Stalinův pomník v Praze: Jak zanikl a jak se točil film Monstrum? + VIDEO

Praha - Chystaný televizní film o architektovi Otakaru Švecovi se musí pochopitelně týkat jeho nejkontroverznějšího díla, které ho stálo čest, přátelství a nakonec i život. A navíc mělo krajně tuhý kořínek.

O realizaci filmu Monstrum, díky němuž vyrostla na Letenské pláni po šedesáti letech opět aspoň část pomníku věnovanému sovětskému diktátorovi Stalinovi jsme už čtenáře EuroZprávy.cz informovali (více najdete zde a ve fotogalerii). Kolem jeho likvidace je však stále nemálo dohadů, proto po odhalení místa, kde tato lidově zvaná "fronta na maso" nyní prozradíme něco o zániku největšího sousoší v Evropě.

V roce 1962 bylo rozhodnuto, že tehdejší dominanta Prahy nad Čechovým mostem bude odstraněna. Důvody byly politické, protože jak už bylo řečeno, Nikita Sergejevič Chruščov provedl v tehdejším SSSR důkladné vypořádání s kultem osobnosti a odhalil temné stránky Stalinovy krutovlády. V Praze se tak sešla stavební komise, která se dohadovala o likvidaci monstra tyčícího se sedm let nad Vltavou. Neobešlo se to bez tragédie, když při prohlídce prostor pod pomníkem utrpěl jeden z členů komise a člen městského památkového úřadu zranění a na jeho následky vzápětí skonal.

Režisér Viktor Polesný dohlíží na záběry z vrcholku "fronty na maso" (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Řekněme si nyní něco málo o struktuře stavby a proč s jejím odstraněním byly takové problémy. Základem byla rámová, těžce armovaná železobetonová monolitická konstrukce, na ní byl "nalepen" masivní betonový plášť a do něj byly ukotveny žulové bloky. Komise, která na odstranění "fronty na maso" pracovala, nesměla pořizovat žádné fotografie ani záběry, dokumenty a plány byly posléze odevzdány a skartovány, takže se dochovalo jen pár potají odložených podkladů a amatérský osmimilimetrový film. 

I členové komise pod vedením Vladimíra Křížka bez ohledu na povahu samotného pomníku museli uznat, že po technické stránce šlo o vynikající dílo, které co do velikosti a konstrukční skladby nemělo konkurenci. Sochař Olbram Zoubek (ten se soutěži vyhnul díky vojenské službě) potvrdil, že největší šance se připisovaly sochaři Karlu Pokornému, národnímu umělci, ale jak už víme, vše se zvrtlo jiným směrem. Otakar Švec vytvořil davový návrh, který se zalíbil členům poroty Nejedlému a Kopeckému. Přitom sám Švec doufal, že splní povinnost vůči zadavateli, udělá si čárku za aktivitu a tím pro něj věc skončí.

Martin Kraus za chvíli bude rozjímat. Nejdřív za přítomnosti dronu, potom klasické kamery (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Pomník se měl odstřelit, ale byl vydán alibistický příkaz, že Stalinova hlava se musí opracovat kamenicky a odstranit po částech. Pak přišli na řadu pyrotechnici. Pomník si vyžádal 1863 rozbušek, 1570 kg plastické trhaviny a dalších 600 kg trhaviny s menší účinností. Byla zamítnuta původní koncepce komise odstřelit pomník "zevnitř", to jest navrtáním otvorů a založením trhaviny. Proto mělo dojít k takzvaným trhacím pracem, tedy postupným odstřelům, které měly proběhnout ve třech fázích. Nejdřív se tedy zlikvidovalo žulové obložení, které díky razanci výbušniny létalo až do míst, kde dnes stojí hotel Intercontinental. První exploze zazněla v říjnu, druhý odstřel likvidující jakoukoli podobu, museli střelmistři stihnout do 6. listopadu, aby zmrzačené torzo nad Vltavou nenarušilo oslavy výročí VŘSR.

Poslední fáze se provedla už vnitřní variantou, jak bylo požadováno původně, čímž onen masivní blok definitivně zmizel. Další úprava místa, kde pomník stál, se upravovalo další rok, žulové trosky byly odváženy tajně a pod přísnými tresty nikdo nesměl sdělit, kde skončily. Mnoho umělců vnímalo likvidaci pomníku svým způsobem jako zničení hodnot a dobře odvedené práce, takže bez politického kontextu odstřelu de facto litovali.

(zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Filmaři měli k dispozici část pomníku, na kterou vystoupá postava Pavla Soukupa, Švecova žáka, kterou hraje Martin Kraus. Projde se po horní plošině a zaujme místo pod Stalinovým uchem, kde usedne a rozhlíží se po panoramatu Prahy. Štáb tuto scénu točil dvěma způsoby, nejdřív pomoci dronu, který kopíroval celou Soukupovu/Krausovu procházku, pak přišla ke slovu filmařsky klasičtější verze, kamera upevněná na rameni jeřábu. Obě varianty mohou čtenáři posoudit v přiloženém videu.

Pátečního večera už filmařská kulisa začala ztrácet svůj tvar. Na rozdíl od skutečného pomníku se nestřílelo (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Související

Stalin po téměř 60. letech opět ožívá - ale jen na pár dní

OBRAZEM: Stalin znovu dominoval Letné. Ale jen krátce a pouze pro filmaře

Praha - Televizní film o osudech architekta Otakara Švece (1892-1955) a jeho osudovém díle, pomníku Stalina na Letné, absolvoval pátý natáčecí den, jediný, který se odehrával přímo na místě, kde kdysi ona lidově zvaná "fronta na maso" stála. Fragment pomníku, vytvořený z polystyrenu, pokrytého cementovou bází, byl postaven na lešení vysokém 6 metrů. Pro potřeby filmu zvaného Monstrum byla vytvořena pravá část pomníku (z čelního pohledu od Čechova mostu), pětimetrový kus sousoší vážil 2,3 tuny. Filmová kulisa, která bude dotvořena počítačově ve studiu, rostla na Letné od 12. května, ihned po natáčení obrazu 77, které zabralo v pátek 20. května dvě hodiny práce, byla rozebrána. EuroZprávy.cz budou o filmu a pomníku jako takovém informovat v samostatných článcích.

Více souvisejících

film Monstrum Stalinův pomník Viktor Polesný (režisér)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 1 hodinou

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 5 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 5 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

Invaze do Rafahu znepokojuje i USA. Biden chce mluvit s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden bude v pondělí mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o plánované ofenzivě izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Oznámil to Bílý dům, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy