RECENZE: Osm hrozných představuje Tarantina ve špičkové formě

Recenze - Hledejme v tomto filmu různé jinotaje a symboliky, nakonec stejně dojdeme ke konečnému bodu, v němž se protnou všechny linie. Mohou se směle postavit všechny bok po boku a žádná nebude vyčnívat, ale ani zaostávat.

O Quentinu Tarantinovi se toho napsalo víc než dost. Ne každému se jeho filmy musí líbit, ne každý se ztotožní s jeho svérázným vypravěčským stylem, zdaleka ne všichni budou přijímat jeho mnohdy drsný styl či naturalistický přístup k určitým scénám. Ale právě to dělá Quentina Quentinem a právě proto má zástupy fanoušků. A po Osmi hrozných se tyto řady zcela určitě rozšíří.

Bělostnou dálavu zasněžených plání kolem Wyomingu krájí dostavník. Jeho cestu zkříží muž v uniformě kavaleristy Severu s třemi mrtvolami v zádech. Od prvního setkání majora Marquise Warrena a Johna „Kata" Rutha, vezoucího do města Red Rock k popravě vražedkyni Daisy Domergueovou to mezi oběma muži zvláštně jiskří. Slovní potyčky jsou doprovázeny nedůvěrou, zvyšovanou poodhalováním skutečností z jejich životů. Třaskavě napjatá atmosféra zhoustne ve chvíli, kdy do dostavníku přisedne další pasažér, budoucí šerif v městečku, které má být cílem cesty výše zmíněných – Chris Mannix. Blížící se blizard však přinutí všechny zúčastněné zastavit se na proslulé Minniině galanterii, jak se říká stavení představujícím jakousi oázu nekonečných amerických dálav, složenou z obytné budovy, stáje a tradiční boudičky pro osobní potřebu. Mexičan Bob, vysloužilý generál Sandy Smithers, záhadně se tvářící Joe Cage (pokuřující proslulý Tarantinův tabák Red Apple) a do úřadu nově nastupující kat Oswaldo Mobray jsou novými protagonisty, jejichž prolínání s příběhy dorazivší posádky dostavníku bude, jak se kvůli špatnému počasí jeví, trvat několik dní. Zdánlivě nicneříkající konverzace v duchu výsměchu, urážek, odhalování a výpadů však doznává zásadního zlomu, když padne první výstřel a první tělo na podlahu. V tu chvíli je jasné, že setkání všech bylo nevyhnutelné, má svůj řád, a smysl a poznámka „Nikdo sem nepřišel bez zatraceně dobrýho důvodu" je krutě pravdivá.

Vítejte na místě činu, vítejte V Minniině galanterii (zdroj: The Weinstein Company)

Jestliže Tarantino hovořil o své lásce k žánru, pro nějž máme pojmenování spaghetti western, pak Osm hrozných doplňují jeho předchozí snímky Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009) a Nespoutaný Django (Unchainted Django, 2012) do velmi vzdáleně provázané trojice. Ačkoliv přísně vzato nejde o jeho osmý film (i v případě, že mlátičku Kill Bill budeme brát jako jeden film a vynecháme snímky, na kterých se režijně pouze podílel, dojdeme k číslu devět) a v kontextu ani nejdelší film, nic to nemění na věci, že Tarantino tu rozehrává nejen velice zajímavou konverzační rovinu, ale dokáže diváka vtáhnout do napjaté atmosféry, vybičuje jeho smysly na maximum, aby se pak vlastně nic nestalo. Jeden příklad za všechny: kočí O.B. s Mannixem natahují v rostoucí vichřici lana od domu ke kadibudce za bouřící hudby. Pro někoho možná může být nestravitelná délka, jenže na rozdíl od některých příliš „ukecaných" nebo naopak statických filmů Tarantino dokáže pracovat s každým slovem, detailem a záběrem. Nenudíte se, vstřebáváte a čekáte. Zdánlivě líně se převalující dialogy paradoxně neříkají nic zásadního o charakteru postav, jsme v době kolem roku 1870, kdy si svůj profil mohl kdokoli ohýbat podle měnící se situace, ale dávají nám návod nebo aspoň náznak toho, co od nich můžeme čekat. Není to Sergio Leone a jeho slavný opus Tenkrát na západě (Once Upon A Time In The West, 1968), i když někomu může připadat, že mu Tarantino v mnoha směrech skládá poklonu. Osm hrozných si kráčí po svém poli a pochopitelně nabízí typický režisérův rukopis, okořeněný dostatečnou dávkou krve a zdánlivé nechutnosti, vulgarity a brutality, která ale k prostředí jednoduše patří. Těžko budeme chtít, aby postavy, jejichž pohnutky se postupně vyjasňují, jednaly jako uhlazení gentlemani v rukavičkách. Maně nás napadnou i jiné snímky, mezi nimiž asi nejvíc zazvoní McLaglenovo Bandolero! (1968), v jednu chvíli si budeme připadat, jako když k nám vlídně promlouvá slavný detektiv Hercule Poirot, objasňující zločinné jednání přítomných, ale nic z toho nevybočuje z mezí přirozenosti, jak kdysi napsal mistr Shakespeare. Není vhodné prozrazovat konec, ale pro mnohé může být hodně překvapivý, navíc se jeho oddalováním tentokrát nic nezkazilo, každá vteřina tu má své opodstatnění.

Je známý fakt, že nakonec jsme o tuto podívanou mohli přijít, protože rozlícený režisér právě před rokem zjistil, že jedna osoba ze štábu „pověsila" scénář k filmu na internet. V tu chvíli se Quentin stal devátým hrozným a chystaná osmička putovala do „sněhových závějí neboli k ledu" - což by mohla být zajímavá parafráze k zasněženým scenériím Telluride v Coloradu, kde se poté film místy v třicetistupňovém mrazu natáčel. Tarantino byl rozhodnutý se Osmi hroznými nadále nezabývat, nakonec ho zlomily příznivé reakce a žádosti, aby se nechal ve svém rozhodnutí zviklat. Stalo se tak, ale scénář se samozřejmě nerealizoval v prozrazené podobě.

("Kat", oběť a kat. Opravdu je to tak? (zdroj: The Weinstein Company)

Herecká stránka je dalším silným douškem kávy, zkusit někoho vyzdvihovat je stejně těžké jako udržet na hladině Titanic. Je lepší přímočaře drsný Kurt Russell nebo elegantně se slovy i osudy žonglující Samuel L. Jackson, který si s Tarantinem střihl už šesté dostaveníčko? Uhlazený Tim Roth nebo protivně drzá a s ohledem na své vyhlídky dosti sebevědomá Jennifer Jason Leigh (mimochodem na tuto roli byl značný nával - Michelle WIlliams, Geena Davis, Hilary Swank, Evan Rachel Wood, Robin Wright a dokonce se hovořilo o Demi Moore. Zvěsti o Jennifer Lawrence se ukázaly jako bohapustý výmysl)? Dali byste svůj hlas Bruce Dernovi, který vlastně celou svou roli prosedí a přesto ji dokáže patřičně prodat, nebo chraplavě záhadnému Michaelu Madsenovi? Ne, nevybírejte, stejně byste neuspěli. Nemá smysl zastírat, že určité postavy budou z děje (nikoli však z placu) mizet, ale to neznamená, že se vytratí docela, i nadále budou hrát svou roli, byť jen v mrtvé póze a někdy s chybějící tou či onou částí těla.

(zdroj: youtube.com)

Tarantino také možná s ohledem na délku zvolil zajímavý styl dělení filmu – předkládá nám celkem šest kapitol, každá má své jméno, nikoli však stejnou stopáž. Jednoznačně dominuje úsek nazvaný prostě po místě, kde se odehrává prakticky celý děj. Ostatně sám režisér si taky v duchu slavného Hitchcocka ve filmu „zahrál", aby nám svým hlasem vysvětlil to, co jsme třeba jen tušili, ale potřebovali si to ujasnit.

Ennio Morricone vytvořil pro Osm hrozných vůbec první původní hudbu pro nějaký Tarantinův film. Společně s Českým národním symfonických orchestrem natočil veškeré party v Praze, což není nic divného, protože s tímto tělesem spolupracoval již několikrát. Tarantino, který si nenechal nahrávání ujít, se tedy konečně dočkal, protože už slavného skladatele několikrát žádal o spolupráci, ale nabitý diář páně Morriconeho tuto snahu vždy zhatil.

Zajímavý je i Tarantinův návrat ke klasice v oblasti technické. Formát Ultra Panavision 70 je v dnešním digitalizovaném světě prakticky nevídaná věc a poslední film, který se touto metodou natáčel, byl velkofilm Chartúm (1966). Bylo proto zapotřebí před začátkem požádat firmu Kodak, aby provedla restauraci zařízení, navíc se leccos muselo dovymyslet kvůli Tarantinově oblibě v dlouhých sekvencích. Výsledkem je nezvyklý širokoúhlý formát a fanoušci filmu mohou ocenit skutečně velice detailní obraz.

Quentine, necháš mě přežít? (zdroj: The Weinstein Company)

Stejně jako nekritičtí fanoušci se najdou i odpůrci Osmi hrozných, ale bez nadsázky můžeme říci, že Tarantino opět prokázal, že dokáže vytvořit silný příběh, ve kterém se zdánlivě nic neděje a přitom je doslova nabitý hutným kvasem. Je jedno, komu budete fandit, je nedůležité, kdo hájí právo, vystupuje v roli zákona nebo chce jen utrhnout finanční obolus. Odměnou pro diváka je film, který se vyplatí vidět v kině a jenom dokazuje, že velké sály mají svůj smysl a degradace kinematografie na obrazovkách mobilních telefonů a piditelevizích ještě pořád může mít silného konkurenta. Proto nasedněte do dostavníku a vyražte na ojedinělou, svéráznou, místy krajně stravitelnou a přesto, nebo právě proto, velice dobrou podívanou. Na kozlíku vás čeká Quentin Tarantino.

Celkové hodnocení: 90 %

THE HATEFUL EIGHTHrají: Samuel L. Jackson (Marquis Warren), Kurt Russell (John Ruth), Jennifer Jason Leigh (Daisy Domergue), Tim Roth (Oswaldo Mobray), Michael Madsen (Joe Cage), Walton Goggins (Chris Mannix), James Parks (O.B. Jackson), Demián Bichir (Bob), Bruce Dern (Sandy Smithers), Channing Tatum (Jody Domergue), Dana Gourrier (Minnie Mink), Zoë Bell (Judy), Gene Jones (Cukrouš Dave), Lee Horsley (Ed), Belinda Owino (Gemma), Keith Jefferson (Charly).

Scénář a režie: Quentin TarantinoKamera: Robert RichardsonHudba: Ennio MorriconeRežie: Quentin Tarantino

USA, western/drama, 182 min., do 15 let nevhodnýPremiéra: 7. ledna 2016 (ČR)

Související

Koncertem italský mistr filmové hudby Ennio Morricone zahájil své evropské turné v Praze 15. ledna 2016.

Maestro Ennio Morricone vyhrál Oscara za hudbu k filmu The Hateful Eight

Los Angeles, Praha - Maestro Ennio Morricone získal Cenu americké filmové akademie Oscar za hudbu k filmu Quentina Tarantina The Hateful Eight. Legendární skladatel byl na zlatou sošku nominován už 5x, Oscara ale získal jen v roce 2007 za celoživotní dílo. Nyní mu vítězství přinesla hudba, kterou v červenci 2015 nahrál v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem.

Více souvisejících

film Osm hrozných (The Hateful Eight) Quentin Tarantino recenze

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 37 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy