RECENZE: Německý Chůvák si vypomáhá francouzskou legendou, ale nesahá jí ani po kotníky

Recenze - Komedie o neurvalých praktikách stavební firmy, zoufalém starousedlíkovi, dvou všehoschopných dětech a záchraně části Berlína je bohužel všechno možné, jenom ne to, co avizuje.

Existuje specifický termín, který se nazývá Německý humor. Mezi našimi kritiky a fanoušky asi není tolik známý, ale obyvatelé našich západních sousedů ho již po mnoho let dokáží indetifikovat. Není to Britský humor, specifikovaný nikoli jako sranda k potrhání, ekvivalent naší hospodské zábavě, nýbrž jako jemná ironie a vtipkování s kamennou tváři. Popasovat se s německou variantou zábavy je někdy značně obtížné, není to ostatně tak dávno, co byli jako klasika předkládání Zärtliche Chaoten nebo Zwei Näsen. V čem se tedy poslední německá novinka liší?

S Winnie si není radno zahrávat... (zdroj: Warner Bros.)

Berlínská čtvrť plná starých baráků má ustoupit ambicióznímu projektu stavební firmy Klina Und Debray. Má to jít klasickou cestou, vše se zbourá a kdo bude dělat potíže, na toho si došlápne policie. Maličký problém tu ale je, Clemens Klina nemá dostatečně zajištěné finanční krytí, takže musí přesvědčit podnikatelku Helen Nielsen, aby investovala. A ta to neudělá, dokud se bude hrstka starousedlíků sdružujících se kolem Rolfa Horsta vzpěčovat a odmítne místo opustit. 

Clemens ale má i problémy doma, kde jeho dcera Winnie a syn Theo likvidují jednu vychovatelku za druhou. Podnikatel nemůže trávit s dětmi volné chvíle, protože prostě žádné nemá. Osud mu pošle do cesty právě Ralfa, který mu jde do jeho honosného sídla vysvětlit, že on a jeho věrní prostě neustoupí. Clemens Rolfa považuje za další posilu z agentury, která má jeho děti přivést k rozumu a slušnému chování, Rolf po chvíli tápání chňapne po příležitosti a rozhodne se rozvrátit Klinovu rodinu zevnitř. Záhy však pochopí, že to se mu povede jen za jediného předpokladu - že přežije běsnění Clemensových dětí.

(zdroj: youtube.com)

Ti, kteří pečlivě četli předchozí řádky, vyloví z hlavy čtyřicet let starou francouzskou komedii Hračka (Le Jouet) režiséra Françoise Vebera. Pravda, příběh je to jiný, ale základní schéma stejné, snad jen s tím rozdílem, že francouzský novinář Perrin se v roli nedobrovolného předmětu zábavy musel postavit jednomu rozmazlenému dítku, kdežto Rolf Horst čelí hned dvěma. Jinak ale syžet funguje naprosto jednoznačně - zaměstnaný otec, který ani pořádně neví, kdy mají jeho ratolesti narozeniny, pečovatel o jeho potomky vržený vstříc svému osudu nedobrovolně a děti, které v luxusu za asistence nudy dělají alotria. I tady dojde k postupnému sblížení a závěr se dá předpokládat, bohužel jeho podoba je asi nejodfláknutější částí celého filmu.

Je tu otázka humoru - mělo by to být dílo k popukání mající vážný podtón, který apeluje na skutečnost, že i ti nejtvrdší byznysmeni v sobě mají něco dobrého. Tady to ale vůbec nefunguje. Klina působí jako ztřeštěný hipík, lze se ptát, proč děti jednají jak jednají a zda s velkým předstihem telegrafované výsledky některých akcí jsou nějak vtipné. Humor je značně klopotný a čím víc ztrácí na údernosti, tím víc se snaží vyrovnat deficit vulgarismy. Někdo si může říci, že jejich odmítání je zbabělá úzkoprsost, ale co je vtipného na desetiletém klukovi a patnáctileté holce, jejichž slovník se rovná výrazivu zasloužilého pracovníka budujícího chodníky? Nefungují ani slovní hříčky a pokud má být zábavná scéna Clemense usilujícího pod vlivem narkotika o přízeň Heleny, tak možná právě tady nejvíc vyzní rozdíl mezi vnímáním - lidově řečeno - bytelné srandy. Ostatně stačí vzpomenout na nedávno reinkarnovanou Bláznivou dovolenou (Vacation, 2015), což umocní i fakt, že německý film byl realizován ve stejném roce, k nám se dostává až s téměř ročním odstupem.

Mattias Schweighöfer je oslavován jako oblíbený komik našich německých sousedů. Proč ne, ale na jeho projevu toho moc komického spatřovat nelze. Ani Milan Peschel nesrší vtipem, ovšem ten má zastupovat v Chůvákovi tu solidnější a životně důležitou roli. Jeho největší vtip tak spočívá ve shození luxusního vozu Ferrari do bazénku s ještě dražšími rybami, jinak spíš zkouší jít na diváka přes city - nesedí mu ale ani rozhořčený výraz ani snaha zachránit, co se dá. Bohužel to nezvládají ani scénáristé, kterým někde ve dvou třetinách jakoby došly nápady a nějak se snaží přeplácat těch několik minut, než budou moci nasadit očekávaně bombastický závěr.

Nemalá část filmu se prořve - a je jedno kdo a proč (zdroj: Warner Bros.)

Nevyhraněnost Chůváka, který není ani ryba ani rak, podtrhuje i nesmyslný název. Pořídit si k dětem výše uvedeného věku chůvu by mohl být vtip sám o sobě, jenže i snaha udělat z něčeho neidentifikovaného (Vychovatelák by použít nešel, protože k vychovatelce mužský ekvivalent máme) pseudovtipný výtvor jenom odráží poměrně značnou bezradnost autorského týmu, ale kdo ví, možná si Schweighöfer naložil na svá bedra víc, než unesl a trojrole ho prostě příliš vyčerpala (viz info o filmu). Výsledkem je úporná, bezpohlavní, místy možná lehce zábavná, ale jinak spíš snadno zapomenutelná podivaná.

Celkové hodnocení: 45 %

DER NANNY

Hrají: Matthias Schweighöfer (Clemens Klina), Milan Peschel (Rolf Horst), Paula Harmann (Winnie Klina), Arved Friese (Theo Klina), Andrea Osvárt (Helen Nielsen), Joko Winterscheidt (August Debray), Friedrich Liechtenstein (Keiler), Tim Sander (Manni), Matilda März (Kaya), Garry Fischmann (Ke No), Jan Bülow (Sven), Alina Süggler (Steffi).

Scénář: Matthias Schweighöfer, Lucy Astner, Finn Christoph Stroeks, Murmel ClausenKamera: Bernhard JasperHudba: Josef Bach, Arne Schumann, Tobias WagnerRežie: Matthias Schweighöfer, Torsten Künstler

Německo, 2015, 110 min., komedie, do 12 let nevhodnýPremiéra: 25. února 2016 (ČR)

Související

Chůvák (Der Nanny)

Boj s harantama začíná: Komedie Chůvák míří do kin

Praha - V osobním životě jsou nejlepší přátelé. Jenže při natáčení komedie Chůvák mají jasně rozdělené úkoly. Režisér Matthias Schweighöfer (33) je šéf a dává Jokovi Winterscheidtovi (35) pokyny pro jeho první velkou filmovou roli. I když sám Winterscheidt v rozhovoru pro tiskovou agenturu při natáčení v Berlíně přiznal: „Je pro mě všeobecně těžké přijímat rady – je jedno, v jaké životní situaci.“

Více souvisejících

film Chůvák premiéry recenze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy