Zkoumání, posouvání i boření hranic volnosti, to jsou letošní Mezipatra

Praha/Brno – Snímky z Evropy i Ameriky, hrané i dokumentární, nové i retro a k tomu navíc řada doprovodných akcí. Tak bude vypadat letošní sedmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra, na němž nebude chybět ani tradiční soutěž o cenu za nejlepší celovečerní film. Festival proběhne od 3. do 10. listopadu v Praze a od 11. do 18. listopadu v Brně.

Tématem letošního ročníku festivalu, který se zaměřuje na filmy s gay, lesbickými, bisexuálními, trans a queer tématy, jsou Hranice volnosti. To volně ztvárňuje i znělka, jejíž autorkou je režisérka, herečka a hudebnice Johana Švarcová. „V mém vnímání jsou veškeré ‚odlišnosti' v sexuální preferenci nebo genderové identitě normální věc. Každý z nás je jiný a já jsem se ve znělce chtěla vyhnout tomu, abych tyto odlišnosti zdůrazňovala, nechtěla jsem ji jakkoliv směřovat k sexualitě," vysvětluje Švarcová.

Festival zahájí rakouské drama Kocour, intimní studie rozkládajícího se vztahu. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Teddy Award za nejlepší hraný film. Uveden bude i film Je to jen konec světa kanadského režiséra Xaviera Dolana, který letos obdržel Velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Zvláštní uvedení si tento ročník vyslouží Hustler White z roku 1996 režiséra a fotografa Bruce LaBruce, jenž je zároveň hostem festivalu a jedním z porotců hlavní soutěže. Nadčasová satira o hollywoodském pornoprůmyslu a mužské prostituci kombinuje americký nezávislý film s postupy tzv. New Queer Cinema.

Ze současné evropské kinematografie bude možné zhlédnout francouzský film Stát pevně, v němž se propojují nečekané dějové zvraty a explicitní pohled na sexualitu. Cestu ornitologa Fernanda portugalskou přírodou ztvárňuje snímek Ornitolog režiséra Joãa Pedra Rodriguese, který provázejí homoerotické prvky či katolická symbolika. Dále se představí italský snímek o hledání identity mladé dívky s názvem Arianna, izraelská romance Barash nebo švédská pohádka pro dospělé Kluci.

Izraelský snímek Arianna (zdroj: QFF Mezipatra)

Nikdy nebudeš sám je filmovým debutem Alexe Anwandtera, který se inspiroval skutečným příběhem. Příběhem Juana z Chile, jež se vyrovnává nejen s homosexualitou svého syna, což je v této zemi stále problematické téma. O něco veselejší je autobiografická dramedie My ostatní režiséra Chrise Kellyho, která byla uvedena na festivalu v Sundance. Americkou nezávislou produkci pak bude reprezentovat romantické drama o vztahu dvou kamarádek Lovesong režisérky So Yong Kim.

Součástí festivalu je i retrospektivní sekce, v rámci níž mohou diváci zhlédnout už staré filmy, které také spadají do queer kinematografie. Letos budou uvedeny čtyři a nejstarším z nich z roku 1961 je noirové sociální drama Oběť. Autorem tehdy kontroverzního díla, které bylo ve Spojených státech amerických dokonce zakázáno, je Basil Dearden. Z období devadesátých let se připomene kubánský snímek Jahody a čokoláda, německý Aimée a Jaguár a retrospektivní Hedwiga a Angry Inch.

Americká romantika Lovesong (zdroj: QFF Mezipatra)

„Jak hrané, tak dokumentární filmy, které letos uvádíme, dokazují, že téma letošního festivalu – Hranice volnosti – není pouze aktuální, je zejména všudypřítomné a nadčasové," říká programová koordinátorka festivalu Sandra Hezinová. „Převažující počet evropských titulů v soutěži celovečerních filmů navíc dokazuje, nakolik výrazné a pozoruhodné snímky se v tomto a minulém roce v dané provenienci urodily. Výběr je vskutku rozmanitý a prezentuje ty nejdůležitější queer snímky z předních festivalů," dodává.

Součástí Mezipater je každoročně i bohatý doprovodný program, v rámci něhož budou opět probíhat diskuze s odborníky a stylové večírky. Berlínské kreativní sdružení CHEAP Kollektiv pak připravilo jedinečné performance. Ke zhlédnutí budou i některé díly seriálu Transparent či fotografická série Relationship Zackaryho Dreckera a jeho bývalé partnerky.

Související

Záběry z filmu Lola.

Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes vstupuje do tuzemských kin. Distributorem snímku je společnost Queer Kino spolupracující s filmovým festivalem Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Spolu s režisérem Michelim do Prahy na uvedení snímku dorazila i představitelka hlavní role, transžena Mya Bollaers.
Victor Polster v roli Lary

RECENZE: Přijetí trans osoby rodinou nestačí. Důležité je přijmout sebe sama

RECENZE – Belgický film Dívka upoutal pozornost mezinárodní filmové komunity v Cannes, kde letos získal dvě hlavní ceny za nejlepší filmový debut. Do Česka film zamířil především díky filmovému festivalu Mezipatra, jehož hlavní tematikou jsou queer filmy. O náročném dospívání dívky, jejíž duše je uvězněna v mužském tělu, pojednává režisér Lukas Dhont, který zde vystupuje jako scénárista a hlavní autor námětu.

Více souvisejících

Mezipatra filmové festivaly

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy