Premiéry - Letošní rok spěje do finiše, zbývá prakticky jen pár hodin, a tak je čas na hodnocení. Letos jsem se se čtenáři setkal u pěti desítek recenzi, nyní si tedy dovolím vybrat ty filmy, které na mě udělaly největší dojem.
Hned zpočátku musím podotknout, že někdy jde o záležitost rozhodně nelehkou. Jsou žánry, které jsou mi bližší, dále filmy, u kterých se dalo předpokládat, že budou mít od počátku problémy zaujmout, proti nim stály mohutně propagované snímky společně s klasickými blockbustery přímo předurčenými k úspěchu. Proto rozhodně nešlo o jednoduché bilancování.
Na samotný vrchol bych rozhodně umístil francouzské drama Spravedlnost pro mou dceru (Au nom de ma fille) (recenze zde). Bravurně vykreslený příběh čtrnáctileté Kalinky Bamberski a jejího otce Andrého je přesnou ukázkou toho, jak by měl být zpracován film podle skutečné události. Bez zbytečných oklik, rozvleklých témat, které si pro větší atraktivitu tvůrci přidávají - existuje pouze mrazivá výpověď, ale natočená tak precizně a přesvědčivě, že mě rozhodně pohltila. Rozhodně na tom měl podíl i vynikající Daniel Auteuil společně se svým protivníkem Sebastianem Kochem.
Následuje další film z téže oblasti, výborný Sully: Zázrak na řece Hudson (více zde). Filmové zpracování leteckého neštěstí z 15. ledna 2009 se chopil někdejší "inspektor Dirty Harry" Clint Eastwood a vyprodukoval velice solidní podívanou, ozvláštněnou zcela neotřelým pohledem na případ, který vzrušil celý svět a z kapitána Chesley "Sully" Sullenbergera udělal národního hrdinu. Eastwood dokázal jít do určité míry proti klasickému proudu a dovolil si vytvořit zvláštní situaci, kdy vyšetřovatelé hledají oprávněnost Sullenbergerova přistání na Hudsonu. Není třeba podotýkat, že perfektní výkon odvedl Tom Hanks v hlavní roli.
Válečné filmy mají svou specifiku v podání ze strany americké a někdejší sovětské. První strana k nim často přistupovala z hlediska osobního hrdinství, které však s realitou nemělo nic společného. O to překvapivější byl film dalšího známého herce Mela Gibsona, který ve svém Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (čtěte zde) složil hodl zdravotníkovi Desmondu Dossovi. Šel cestou do jisté míry heroizující a několik drobností si poupravil, ale zejména syrovostí válečných scén a podstatou Dossova jednání natočil výjimečné dílo, které na rozdíl od dalších válečných filmů nestojí na hliněných nohou.
Anděl Páně 2 (recenze zde) soupeřil při svém uvedení do kin s těžkým kalibrem v podání Rogue One: Star Wars Story (zde). Ovšem jenom zdánlivě. Česká pohádka měla natolik masivní kampaň a zviditelnění, navíc to byla po úspěšné předchozí často reprízované "jedničce" de facto sázka na jistotu. Po shlédnutí bych řekl, že jí trochu chyběla předešlá poetika a směřovala víc do akční sféry. Těžko říci, jestli se takový prvek nosí, velice vzdáleně mě napadlo srovnání s původním Vetřelcem Ridleyho Scotta a následnými Vetřelci Rennyho Harlina. Ti byli také od pochmurné a náznakové nálady vrženi do "plného světla" za doprovodu patřičné akce. Nezávislé "Hvězdné války" od začátku měly určitý přídomek levobočka, který pouze větví původní linii a vlastně kromě skutečně epizodních zjevení Lorda Darth Vadera a některých dalších ikonických postav (ovšem prakticky s nulovým vlivem na děj) byl jejich hlavní zbraní důvěrně známý technický arzenál. Aby bylo jasno - oba filmy jsou špičkové a zaslouží si po právu přítomnost v Top 5, jen považuji za nešťastné je srovnávat: jsou zcela rozdílné ať s ohledem na cílovou skupinu diváků, tématem a nakonec i provedením.
Je mi jasné, že pod čarou zůstaly i některé další zajímavé snímky, například hororové thrillery Room nebo V pasti, další výborné podívané z oblasti faktografické Do posledního dechu či Tanečnice. K jiným, na různých platformách lépe hodnoceným filmům jako byla například toužebně očekávaná Lída Baarová nebo Já, Olga Hepnarová mám určité výhrady právě v oblasti rozporu mezi skutečností a fikcí, i když řemeslně šlo o dobře zvládnuté filmy. Pokud bych mohl uvést ještě jeden malý bonus, pak to byl rozhodně Rudý kapitán, ve kterém exceloval v hlavní roli Maciej Stuhr.
Čtenářům a v tomto případě filmovým fanouškům děkuji za celoroční přížeň a za EuroZprávy.cz jim přeji co nejlepší vstup do nového roku 2017, kde jim kromě štěstí a osobních úspěchů přeji i co nejvíc zajímavých filmových zážitků.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
Lednové premiéry: vynikající Na nože, trojka Mizerů, a trochu jiný Hitler
RECENZE: Operace Entebbe jako umělecké dílo příliš neladí
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 18 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák