Praha/Brno – Snímky z Evropy i Ameriky, hrané i dokumentární, nové i retro a k tomu navíc řada doprovodných akcí. Tak bude vypadat letošní sedmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra, na němž nebude chybět ani tradiční soutěž o cenu za nejlepší celovečerní film. Festival proběhne od 3. do 10. listopadu v Praze a od 11. do 18. listopadu v Brně.
Tématem letošního ročníku festivalu, který se zaměřuje na filmy s gay, lesbickými, bisexuálními, trans a queer tématy, jsou Hranice volnosti. To volně ztvárňuje i znělka, jejíž autorkou je režisérka, herečka a hudebnice Johana Švarcová. „V mém vnímání jsou veškeré ‚odlišnosti' v sexuální preferenci nebo genderové identitě normální věc. Každý z nás je jiný a já jsem se ve znělce chtěla vyhnout tomu, abych tyto odlišnosti zdůrazňovala, nechtěla jsem ji jakkoliv směřovat k sexualitě," vysvětluje Švarcová.
Festival zahájí rakouské drama Kocour, intimní studie rozkládajícího se vztahu. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Teddy Award za nejlepší hraný film. Uveden bude i film Je to jen konec světa kanadského režiséra Xaviera Dolana, který letos obdržel Velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Zvláštní uvedení si tento ročník vyslouží Hustler White z roku 1996 režiséra a fotografa Bruce LaBruce, jenž je zároveň hostem festivalu a jedním z porotců hlavní soutěže. Nadčasová satira o hollywoodském pornoprůmyslu a mužské prostituci kombinuje americký nezávislý film s postupy tzv. New Queer Cinema.
Ze současné evropské kinematografie bude možné zhlédnout francouzský film Stát pevně, v němž se propojují nečekané dějové zvraty a explicitní pohled na sexualitu. Cestu ornitologa Fernanda portugalskou přírodou ztvárňuje snímek Ornitolog režiséra Joãa Pedra Rodriguese, který provázejí homoerotické prvky či katolická symbolika. Dále se představí italský snímek o hledání identity mladé dívky s názvem Arianna, izraelská romance Barash nebo švédská pohádka pro dospělé Kluci.
Izraelský snímek Arianna (zdroj: QFF Mezipatra)
Nikdy nebudeš sám je filmovým debutem Alexe Anwandtera, který se inspiroval skutečným příběhem. Příběhem Juana z Chile, jež se vyrovnává nejen s homosexualitou svého syna, což je v této zemi stále problematické téma. O něco veselejší je autobiografická dramedie My ostatní režiséra Chrise Kellyho, která byla uvedena na festivalu v Sundance. Americkou nezávislou produkci pak bude reprezentovat romantické drama o vztahu dvou kamarádek Lovesong režisérky So Yong Kim.
Součástí festivalu je i retrospektivní sekce, v rámci níž mohou diváci zhlédnout už staré filmy, které také spadají do queer kinematografie. Letos budou uvedeny čtyři a nejstarším z nich z roku 1961 je noirové sociální drama Oběť. Autorem tehdy kontroverzního díla, které bylo ve Spojených státech amerických dokonce zakázáno, je Basil Dearden. Z období devadesátých let se připomene kubánský snímek Jahody a čokoláda, německý Aimée a Jaguár a retrospektivní Hedwiga a Angry Inch.
Americká romantika Lovesong (zdroj: QFF Mezipatra)
„Jak hrané, tak dokumentární filmy, které letos uvádíme, dokazují, že téma letošního festivalu – Hranice volnosti – není pouze aktuální, je zejména všudypřítomné a nadčasové," říká programová koordinátorka festivalu Sandra Hezinová. „Převažující počet evropských titulů v soutěži celovečerních filmů navíc dokazuje, nakolik výrazné a pozoruhodné snímky se v tomto a minulém roce v dané provenienci urodily. Výběr je vskutku rozmanitý a prezentuje ty nejdůležitější queer snímky z předních festivalů," dodává.
Součástí Mezipater je každoročně i bohatý doprovodný program, v rámci něhož budou opět probíhat diskuze s odborníky a stylové večírky. Berlínské kreativní sdružení CHEAP Kollektiv pak připravilo jedinečné performance. Ke zhlédnutí budou i některé díly seriálu Transparent či fotografická série Relationship Zackaryho Dreckera a jeho bývalé partnerky.
Související
Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola
RECENZE: Přijetí trans osoby rodinou nestačí. Důležité je přijmout sebe sama
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 4 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 5 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 7 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 10 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 15 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 23 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek