země. A nebyl by to Krejčíř, kdyby v takovém plánování nešel dál - už mu v hlavě klíčil plán, jak najaté žoldáky na rychlých člunech coby výsadek pošle na Seychely, aby tam jako vedlejšák provedli státní převrat. Ostrov, dávné to centrum soustředění královen krásy, zachránila justice v JAR, která stihla Krejčíře zavřít dřív, než se mohl ve svém životě stát ještě diktátorem.
Káčko se znal s prezidentem Reném a jak už to u něj bývalo zvykem, finančně podpořil jeho nástupce, kandidáta Michela. Jak už bylo řečeno, namísto vděku se opakovala historie z České republiky a Krejčíř musel prchnout před zkorumpovaným politikem do jednoho z posledních míst na světě, kde mu hrozilo relativně nejmenší nebezpečí.
(zdroj: bioscop)
Jeho záměr se dostal i do chystaného filmu Gangster Ka: Afričan, který se v kinech objeví 26. listopadu tohoto roku. V ukázce si můžete prohlédnout, jak všechoschopný boss nyní už jihoafrického podsvětí hodlal celou operaci zvládnout.
Nebylo by to poprvé
Seychely nejdřív obsadili Portugalci, to bylo v roce 1505. Ty pak vystřídali Francouzi, po nich tu vládli Britové. Až v roce 1976 se dočkaly nezávislosti, ovšem jen na papíře. James Macham v čele Seychelské demokratické strany požadoval integraci v rámci Spojeného království, což se nelíbilo Seychelské lidové pokrokové frontě (SPPF). Když byl Macham na oficiální návštěvě v Londýně, na šest desítek aktivistů, majících za sebou výcvik v Tanzánii, provedlo pouhý rok po nabytí nezávislosti státní puč a do čela se postavil předseda SPPF France Albert René. Sice se dušoval, že o převratu neměl ani ponětí.
Jeho vládu lemovalo několik pokusů dosadit na prezidentský post opět Machama, nejzávažnější byl pokus v roce 1981, ale Renému pomohli opět vojenské jednotky z Tanzánie. O rok později ustál i armádní vzpouru.
Související
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Krejčířova vila je opět na prodej. Dům prošel rekonstrukcí, stojí desítky milionů
Radovan Krejčíř , seychely , film Gangster Ka
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 1 hodinou
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 2 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 3 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 7 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák