RECENZE: film Já, kocour nenabízí nové téma, ale odlehčenou zábavu

Recenze - Představte si, že jste v jednu chvíli někým, a za chvíli vaše duše vězí docela jinde. Není to šílenost, ale osud, který sem tam filmové postavy potkává. Nejnověji Kevina Spaceye.

V recenzích filmů, které upomínají na dřívější opusy, si občas dovolíme čtenáře povzbudit, aby zapátrali v paměti a připomněli si téma, které hodnocenému filmu odpovídá. V tomto případě je podobných nápadů hned několik, je ale nutné oddělit pečlivě kdo a za koho se mění. Hodně blízko k novému filmu zkušeného režiséra Barry Sonnenfelda má snímek Klika nebo též Psí život (Fluke, 1995), kde se posledlý obchodník změní po tragické nehodě ve štěně. Originálnější verzi zvolil režisér Vincente Minelli ve snímku Sbohem, Charlie (Goodbye, Charlie, 1964), kde se drsný gangster po smrti vrací na zem v ženském těle. A pochopitelně nesmíme zapomenout ani na snímky, kde se hlavní hrdina střídavě mění z člověka ve zvíře a naopak - vedle všemožných vlkodlaků (za všechny jmenujme Nicholsonova Vlka, 1994) to jsou i povedené komedie Chundelatý pes (The Shaggy Dog, 1959) nebo úsměvný Školák vlkodlak/Vlčí mládě (Teen Wolf, 1985) s velice dobrým Michaelem J. Foxem v hlavní roli. 

(zdroj: Bioscop)

Píše se ale rok 2016 a nás zajímá Tom Brand. Tvrdý podnikatel, přísný ke svým zaměstnancům i rodině, neuznávající slabost - proto mu syn z prvního manželství Tom neimponuje, protože se bojí absolvovat seskok padákem - a věčně nemající čas, takže jeho druhá žena Lara a dcera Rebecca ho znají víceméně z televize. Když k tomu přičteme jeho první choť, afektovanou, rádoby atraktivní a o to více prostoduchou první ženu Madison, která mu "zpříjemňuje" život za přítomnosti své dcery Nicole, není divu, že se raději vyskytuje ve svém království. To je jeho firma, za níž vede s Chicagem nesmiřitelný boj o nejvyšší budovu na severní polokouli. Díky tomu se mu málem povede prošvihnout i dceřiny jedenácté narozeniny, až na poslední chvíli si uvědomí, že holčička říkala něco o kočce. Zavítá do krámku podivínského Felixe Purrkinse, našeptávače koček a v roztržitosti nevnímá zcela přesně, co mu prodavač společně s vybraným kocourem dává za rady. Dojde totiž k dramatu ve firmě, na scénu vstupuje padouch-spolupracovník, dojde k nehodě a výsledkem je Tom v kómatu a jeho "já" v těle kocoura, kterého krátce předtím donesl Rebecce.  Jde do tuhého a Tom má poměrně krátkou dobu na to, aby svou rodinu nepřesvědčil o tom, že je vlastně kocour, ale aby jí dal najevo, že ji miluje a váží si ji.

Madison při jednom ze svých exmanželských představení (zdroj: Lionsgate)

Film má docela milou předehru v podobě kočičích kousků natočených jejich majiteli a často prezentovaných na youtube. Pak je nám vykreslen rázný kapitalista, který vlastně nedělá nic špatného, jen se chová tak, aby byl úspěšný. Jeho protikladem je specifické střetávání jeho současné a bývalé rodiny - Madison s ním měla syna Davida, který je upozaděn v Tomově firmě. Díky tomu je první třetina filmu nabita konverzačními přestřelkami a konfrontací dvou povahových rovin, protože chování se přenáší z matek i na dcery. Změnou Tomova tělesného pobytu se humor mění na kočičí výstřelky, bohužel natolik digitálně viditelných, že ačkoliv se koutky úst určitě prohnou směrem nahoru, napadá nás, že by stačilo méně přehnané akce a výsledek by byl stejně zaručen. Sympatické na filmu je, že do závěru opravdu netušíme, zda se povede úspěšná zpětná proměna a jestli nám pan Brand nezůstane navěky kocourem Chlupáčem. V tomto směru udržel úspěšný režisér Barry Sonnenfeld, jehož známe nejen z Mužů v černém, ale především z neodolatelných dvou příběhů Addamsovy rodiny, komediální nadhled a mírný smysl pro absurditu. 

Ač to nevypadá, probíhá konverzace syna s otcem (zdroj: Lionsgate)

Kevin Spacey dokáže vytvořit perfektní postavu vládce impéria, kterému se sype domácí život, takže jediným kazem na jeho postavě je, že se mu dostává málo prostoru. Jeho řešení situací za běhu a s kamennou tváří je stejně přirozené jako pojaté s nadhledem, neztrácí čas přepínámím na "hodného taťku", i když se ocitá na chviličku s malou Rebeccou sám, cítíme z něj onen byzbnysmenský chlad. Z jeho dvou manželek je výraznější ta někdejší, Madison v podání Cheryl Hines splňuje všechny atributy přeplastikované stárnoucí blondýny, která se nejvíce zajímá o peníze, značku kabelky a make-up (a v jejích šlépějích statečně kráčí i filmová dcera Nicole). V jejím typicky zlatokopském drive se ztrácí Lara, takto Jennifer Garner, jejíž dovádění s kocourem ve formě snahy mu zabránit v demolici domácnosti díky už zmíněné digitalizaci působí příliš vyumělkovaně. Dětské role jsou samozřejmě prvoplánovaně sladké (Rebecca) a přemoudřele hloupé (Nicole), podařilo se však do nich vtipně zakomponovat přehnanou posedlost moderními technologiemi. Bídák Ian, usilující o Brandovo impérium, vzdáleně připomene postavu Jokera z Burtonova Batmana, protože se zubí téměř stejně jako Jack Nicholson, a rozhodně velice milým bonusem je vlídně moudrý našeptávač koček Purrkins, jemuž Christopher Walken vtiskl kromě zmíněných vlastností ještě onu nezbytnou špetku tajemnosti.

Digitální provedení je bohužel vidět... (zdroj: Lionsgate)

Padla tu řeč o digiálních efektech, asi jen málokoho překvapí, že téměř 70 % stopáže vzniklo na počítači. Bohužel je to jeden z největších nedostatků, protože opravdu jsou až příliš zřetelné. Dalším problémem může být jasná specifikace divácké skupiny, pro kterou je snímek vlastně určen. Dalo by se říci pro rodinu, jenže malé děti těšící se podívanou se zvířátky v čele s chundelatým kocourem asi těžko budou trávit poměrně rozsáhlé firemní machinace a boj v zákulisí Brandovy korporace, dospělí se zase mohou nudit právě u naivních kočičích scén. Tvůrcům se nicméně podařilo vypíchnout hlavní motiv, totiž rodinnou linku příběhu, která je podmínkou Tomova návratu z kocouřího světa do lidského. I proto je smysluplnější originální název Devět životů, protože má poměrně úzký vztah k celému ději. I když se dá chápat, že ve snaze přitáhnout do kin větší počet dětí se zvolil možná méně šťastný, ale marketigově vypovídající Já, kocour.

Celkově lze říci, že Sonnenfeld odvedl svůj standard, humor není křečovitý a za každou cenu, daří se i prokreslit jednotlivé povahy postav, takže pokud budete v oné skupině diváků, na kterou Barry zamířil, bavit se budete. Tenhle snímek od vás nevyžaduje nic víc.

Celkové hodnocení: 70 %

NINE LIVES

Hrají: Kevin Spacey (Tom Brand), Jennifer Garner (Lara Brand), Robbie Amell (David Brand), Malina Weissman (Rebecca Brand), Cheryl Hines (Madison Camden), Talitha Bateman (Nicole Camden), Felix Purrkins (Christopher Walken), Mark Consuelos (Ian Cox), Teddy Sears (Josh Myers), Jewelle Blackman (dr. Cole), Mark Camacho (Josh Boone).

Scénář: Matt Allen, Dan Antoniazzi, Gwyn Lurie, Ben Shiffrin, Caleb WilsonKamera: Karl Walter LindenlaubHudba: Evgueni a Sacha GalperineRežie: Barry Sonnenfeld

USA, 2016, 87 min., rodinná komedie, přístupnáPremiéra: 6. října 2016 (ČR)

Související

Více souvisejících

film Já, kocour Kevin Spacey (herec) recenze

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy