V kinech se utkají romantická klasika Bella a Sebastián s rodinnou snahou Jak se zbavit nevěsty

Praha - Poslední premiérový čtvrtek tentokrát přináší zajímavou skladbu filmů, které si na našich plátnech pokusí vydobýt zájem našich diváků. Bude zajímavé jejich přístup sledovat, protože žánrově jde o velice rozličnou nabídku.

Zajímavé je, že ve většině případů, o kterých budeme mluvit, jde o snímky už uváděné v minulém roce, byť to jsou především festivalové akce. Platí to zejména pro snímek už zkušeného a prověřeného režiséra Tobiase Lindholma, který po psychologicky laděných snímcích Únos (Kapringen) nebo Hon (Jagten), v obou případech uvedených v roce 2012, přináší dalšího pozoruhodného reprezentanta dánské kinematografie. Snímků majících jako výchozí bod místo válečné mise není zrovna málo, Lindholm v druhé roli scénáristy podrobuje hlavního hrdinu Clause těžkému dilematu mezi povinností a vlastní rodinou. Vzdáleně může tento film připomínat americký opus Odvaha pod palbou (Courage Under Fire), i když tady jsou karty rozdány poněkud jinak. Za zmínku stojí, že zmiňovaný Boj (Krigen) má na svém kontě Oscara za nejlepší cizojazyčný film 2016.

Francouzský snímek Ptáci a lidé jsme už měli možnost vidět na MFF v Karlových Varech v rocde 2014 (zdroj: MFF Karlovy Vary)

Komornějšího ražení je francouzský snímek Ptáci a lidé (Bird People), který je dokonce ještě o rok starší než předchozí Boj. Sledujeme amerického inženýra a francouzské pokojské, snažící se dát jejich životům poněkud jiný a hlavně nový rozměr. To vše je v souznění s názvem provázeno velkým množstvím záběrů, a nutno říci velice strhujících, na zástupce ptačí říše. Pod snímkem je podepsána českým divákům nepříliš známá šestapadesátiletá režisérka Pascale Ferran.

Bella a Sebastián vkročili do druhého velkého příběhu (zdroj: Bontonfilm)

Představovat slavnou Bellu a malého Sebastiána je nejspíš zbytečné. Ovšem v novém podání a po dvouletém odstupu už druhém příběhu se značně vzdalují knižní předloze. Tentokrát se přesouváme do prvních měsíců po skončené II. světové válce, kdy malý chlapec se svým velkým psím přítelem čekají na návrat Angeliny, vnučky starého Cézara, který se nalezence Sebastiána ujal. Jenže letadlo se zřítí nad lesy a většina lidí považuje Angelinu za mrtvou. Aby se Cézar a Sebastian o této kruté pravdě přesvědčili, musejí oba udělat zásadní krok ve svém životě. Herecké obsazení zůstává prakticky neměnné, vedle svérázného hocha ztělesněného Félixem Bossuetem opět budou dominovat horský pyrenejský pes Bella a především úchvatná horská scenérie.

(zdroj: Bontonfilm)

Nevěsty by se člověk asi zbavovat neměl, jenže někdy je osud tak zamotaný, že se to jeví jako jediná možná varianta. Cukrářka Eva a její bývalý manžel jsou na první pohled ideální dvojicí, jenže to by si Jan nesměl najít novou lásku. V tu chvíli se do boje proti ní zapojí jak Evina matka, tak její syn. Aby nebylo těch zmatků málo, vstupuje do hry boj o prestižní místo v čele rodinného zdravotnického podniku, který rozhodne až tradiční regata na orlickém jezeře. Jak se zbavit nevěsty vám prozradí Lenka Vlasáková, Andrea Ketestešová, Jana Švandová, Jana Stryková, David Matásek, Vladimír Kratina a Jaroslav Plesl.

Související

Kino, ilustrační foto

Lednové premiéry: vynikající Na nože, trojka Mizerů, a trochu jiný Hitler

V prvním měsíci roku 2020 dorazí do kin výborná krimikomedie Na nože, pokračování Mizerů, Robert Downey jr. jako doktor, který umí mluvit se zvířaty, Hitler jako imaginární kamarád chlapce nebo Gentlemani od Guye Ritchieho. Star Wars a Ledové království však v kinech vydrží minimálně do druhé poloviny ledna.
Operace Entebbe zachycuje reálné události z roku 1976

RECENZE: Operace Entebbe jako umělecké dílo příliš neladí

Letecká doprava je úzce provázána s teroristickými činy a je vcelku lhostejné, zda jde o likvidaci letadel nebo jejich únosy. Jsou takové, které se zapsaly do historie lidstva svou dramatičností a neotřelým řešením. Mezi ty nejvýznamnější patří události na ugandském letišti Entebbe v roce 1976.

Více souvisejících

premiéry film Jak se zbavit nevěsty film Boj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy