Praha - Chystaný televizní film o architektovi Otakaru Švecovi se musí pochopitelně týkat jeho nejkontroverznějšího díla, které ho stálo čest, přátelství a nakonec i život. A navíc mělo krajně tuhý kořínek.
O realizaci filmu Monstrum, díky němuž vyrostla na Letenské pláni po šedesáti letech opět aspoň část pomníku věnovanému sovětskému diktátorovi Stalinovi jsme už čtenáře EuroZprávy.cz informovali (více najdete zde a ve fotogalerii). Kolem jeho likvidace je však stále nemálo dohadů, proto po odhalení místa, kde tato lidově zvaná "fronta na maso" nyní prozradíme něco o zániku největšího sousoší v Evropě.
V roce 1962 bylo rozhodnuto, že tehdejší dominanta Prahy nad Čechovým mostem bude odstraněna. Důvody byly politické, protože jak už bylo řečeno, Nikita Sergejevič Chruščov provedl v tehdejším SSSR důkladné vypořádání s kultem osobnosti a odhalil temné stránky Stalinovy krutovlády. V Praze se tak sešla stavební komise, která se dohadovala o likvidaci monstra tyčícího se sedm let nad Vltavou. Neobešlo se to bez tragédie, když při prohlídce prostor pod pomníkem utrpěl jeden z členů komise a člen městského památkového úřadu zranění a na jeho následky vzápětí skonal.
Režisér Viktor Polesný dohlíží na záběry z vrcholku "fronty na maso" (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)
Řekněme si nyní něco málo o struktuře stavby a proč s jejím odstraněním byly takové problémy. Základem byla rámová, těžce armovaná železobetonová monolitická konstrukce, na ní byl "nalepen" masivní betonový plášť a do něj byly ukotveny žulové bloky. Komise, která na odstranění "fronty na maso" pracovala, nesměla pořizovat žádné fotografie ani záběry, dokumenty a plány byly posléze odevzdány a skartovány, takže se dochovalo jen pár potají odložených podkladů a amatérský osmimilimetrový film.
I členové komise pod vedením Vladimíra Křížka bez ohledu na povahu samotného pomníku museli uznat, že po technické stránce šlo o vynikající dílo, které co do velikosti a konstrukční skladby nemělo konkurenci. Sochař Olbram Zoubek (ten se soutěži vyhnul díky vojenské službě) potvrdil, že největší šance se připisovaly sochaři Karlu Pokornému, národnímu umělci, ale jak už víme, vše se zvrtlo jiným směrem. Otakar Švec vytvořil davový návrh, který se zalíbil členům poroty Nejedlému a Kopeckému. Přitom sám Švec doufal, že splní povinnost vůči zadavateli, udělá si čárku za aktivitu a tím pro něj věc skončí.
Martin Kraus za chvíli bude rozjímat. Nejdřív za přítomnosti dronu, potom klasické kamery (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)
Pomník se měl odstřelit, ale byl vydán alibistický příkaz, že Stalinova hlava se musí opracovat kamenicky a odstranit po částech. Pak přišli na řadu pyrotechnici. Pomník si vyžádal 1863 rozbušek, 1570 kg plastické trhaviny a dalších 600 kg trhaviny s menší účinností. Byla zamítnuta původní koncepce komise odstřelit pomník "zevnitř", to jest navrtáním otvorů a založením trhaviny. Proto mělo dojít k takzvaným trhacím pracem, tedy postupným odstřelům, které měly proběhnout ve třech fázích. Nejdřív se tedy zlikvidovalo žulové obložení, které díky razanci výbušniny létalo až do míst, kde dnes stojí hotel Intercontinental. První exploze zazněla v říjnu, druhý odstřel likvidující jakoukoli podobu, museli střelmistři stihnout do 6. listopadu, aby zmrzačené torzo nad Vltavou nenarušilo oslavy výročí VŘSR.
Poslední fáze se provedla už vnitřní variantou, jak bylo požadováno původně, čímž onen masivní blok definitivně zmizel. Další úprava místa, kde pomník stál, se upravovalo další rok, žulové trosky byly odváženy tajně a pod přísnými tresty nikdo nesměl sdělit, kde skončily. Mnoho umělců vnímalo likvidaci pomníku svým způsobem jako zničení hodnot a dobře odvedené práce, takže bez politického kontextu odstřelu de facto litovali.
(zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)
Filmaři měli k dispozici část pomníku, na kterou vystoupá postava Pavla Soukupa, Švecova žáka, kterou hraje Martin Kraus. Projde se po horní plošině a zaujme místo pod Stalinovým uchem, kde usedne a rozhlíží se po panoramatu Prahy. Štáb tuto scénu točil dvěma způsoby, nejdřív pomoci dronu, který kopíroval celou Soukupovu/Krausovu procházku, pak přišla ke slovu filmařsky klasičtější verze, kamera upevněná na rameni jeřábu. Obě varianty mohou čtenáři posoudit v přiloženém videu.
Pátečního večera už filmařská kulisa začala ztrácet svůj tvar. Na rozdíl od skutečného pomníku se nestřílelo (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)
Související
Stalinův pomník se vrátí do Prahy. Stál na místě chystaného maxibulváru
OBRAZEM: Stalin znovu dominoval Letné. Ale jen krátce a pouze pro filmaře
film Monstrum , Stalinův pomník , Viktor Polesný (režisér)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 5 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 7 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 15 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek