Proč Rogue One: Star Wars Story rozdělují jejich fanoušky? Prostě proto, že si dovolují být jiné

Komentář - Když se objevily první zprávy, že se chystá příběh týkajících se Star Wars, který ale bude jakousi vedlejší sérií, už tehdy se začalo spekulovat, zda nejde jen o nechvalně známé parazitování na slávě slavného opusu.

V kulturním světě nejde o žádnou novinku, podobných případů v oblasti filmu, literatury, divadla a mnoha dalších oborů najdeme neuvěřitelné množství děl, které se celkem pochopitelně svezly na popularitě úspěšného předchůdce. Stačí jenom vzpomenout na kategorii remaků, kterých je ve filmovém světě poměrně dostatek a nadále jsou oblíbené, což dokazuje například chystaný film Mumie s Tomem Cruisem. 

Proč tedy vznikl takový povyk kolem Rogue One: Star Wars Story? Jen proto, že si vypůjčila jeden námět a dovolila si vrátit se před samotný začátek celého příběhu, bráno z hlediska filmového, který začal před necelými 40 let snímkem Star Wars: Episone IV - The New Hope? To rozhodně nebude ten hlavní důvod. Pokud se podíváme na dobové recenze, zjistíme, že ona trilogie epozid IV - VI je doposud brána jako klasika a v mnohých případech se fanoušci Star Wars ne zcela ztotožnili s následujícím "pokračováním" ve formě prvních tří epizod. Zda to bylo tím, že George Lucas ponechal poměrně velký odstup a vlastně nenavázal na Novou naději, Impérium vrací úder a Jediho návrat, toť otázka. Síla oněch ikonických postav, které představují sourozenci Skywalkerovi Luke a Leia (s ohledem na své utajení vystupující jako senátorka Leia Organa) s vesmírným pirátem Han Solem a jejich protivník Darth Vader, byla natolik mocná, že z následující prequel přes snahu v podobně dvojice Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi zůstala ve stínu výše zmíněných, i když s ohledem na technické možnosti a postupující úroveň triků jde o špičkové dílo. 

Jenže stačilo si poslechnout výroky návštěvníků kin a přečíst názory diskutujících a překvapivě zjišťujeme, že Rogue One je kladen na roveň dlouho očekávané Epizodě VII. Můžeme se jen dohadovat, zda jí neprospěly tahanice, zda se vůbec bude točit (Lucas to v jednu chvíli intenzivně popíral) nebo velký dějový odstup. Diváci byli lákáni na návrat Lukea a Leiy, ovšem poslední Jedi se ve filmu jen mihl a nová generace v postavě Kylo Rena, dívky Rey či dezertéra Finna nezaznamenala takový úspěch. Padly i názory, že očekávaný Han Solo byl už jen stínem charismatického pašeráka z původní trilogie.

A právě v tomhle směru tvůrci Rogue One zvolili tu nejlepší variantu. Mnoho lidí ocenilo, že si vybrali cestu bez těch největších hvězdných postav a pokusili se doplnit mozaiku příběhů, nad kterými se mnoho lidí zamyslelo. Položme si otázku: nenapadlo vás mnohokrát, jak se stal rytířem Jedi zmíněný Obi-Wan Kenobi? Co dělal Boba Fett po smrti svého otce a jak nastoupil dráhu námezdního lovce? Luke Skywalker zřejmě trávil nudné chvíle na Tatooine, ale co třeba popsat příběhy Biggse nebo Wedge Antillese? Zaměřit se na zhůvěřilého Jabbu Hutta, se kterým měl Han Solo co do činění? Proč konečně nezmapovat onen tolikrát vzpomínaný závod na Kesselu, který proslavil - alespoň v narážkách - ikonický koráb Millenium Falcon? Bylo by nezajímavé se věnovat osudům Lando Calrissiana? Tvůrci Rogue One to udělali, vybrali si jednu scénu, která byla v Epizodě IV mnohokrát vzpomínaná. Dodali další část příběhu, vlastně něco podobného, jako ve Star Wars: Síla se probouzí skládá Aliance mapu potřebnou k nalezení Luke Skywalkera. 

Svět oné galaxie, do níž je sága Hvězdných válek zasazena, je nesmírně bohatý a nelze se divit, že láká. Domnívám se, že tvůrci Rogue One sáhli po možnosti ho doplnit. Jak moc byli motivování finančním ziskem je diskutabilní, museli vědět, že jdou do boje z hodně nevýhodné pozice a pod ostřížím zrakem fanatických příznivců, kteří jakékoli znesvěcení svého nedotknutelného světa ostře odsoudí. Je ale třeba vidět i jiný aspekt - pokud by v tvrdém filmovém byznysu někdo považoval film z tohoto prostředí za pouhou "vytloukárnu" původních nápadů, těžko by riskoval prestiž a nakonec i slušný rozpočet. U Rogue One se pracovalo s neznámými postavami, ale s důvěrně známým tématem. I proto vzbuzoval film zvědavost a navzdory některým pichlavým recenzím, u kterých se spíš zdálo, že už dopředu bylo rozhodnuto snímek zatratit, obstál jak na poli dějovém, tak v oblasti provedení. Může se nám zdát jako příliš jednoduchý, ale s ohledem na téma, které si vybral, by přehnaná komplikovanost a další záplava postav byla jenom na škodu. To ať dělá ona "oficiální" řada - a my můžeme být jenom vděční za to, že někdo s evidentně vstřícným přístupem pro nás odhaluje některá místa, která jsme si jen zkoušeli domyslet.

Související

Donnie Yen, Felicity Jones

Čínský herec prozradil, proč jsou Star Wars v Číně propadákem

Star Wars jsou jednou z nejpopulárnějších filmových frančíz na světě, ale není tomu tak v Číně. Zatímco díly Síla se probouzí a Poslední z Jediů dosáhli hranice 1.3 miliardy dolarů v celosvětých prodejích, v Číně byl Poslední z Jediů takovým propadákem, že byl film po dvou týdnech stažen z kin.

Více souvisejících

film Rogue One: Star Wars Story Star Wars George Lucas

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 4 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 7 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní

Více než stovka katolických kardinálů se už 7. května sejde v Sixtinské kapli ve Vatikánu, aby zahájili konkláve – přísně střežený proces volby nového papeže po smrti papeže Františka. Termín byl oficiálně stanoven během pondělní generální kongregace, jíž se účastnilo přibližně 180 kardinálů, z nichž více než sto má právo volit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy