TOP 5 filmů za rok 2016: Navrch měly příběhy inspirované skutečností

Premiéry - Letošní rok spěje do finiše, zbývá prakticky jen pár hodin, a tak je čas na hodnocení. Letos jsem se se čtenáři setkal u pěti desítek recenzi, nyní si tedy dovolím vybrat ty filmy, které na mě udělaly největší dojem.

Hned zpočátku musím podotknout, že někdy jde o záležitost rozhodně nelehkou. Jsou žánry, které jsou mi bližší, dále filmy, u kterých se dalo předpokládat, že budou mít od počátku problémy zaujmout, proti nim stály mohutně propagované snímky společně s klasickými blockbustery přímo předurčenými k úspěchu. Proto rozhodně nešlo o jednoduché bilancování.

Na samotný vrchol bych rozhodně umístil francouzské drama Spravedlnost pro mou dceru (Au nom de ma fille) (recenze zde). Bravurně vykreslený příběh čtrnáctileté Kalinky Bamberski a jejího otce Andrého je přesnou ukázkou toho, jak by měl být zpracován film podle skutečné události. Bez zbytečných oklik, rozvleklých témat, které si pro větší atraktivitu tvůrci přidávají - existuje pouze mrazivá výpověď, ale natočená tak precizně a přesvědčivě, že mě rozhodně pohltila. Rozhodně na tom měl podíl i vynikající Daniel Auteuil společně se svým protivníkem Sebastianem Kochem.

Následuje další film z téže oblasti, výborný Sully: Zázrak na řece Hudson (více zde). Filmové zpracování leteckého neštěstí z 15. ledna 2009 se chopil někdejší "inspektor Dirty Harry" Clint Eastwood a vyprodukoval velice solidní podívanou, ozvláštněnou zcela neotřelým pohledem na případ, který vzrušil celý svět a z kapitána Chesley "Sully" Sullenbergera udělal národního hrdinu. Eastwood dokázal jít do určité míry proti klasickému proudu a dovolil si vytvořit zvláštní situaci, kdy vyšetřovatelé hledají oprávněnost Sullenbergerova přistání na Hudsonu. Není třeba podotýkat, že perfektní výkon odvedl Tom Hanks v hlavní roli.

Válečné filmy mají svou specifiku v podání ze strany americké a někdejší sovětské. První strana k nim často přistupovala z hlediska osobního hrdinství, které však s realitou nemělo nic společného. O to překvapivější byl film dalšího známého herce Mela Gibsona, který ve svém Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (čtěte zde) složil hodl zdravotníkovi Desmondu Dossovi. Šel cestou do jisté míry heroizující a několik drobností si poupravil, ale zejména syrovostí válečných scén a podstatou Dossova jednání natočil výjimečné dílo, které na rozdíl od dalších válečných filmů nestojí na hliněných nohou.

Anděl Páně 2 (recenze zde) soupeřil při svém uvedení do kin s těžkým kalibrem v podání Rogue One: Star Wars Story (zde). Ovšem jenom zdánlivě. Česká pohádka měla natolik masivní kampaň a zviditelnění, navíc to byla po úspěšné předchozí často reprízované "jedničce" de facto sázka na jistotu. Po shlédnutí bych řekl, že jí trochu chyběla předešlá poetika a směřovala víc do akční sféry. Těžko říci, jestli se takový prvek nosí, velice vzdáleně mě napadlo srovnání s původním Vetřelcem Ridleyho Scotta a následnými Vetřelci Rennyho Harlina. Ti byli také od pochmurné a náznakové nálady vrženi do "plného světla" za doprovodu patřičné akce. Nezávislé "Hvězdné války" od začátku měly určitý přídomek levobočka, který pouze větví původní linii a vlastně kromě skutečně epizodních zjevení Lorda Darth Vadera a některých dalších ikonických postav (ovšem prakticky s nulovým vlivem na děj) byl jejich hlavní zbraní důvěrně známý technický arzenál. Aby bylo jasno - oba filmy jsou špičkové a zaslouží si po právu přítomnost v Top 5, jen považuji za nešťastné je srovnávat: jsou zcela rozdílné ať s ohledem na cílovou skupinu diváků, tématem a nakonec i provedením. 

Je mi jasné, že pod čarou zůstaly i některé další zajímavé snímky, například hororové thrillery Room nebo V pasti, další výborné podívané z oblasti faktografické Do posledního dechu či Tanečnice. K jiným, na různých platformách lépe hodnoceným filmům jako byla například toužebně očekávaná Lída Baarová nebo Já, Olga Hepnarová mám určité výhrady právě v oblasti rozporu mezi skutečností a fikcí, i když řemeslně šlo o dobře zvládnuté filmy. Pokud bych mohl uvést ještě jeden malý bonus, pak to byl rozhodně Rudý kapitán, ve kterém exceloval v hlavní roli Maciej Stuhr.

Čtenářům a v tomto případě filmovým fanouškům děkuji za celoroční přížeň a za EuroZprávy.cz jim přeji co nejlepší vstup do nového roku 2017, kde jim kromě štěstí a osobních úspěchů přeji i co nejvíc zajímavých filmových zážitků.

Související

Kino, ilustrační foto

Lednové premiéry: vynikající Na nože, trojka Mizerů, a trochu jiný Hitler

V prvním měsíci roku 2020 dorazí do kin výborná krimikomedie Na nože, pokračování Mizerů, Robert Downey jr. jako doktor, který umí mluvit se zvířaty, Hitler jako imaginární kamarád chlapce nebo Gentlemani od Guye Ritchieho. Star Wars a Ledové království však v kinech vydrží minimálně do druhé poloviny ledna.
Operace Entebbe zachycuje reálné události z roku 1976

RECENZE: Operace Entebbe jako umělecké dílo příliš neladí

Letecká doprava je úzce provázána s teroristickými činy a je vcelku lhostejné, zda jde o likvidaci letadel nebo jejich únosy. Jsou takové, které se zapsaly do historie lidstva svou dramatičností a neotřelým řešením. Mezi ty nejvýznamnější patří události na ugandském letišti Entebbe v roce 1976.

Více souvisejících

premiéry recenze filmy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy