Praha - Ten příběh je stále živý a v letošním roce, kdy jsme vzpomenuli 70. výročí konce II. světové války, ještě o něco více aktuální. Podle odhadů bude film Lída Baarová jedním z nejočekávanějších titulů příštího roku.
O náklonnosti říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse k české herečce Lídě Baarové se vědělo a v jedné epizodě jejich vztahu se dokonce jednalo o ožehavou záležitost Třetí říše. Ti dva se spolu setkali v roce 1936 a "Kulhavý ďábel", jak byl Goebbels kvůli své vadě chůze z dětství nazýván, byl dokonce ochoten rezignovat na svou politickou kariéru a vzdát se i manželky Magdy.
Dva muži, kteří měli na život Baarové velký vliv - Adolf Hitler a Joseph Goebbels (zdroj: National Archives)
Milenci dokonce zpočátku dostali váhavé a alibistické požehnání od samotného Hitlera, jemuž bylo velmi nepříjemné, že se musí podobnými záležitostmi vůbec zabývat. Jenže Magda Goebbelsová měla v ruce více trumfů - přímou intervencí u samotného vůdce dosáhla toho, že Baarová upadla v Německu v nemilost, nesměla natáčet, sledovalo ji gestapo a měla zákaz opustit zemi. Přitom v roce 1937 v době, kdy pracovala na filmu Panenství, dostala nabídku na sedmiletou práci v Hollywoodu. Jak jsou cesty osudu nevyzpytatelné. Zamilovaná Baarová odmítla a její život od té doby pomalu směřoval k tragickým závěrům.
Trvalo to 15 let
Snímek režiséra Filipa Renče se zaměřuje právě na dramatické události v Lídině životě a zachycuje i její zoufalý úprk zpět do Československa po smutně proslulé Křišťálové noci. Věnuje se i jejímu mileneckému vztahu s tehdejší německou star první velikosti Gustavem Fröhlichem, s nímž se Lída poznala při natáčení filmu Barkarola (1935). Renč na přípravách snímku pracoval dlouhých 15 let. „Několikrát jsme spolu se scénáristou Ivanem Hubačem už opravdu začali pochybovat, zda se nám nakonec povede Lídu Baarovou na filmové plátno převést. To, že se to povedlo, považuji za velké vítězství," neskrývá nadšení a ulehčení režisér Filip Renč.
(zdroj: youtube.com)
Mezinárodní (a hvězdné) obsazení
Baarovou, jejíž občanské jméno znělo Ludmila Babková, ztvárnila Táňa Pauhofová, jejími osudovými muži budou hned dva herci známí z oblíbeného seriálu Komisař Rex. Goebbelse ztělesnil Rakušan Karl Markovics, druhdy populární a nešikovný komisař Ernst Stockinger, který ovšem zaujal diváky a kritiky ve snímku Ďáblova dílna (2007), pojednávajícím o skupině padělatelů peněz v koncentračních táborech, kde si zahrál postavu falzifikátora Sorowitsche, inspirovaného skutečnou postavou Adolfa Burgera. To Gedeon Burkhard, v Rexovi hrající komisaře Brandtnera, si na sebe bere podobu herce Fröhlicha. I Burkhard má na svém kontě několik významných počinů, kromě oblíbeného seriálu Kobra 11 jsme ho viděli ve filmu týkajícího se židovské otázky Poslední vlak (2006) nebo v Tarantinově opusu Hanebný pancharti (2009).
Významnou postavou je i slovenský herec Martin Huba v roli Lídina otce. I toho známe z nedávných děl, mezi něž můžeme zařadit Kawasakiho růži (2009) či Hořící keř (2010). Jednou z jeho posledních prezentací je seriál České století. Jeho filmovou partnerkou bude Simona Stašová v roli matky Baarové, která svou posedlostí po úspěchu a slávě dcery a snaze na ní participovat přispěje k nelehkému Lídině údělu. Přehlédnout nelze ani další výraznou ženskou postavu Magdu Goebbelsovou v podání Lenky Vlasákové, a křehkou a zranitelnou Annu Fialovou, hrající Lídinu sestru Zorku Janů. V příběhu se objeví i konkurentka a herecká sokyně Baarové Adina Mandlová představovaná Kateřinou Klausovou. A konečně za povšimnutí stojí i Jiří Mádl coby asistent filmové produkce společnosti UFA a platonický obdivovatel Baarové, a Pavel Kříž v roli říšského kancléře Adolfa Hitlera.
V 30. letech měla Baarová i vlastní vystřihovánku (zdroj: reprofoto)
Snímek se do českých kin dostane 21. ledna 2016, ale pokud chcete mít jistotu, že ho uvidíte mezi prvními, můžete využít předprodeje, jenž bude zahájen 10. prosince 2015. Zvolit můžete i verzi v podobě dárkového voucheru. EuroZprávy jsou mediálním partnerem filmu.
Související
Filip Renč mluvil o filmu Lída Baarová a filmové kritice +VIDEO
Renčův film o Lídě Baarové ovládl česká kina, odsunul i Revenanta
film Lída Baarová , Joseph Goebbels , Lída Baarová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák