Praha/Brno – Snímky z Evropy i Ameriky, hrané i dokumentární, nové i retro a k tomu navíc řada doprovodných akcí. Tak bude vypadat letošní sedmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra, na němž nebude chybět ani tradiční soutěž o cenu za nejlepší celovečerní film. Festival proběhne od 3. do 10. listopadu v Praze a od 11. do 18. listopadu v Brně.
Tématem letošního ročníku festivalu, který se zaměřuje na filmy s gay, lesbickými, bisexuálními, trans a queer tématy, jsou Hranice volnosti. To volně ztvárňuje i znělka, jejíž autorkou je režisérka, herečka a hudebnice Johana Švarcová. „V mém vnímání jsou veškeré ‚odlišnosti' v sexuální preferenci nebo genderové identitě normální věc. Každý z nás je jiný a já jsem se ve znělce chtěla vyhnout tomu, abych tyto odlišnosti zdůrazňovala, nechtěla jsem ji jakkoliv směřovat k sexualitě," vysvětluje Švarcová.
Festival zahájí rakouské drama Kocour, intimní studie rozkládajícího se vztahu. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Teddy Award za nejlepší hraný film. Uveden bude i film Je to jen konec světa kanadského režiséra Xaviera Dolana, který letos obdržel Velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Zvláštní uvedení si tento ročník vyslouží Hustler White z roku 1996 režiséra a fotografa Bruce LaBruce, jenž je zároveň hostem festivalu a jedním z porotců hlavní soutěže. Nadčasová satira o hollywoodském pornoprůmyslu a mužské prostituci kombinuje americký nezávislý film s postupy tzv. New Queer Cinema.
Ze současné evropské kinematografie bude možné zhlédnout francouzský film Stát pevně, v němž se propojují nečekané dějové zvraty a explicitní pohled na sexualitu. Cestu ornitologa Fernanda portugalskou přírodou ztvárňuje snímek Ornitolog režiséra Joãa Pedra Rodriguese, který provázejí homoerotické prvky či katolická symbolika. Dále se představí italský snímek o hledání identity mladé dívky s názvem Arianna, izraelská romance Barash nebo švédská pohádka pro dospělé Kluci.
Izraelský snímek Arianna (zdroj: QFF Mezipatra)
Nikdy nebudeš sám je filmovým debutem Alexe Anwandtera, který se inspiroval skutečným příběhem. Příběhem Juana z Chile, jež se vyrovnává nejen s homosexualitou svého syna, což je v této zemi stále problematické téma. O něco veselejší je autobiografická dramedie My ostatní režiséra Chrise Kellyho, která byla uvedena na festivalu v Sundance. Americkou nezávislou produkci pak bude reprezentovat romantické drama o vztahu dvou kamarádek Lovesong režisérky So Yong Kim.
Součástí festivalu je i retrospektivní sekce, v rámci níž mohou diváci zhlédnout už staré filmy, které také spadají do queer kinematografie. Letos budou uvedeny čtyři a nejstarším z nich z roku 1961 je noirové sociální drama Oběť. Autorem tehdy kontroverzního díla, které bylo ve Spojených státech amerických dokonce zakázáno, je Basil Dearden. Z období devadesátých let se připomene kubánský snímek Jahody a čokoláda, německý Aimée a Jaguár a retrospektivní Hedwiga a Angry Inch.
Americká romantika Lovesong (zdroj: QFF Mezipatra)
„Jak hrané, tak dokumentární filmy, které letos uvádíme, dokazují, že téma letošního festivalu – Hranice volnosti – není pouze aktuální, je zejména všudypřítomné a nadčasové," říká programová koordinátorka festivalu Sandra Hezinová. „Převažující počet evropských titulů v soutěži celovečerních filmů navíc dokazuje, nakolik výrazné a pozoruhodné snímky se v tomto a minulém roce v dané provenienci urodily. Výběr je vskutku rozmanitý a prezentuje ty nejdůležitější queer snímky z předních festivalů," dodává.
Součástí Mezipater je každoročně i bohatý doprovodný program, v rámci něhož budou opět probíhat diskuze s odborníky a stylové večírky. Berlínské kreativní sdružení CHEAP Kollektiv pak připravilo jedinečné performance. Ke zhlédnutí budou i některé díly seriálu Transparent či fotografická série Relationship Zackaryho Dreckera a jeho bývalé partnerky.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola
RECENZE: Přijetí trans osoby rodinou nestačí. Důležité je přijmout sebe sama
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 30 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák