Filmové premiéry: Dvě filmové klasiky v rozdílném hávu, remake a obnovené uvedení

Premiéry - Do kin míří opět film, jehož titul sám o sobě má zaručit úspěch, ale jak ukazují některé předělávky slavných snímků, není to vždy sázka na jistotu.

Herec, režisér, scénárista a trucující klarinetista Woody Allen nadále plní svou normu co rok to film. A zvládá tento příděl s rozdílnou kvalitou - některé snímky vyvolaly velký ohlas (Půlnoc v Paříži, Jasmíniny slzy), jiné zase tak docela nezabraly (Kouzlo měsíčního svitu, Iracionální muž). Pro letošní rok si Woody připravil vztahové drama Café Society, ve kterém rodák z Bronxu jménem Bobby opouští rodný dům a na chvíli podlehne blyštivému světu Hollywoodu, byť jako pouhý poslíček svého strýce. Setkává se tu s okouzlující Vonnie, ale jejich vztah se nepodaří naplnit podle jeho představ. Po návratu se svým bratrem Benem, který je jeho pravým opakem, rozjede noční klub Les Tropiques, zasekne udičku ve vyšší společnosti a výsledkem je svatba s dámou z lepších kruhů Veronicou. Jenže to by se jednoho dne před ním nesměla zjevit Vonnie... V hlavních rolích filmu, prezentovaného jako komediální romantické drama uvidíme Jesse Eisenberga jako Bobbyho, dámské party ztělesnily Kirsten Stewart (Vonnie) a Blake Lively (Veronica).

V roli ing. Prokopa uvidíme Karla Högera (zdroj: Československá filmová společnost)

Když psal Karel Čapek v rocec 1922 vědeckofantastický román Krakatit, netušil, že jeho varování před zneužitím vědy v mnoha směrech překoná jeho očekávání. Po zajímavém námětu sáhl známý režisér Otakar Vávra, který se svým bratrem Jaroslavem vytvořili scénář a film v roce 1948 natočili. Vynálezce třaskaviny Krakatit, inženýra Prokopa, ztvárnil výborným způsobem Karel Höger a po jeho boku si zahrála jedna z nejkrásnějších hereček té doby Florence Marly. Světově znějící jméno ale patřilo rodačce z Obrnic Haně Smékalové, která převážnou část svého života strávila v zahraničí. V dalších rolích filmu, který se dočká obnovené premiéry, uvidíme Františka Smolíka, Miroslava Homolu, Vlastu Fabiánovou a Natašu Tanskou. 

(zdroj: youtube.com)

Další filmovou klasikou, která se ale dočká předělávky pod režisérskou taktovkou Antoine Fuquy (Pád Bílého domu, Equalizer), je legendárních Sedm statečných. Už tento snímek s Yulem Brynnerem, Steve McQueenem, Robertem Vaughnem, Charlesem Bronsonem, Jamesem Coburnem, Horstem Buchholzem a Bradem Dexterem, natočený v roce 1960, je vlastně předělávkou opusu Akira Kurosawy Sedm samurajů. Nová verze se pochopitelně značně liší, nejen skladbou oné sedmičky, která nejspíš s ohledem na globální požadavky je značně více nesourodá, zemité kořistící bandity (pamatujete na Eli Wallacha?) vystřídá všehoschopný průmyslník, podstatnější bude vizuální stránka a samozřejmě nesmí chybět zvýrazněný ženský prvek. V hlavních rolích nás čeká Denzel Washington, Ethan Hawke, Vincent d'Onofrio, Chris Pratt, Byeong-heon Lee, Manuel Garcia-Rulfo,  Martin Sensmeier, v hlavní ženské roli pak Haley Benett a Peter Sarsgaard coby hlavní padouch.

Dramatické chvíle z 21. srpna 1968 (zdroj: Falcon)

Návrat do roku 1968 nám poskytne snímek Krycí jméno Holec v česko-rakouské koprodukci. Zachycuje příběh mladého režiséra Jana Davida, rakouského novináře Helmuta Zilka a herečky Evy, jejjich vztahy se v dramatických událostech vpádu spřátelených armád do Československa prolínají a střetávají. Snímek se špionážním názvem má poněkud jiné pozadí, jde v něm nejen o závažné informace, ale i o vztahy a boj o umělecké ambice. Pod taktovkou režiséra Franze Novotnyho ztělesnili hlavní role Kryštof Hádek, Johannes Zeiler, Vica Kerekes, David Novotný, Dana Marková, Jenovéfa Boková, Ondrej Brzobohatý a Ondřej Malý. EuroZprávy.cz přinesou v nejkratší době recenzi tohoto filmu.

Pokud jste pravověrní jazzmani, nemůže vám uniknout dokument Filipa Remundy a Roberta Kirchhoffa. Přiblíží nám zvláštně pojaté profily tří slovenských hvězd tohoto hudebního oboru - Laca Décziho, Ľubomíra Tamaškoviče a Jána Jankejeho. Všichni tři se z rodné země vydali do světa, kde se prosadili různým způsobem. Snímek je spíše mozaikou různých scének, setkání, občasného hraní, ze kterého u každého ze tří zmíněných vystupuje do popředí určitý příběh. Snímek, jehož realizace trvala přes deset let obsahuje i cenné záběry, mezi něž rozhodně patří společné vystoupení Ľuba Tamaškoviče a Toma Cursona v klubu Caveau de la Huchette. Jak se záhy ukázalo, v obou případech to bylo poslední zachycené hraní na pódiu v jejich životech. Nicméně nelze než podotknout, že film Pára nad řekou si nejspíš získá oblibu především ve slovenských a jazzových kruzích.

Související

Kino, ilustrační foto

Lednové premiéry: vynikající Na nože, trojka Mizerů, a trochu jiný Hitler

V prvním měsíci roku 2020 dorazí do kin výborná krimikomedie Na nože, pokračování Mizerů, Robert Downey jr. jako doktor, který umí mluvit se zvířaty, Hitler jako imaginární kamarád chlapce nebo Gentlemani od Guye Ritchieho. Star Wars a Ledové království však v kinech vydrží minimálně do druhé poloviny ledna.
Operace Entebbe zachycuje reálné události z roku 1976

RECENZE: Operace Entebbe jako umělecké dílo příliš neladí

Letecká doprava je úzce provázána s teroristickými činy a je vcelku lhostejné, zda jde o likvidaci letadel nebo jejich únosy. Jsou takové, které se zapsaly do historie lidstva svou dramatičností a neotřelým řešením. Mezi ty nejvýznamnější patří události na ugandském letišti Entebbe v roce 1976.

Více souvisejících

premiéry film Sedm statečných film Krakatit

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy