Praha - Filmová i herecká delegace v čele s režisérem Filipem Renčem, scenáristou Ivanem Hubačem, německým hercem Gedeonem Burkhardem, jeho rakouským kolegou Karlem Markovicsem či skladatelem Ondřejem Soukupem doprovodila dnes v Praze slavnostní uvedení životopisného filmového dramatu Lída Baarová. Jedním z hostů premiéry v multikině Slovanský dům byl i prezident Miloš Zeman.
Ahoj, Filipe. Blahopřeji k velkému dílu a rád tě vidím," řekl Zeman po příjezdu Renčovi, který ho otevřeně podporoval v prezidentských volbách v roce 2013.
Premiéry se kvůli účinkování ve Slovenském národním divadle v Bratislavě nezúčastnila představitelka titulní role Táňa Pauhofová. Diváky pozdravila z videozáznamu.
Snímek Lída Baarová vstoupí do distribuce od 21. ledna v rekordním počtu 29 multikin a 151 jednosálových kin. Podle producentů si práva zakoupila už rakouská televize ORF. "Naší ambicí je dostat ho do zahraničí. O světovou distribuci se stará významná firma Global Screen, jejíž kanceláře jsou v Los Angeles, Curychu a Mnichově," řekl ČTK Filip Albrecht, který se stará o prodej na zahraničních trzích. Tato firma ho podle něj i dvakrát představí na únorovém festivalu Berlinale.
"Snažíme se, aby byl snímek uveden na německý trh. Berlinale pak ukáže, kudy vede cesta do světa," dodal. Zájem je podle něj i z Japonska, Číny a Koreje, z východní Evropy i z Francie, Itálie, Španělska a USA. Je šance, že se dostane do amerických kin či přinejmenším na online platformu Netflix," dodal Albrecht.
Baarová zemřela 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let. Pražská rodačka stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a účinkovala ve třech desítkách českých filmů. Její život i kariéru krutě poznamenal blízký vztah k nacistickému ministru propagandy Josefu Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace a strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech.
"Scénář ale není jejím životopisem, popisuje úsek z jejího života od roku 1936 k období po 2. světové válce. Především tedy vztah ke Goebbelsovi a následky, které to mělo," řekl Renč ČTK. Podle něj je odrazem doby i mentality uměleckého světa 30. a 40. let u nás i v Německu.
Snímek natáčel v první polovině roku 2015 s rozpočtem zhruba 80 milionů korun; 15 miliony přispěl Státní fond kinematografie, o čemž se živě diskutovalo. Účast zahraničních herců si režisér pochvaloval, i když upozornil na jejich přístup ke změnám ve scénáři.
"Občas se musí improvizovat, momentální nápady mám rád, ale dohoda o jakékoliv změně s nimi byla těžká," vysvětlil. Jeho režijní debut Requiem pro panenku navštívilo začátkem 90. let v kinech 465.240 diváků, jeho Román pro ženy v roce 2004 560.781 lidí a komedii Rebelové o tři roky dříve 430.979 zájemců.
Rakouský herec Karl Markovics ztvárnil Goebbelse. Jako další partner Baarové se v roli Gustava Fröhlicha na plátně objeví Gedeon Burkhard, kterého proslavil seriál Komisař Rex či role v Hanebných panchartech Quentina Tarantina. Do dalších rolí režisér obsadil například Simonu Stašovou, Martina Hubu, Lenku Vlasákovou, Pavla Kříže, Jiřího Mádla a Zdenu Procházkovou. Ta ztvárnila ústřední postavu v době, kdy dožívá v Salcburku a příběhem filmu z vlastní perspektivy provází.Zpravodajský server EuroZprávy.cz je mediálním partnerem filmu Lída Baarová.
Související
Filip Renč mluvil o filmu Lída Baarová a filmové kritice +VIDEO
Renčův film o Lídě Baarové ovládl česká kina, odsunul i Revenanta
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 35 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek