RETRORECENZE: Remarqueova adaptace Bobby Deerfield dojímá i po 40 letech

Recenze - Erich Maria Remarque je znám především dílem Na západní frontě klid. Ale i jeho dramatický příběh ze života automobilového závodníka a smrtelně nemocné ženy se dočkal světového ohlasu.

Adaptace evropských románů v americkém podání nebyly vždy zdařilé a jen výjimečně se zařadily mezi ty, které byly akceptovány na obou polokoulích naší planety. Když se režisér Sydney Pollack pustil do adaptace Remarqueova románu Nebe nezná vyvolených (Heaven Has No Favorites), mnoho lidí mu předvídalo neúspěch, přestože měl za sebou filmy jako Koně se také střílejí, Takoví jsme byli nebo Tři dny Kondora.

Americký pilot F1 Bobby Deerfield prožívá komplikované období. Trápí se myšlenkami na smrt svého týmového kolegy Modaveho, ani jeho vztah k Lydii není ideální. Rozhodne se navštívit dalšího pilota Karla Holtzmanna v sanatoriu, kde se jeho přítel zotavuje z následků těžké nehody. Potkává zde těžce nemocnou Lilian, která se však odmítá smířit s vyhlídkou na smrt. Využívá Deerfielda k útěku a snaží se nejen naplno prožít následující týdny, ale rovněž změnit Bobbyho náhled na svět. Deerfield v dalším závodě sám nebezpečně havaruje a začíná si uvědomovat snahu Lilian ukázat mu i jiné stránky života. Jenže v tomto případě není největším nepřítelem nebezpečné prostředí závodních okruhů, ale čas.

Bobby (Al Pacino) v hádce s Lydií (Anny Duperey) a manažerem Delvecchiem (Jaime Sánchez) po přestálé nehodě. (zdroj: Columbia Pictures)

Scénárista Alvin Sargent se pokusil zachovat základní ráz Remarqueovy novely, ale posunul ji do moderního prostředí. V původní knižní podobě se hlavní hrdina jmenuje Cerfayt, je to Evropan a jezdí závody sportovních vozů. V druhé polovině 20. století zastaralá tuberkulóza byla v případě Lilianina onemocnění nahrazena leukémií, scénárista zcela vypustil jejího dohližitele a přítele, ruského emigranta Borise. K Deerfieldovi se rovněž zachoval vstřícněji, neboť Clerfayta nechal Remarque zahynout při závodě v Monacu.

Někdo nazýval film "limonádou konzistence cukrového sirupu", ale Pollackovi se podařilo vytvořit celou řadu scén, které působí velice emotivně a mnohdy si v nich vystačí jen se silnými náznaky. Takové je třeba setkání Deerfielda s kouzelníkem v baru sanatoria nebo krátký rozhovor Lilian a Bobbyho: "Musíte o smrti a umírání hodně vědět - Nepřemýšlím o smrti, nepřemýšlím o rychlosti, jen řídím". Rozněž závěr byl podle kritiků na samé hranici patosu, ale filmovému týmu se povedlo postihnout proměnu odměřeného až cynického závodníka v člověka, který našel cestu k zamyšlení nad sebou samým. V tomto směru naplnil film bezezbytku podtitul - ztratil ji, aby našel sám sebe.

Realizaci provázely některé potíže, jak už to tak ve filmovém světě bývá. Pod snímek se podepsaly hned dvě filmové společnosti: Columbia Pictures a Warner Brothers. Původní nabídka putovala k režiséru Françoisu Truffautovi, ale ten odmítl. Natáčení tak zahájil herec Dabney Coleman, který ohledně hlavní role oslovil Gene Hackmana. Ten dal ale přednost práci na velkofilmu Příliš vzdálený most a Coleman poté z projektu také vycouval. Kontaktoval však svého přítele Pollacka (se kterým se v budoucnu setká u úspěšného snímku Tootsie) a ten po něm práci převzal. Nejdéle se hledala hlavní představitelka, protože podmínky pro její postavu byly značně náročné - znalost několika jazyků, elektrizující přitažlivost, navíc musela sedět americkému publiku. Překvapivě neuspěla Catherine Deneuve, Pollack měl v hledáčku několik hereček, až nakonec padla volba na Švýcarku Marthe Keller. Ta krátce předtím vstoupila do povědomí amerického publika ve Schlesingerově Maratónci po boku Dustina Hoffmanna. Plynně hovořila anglicky, francouzsky, německy a italsky, po výběru absolvovala téměř olympijský trénink, aby nabyla vizáž na smrt nemocné ženy - pokud můžeme věřit dobovým informacím, každé ráno vstávala v šest hodin, jedla hlavně zelný salát, pila mrkvovou šťávu, plavala v termálních lázních, absolvovala horské túry a dvakrát denně hrála tenis. Celý tento kolotoč trval do deváté hodiny večerní. Shodila téměř pět kilogramů a podstatnou část svého šatníku mohla na nějakou dobu odložit. Jistou odměnou jí mohla být skutečnost, že se v době natáčení důvěrně sblížila s Pacinem a jejich vztah trval ještě nějakou dobu po dokončení filmu.

Pro Francouzku Anny Duperey v roli Lydie to byl hollysoodský debut (zdroj: Columbia Pictures) 

Podstatná část snímku se natáčela v Evropě - štáb procestoval Francii, Belgii, Itálii, Monaco, Španělsko, Anglii a Švýcarsko. Za zmínku stojí místa jako Le Mans, Florencie, Bellagio, jezero Como. Samotné sanatorium se nacházelo ve vísce Leukerbad u vrcholků Wildhorn a Schwarzhorn ve švýcarských Alpách - nacházela se .v nadmořské výšce 3048 metrů. Atraktivní záběry ze závodů F1 nasbíral štáb během několika závodů v sezóně 1976, ovšem Pollack získal díky povolení Bernie Ecclestonea možnost natáčet přímo na okruhu Jarama ve Španělsku a belgickém Zolderu. Neobešlo se to bez jistých potíží - v prvním případě si na ztížené podmínky stěžoval obhájce titulu Niki Lauda, což bylo považováno za určitý projev nervozity, protože utrpěl před závodem kuriózní nehodu a dlouho se nevědělo, jestli vůbec bude startovat (více najdete zde). V zákulisí se rovněž šuškalo, že si Ecclestone dal podmínku, aby hlavní hrdina jezdil na jeho vozech, jinak natáčení v závodním prostředí nepovolí. 

Al Pacino, jemuž bylo v době natáčení 37 let, ještě neřídil auto. Musel proto absolvovat kurs v autoškole, aby byl schopen zvládnout "jezdecké" scény. V kokpitu Brabhamu ho pochopitelně zaskakoval profesionál - Brazilec José Carlos Pace za Pacina dokonce absolvoval "nehodu", jejíž podstatná část byla ovšem kašírovaná. Ve snímku a v titulcích se vedle Paceho objevují ještě James Hunt, Mario Andretti, Tom Pryce a Patrick Depailler. Bohužel "herec" Carlos Pace se premiéry filmu nedočkal - půl roku před premiérou na Torontském Filmovém festivalu (17. září 1977) se svými přáteli letěl na výlet s dalším závodníkem, krajanem Robertem de Oliveirem a pilotem Marivaldo Fernándezem. Na městem Antibaia vynechal jejich Cessně jeden motor a vzápětí stroj explodoval. Paceho bylo možné identifikovat jen díky tomu, že jeho pilotní průkaz neshořel. Film byl proto dedikován jak Pacemu, tak Tomu Pryceovi, který se zabil v březnu téhož roku při Grand Prix Jihoafrické republiky.

Marthe Keller a Al Pacino si vztah z filmu prodloužili i do soukromí (zdroj: Columbia Pictures)

Pollack nazval tento snímek jako svůj "nejevropštější film". Dovolil si ale určitý zásah do jeho stopáže, s odůvodněním, že je pro americké televizní stanice příliš dlouhý. Bylo proto vystříháno 25 minut, ale v kinech a na některých premiérových TV kanálech běžel snímek v plné, tedy 124 minutové verzi.

Ačkoliv byl snímek inspirován Remarqueovou knihou, téměř ve všech zemích, kam byl distribuován, nesl název Bobby Deerfield. Ale třeba v Rakousku, Finsku a Austrálii se jmenoval stejně jako knižní předloha. Ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Řecku a Brazílii měl titul Jeden okamžik, jeden život. Sovětský svaz přistoupil k názvu s ohledem na původní Bobbyho chování, promítal se jako Život bez zájmu, Švédové zase zabrnkali na citovou strunu: Milovaný, zůstaň se mnou. 

Hodnocení EuroZprávy.cz: 75 %

Bobby Deerfield

Hrají: Al Pacino (Bobby Deerfield), Marthe Keller (Lilian), Anny Duperey (Lydia), Gérard Hernandez (Carlos del Montanaro), Stephan Meldegg (Karl Holtzmann), Norm Nielsen (kouzelník), Romolo Valli (Luigi), Mickey Knox, Dorothy James (američtí manželé), Walter McGinn, Van Doude, Jamie Sánchez.

Scénář: Alvin SargentKamera: Henri DecaëHudba: Dave GrusinRežie: Sydney Pollack

USA, 124/99 min., romantické dramaPremiéra: 17. září 1977

film Bobby Deerfield Al Pacino (herec) RetroRecenze

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy