RECENZE: Logan – Wolverine nabízí víc než jen nejbrutálnější komiksovou podívanou

RECENZE – Hugh Jackman se loučí se svou ikonickou rolí ve snímku, který není jako žádný z jeho starších sourozenců. Připravte se na nejkrvavější, nejšpinavější a (kromě Deadpoola) nejsprostší náhled na X-Meny.

Právě užvaněný žoldák Ryana Reynoldse svým loňským úspěchem umožnil labutí (nebo spíš rosomáčí?) písni nejoblíbenějšího mutanta získat hodnocení přístupnosti R. Díky Deadpoolovi a také tomu, že se hlavní hvězda Logana vzdala části svého honoráře, si tak můžeme vychutnat zvířeckost berserka se šesticí nezničitelných drápů v její nejvěrohodnější podobě.

Píše se rok 2023. Mutantní gen téměř vymizel. Nové děti se začaly rodit bez něj a většina starých harcovníků je z neznámého (byť vcelku zajímavě naznačeného) důvodu také mimo hru. Kdo samozřejmě přežil, je Wolverine (Hugh Jackman). Starej dobrej Logan (název komiksu, z něhož film částečně vychází) už ale není ve formě – jeho léčivé schopnosti selhávají, většina z jeho přátel i nepřátel je po smrti a jediné, co ho jakž takž udržuje v provozu je péče o devadesátiletého Professora X (Patrick Stewart). Ten trpí senilitou a jeho záchvaty ohrožují každého v dosahu. Když těmto dvěma zkříží cestu Laura (Dafne Keenová) – dítě nadané podobnými schopnostmi, jako Wolverine, smutný westernově laděný roadtrip může začít.

V Loganovi se skrývají tři samostatné filmy. Nejvíce viditelná je samozřejmě přímočará postapokalyptická survival řežba, při níž se dekapituje, amputuje, probodává a mašíruje jako o závod. Násilí je naštěstí nasnímané vskutku zemitě. Přes množství krve se nejedná o žádný směšný gore, ale o v podstatě věrohodné a realisticky působící zobrazení toho, jak by to vypadalo, kdybyste se někdy potkali s medvědem. Špína a šílenství. A spousta tvrdé dřiny v maskérně, kostymérně i za monitory.

Poetice této linie příběhu nepochybně přidává na efektnosti zasazení do lehce postapokalyptického (nebo spíš válkou poznamenaného) světa. Že se většina děje odehrává v poušti a závěrečných akčních orgií se dočkáme v lesích Severní Dakoty pak je jen třešničkou na estetickém dortu nejnovějšího z X-Men filmů.

Druhý příběh je dumavější. Zakládá si na psychologii a ukazuje nám, co se stane s dětmi pěstovanými v laboratoři a již od nejútlejšího věku trénovanými k zabíjení. Sledovat dvanáctiletou Lauru (čtenářům komiksů známou také jako X-23), jak si svoji zuřivost rozmazleného dítěte, kterému rodiče najednou nechtějí koupit balíček bonbónů, vybíjí tím nejkrvavějším možným způsobem, je sice cool a všechno, ale poselství Logana stojí někde jinde. Že zabíjení člověku zjizví duši, se profesor Xavier pokouší naši malou dračici naučit také z klasického westernu Shane.

Přestože je Lauře ono poselství podáno – no, ano, jako kdyby ho říkal učitel dítěti – nevyznívá planě. Jednak proto, že je nám zaprvé předvedeno v praxi, jednak proto, že se v té samé praxi věci kolikrát komplikují a v ohrožení života jdou ohledy na vlastní duši stranou.

Do třetice tu máme poněkud ošoupaný pokus poreferovat o alternativní rodině mezi vyvrhely a filozofii viny, která v jejím vytvoření brání. Zde už doslovnost vadí více. Tedy v těch případech, kdy se jí dočkáme – což je hlavně ve vztahu Wolverinea a Laury. Naopak vztah obou x-menovských veteránů v sobě nese nejen spoustu skutečných emocí těžících z množství předchozích snímků, ale hlavně mnoho smutku a lítosti visících ve vzduchu bez nabytí jasnějších kontur. Ty si přesto nemusíme domýšlet zrovna pracně. Přijdou samy.

Nejen této komornější části dělají ohromnou službu herečtí představitelé. Wolverine i Professor se sice změnili, ale v jádru to jsou pořád oni. Jackmanovi a Stewartovi tak stačí natáhnout se do skříně a své důvěrně známé role si znovu obléci. Láska, kterou těmto postavám věnují, je vidět a zvyšuje divácký prožitek. Stejně tak září objev tohoto filmu Dafne Keenová, z níž se může v příštích letech stát úspěšná a žádaná dětská hvězda. Za zmínku stojí také hlavní záporák v podání Boyda Holbrooka. Ten sice už v konceptu nijak nevyčnívá z davu, pětatřicetiletý blonďák si svého slizouna ale užívá dostatečně na to, aby se nenechal zastínit svou hvězdnou konkurencí.

Režisér James Mangold se do filmového domova mutantů pokouší vnést množství prvků nových i převzatých z komiksů. Jeho styl budování světa je zvláštní. Přichází s množstvím nápadů, které jej obohacují, ale z nějakého důvodu (pravděpodobně aby se vešel do rozumné stopáže) je nechává vyznít do prázdna. Normálně by to asi nevadilo, ale protože na Logana jen těžko bude navazovat nějaké pokračování, některé podružné dějové linky by si zasloužily buď zakončit, nebo vyškrtnout. Nejvíce je to znát na mcguffinu v podobě útočiště pro mutanty Eden.

Je tu také jedna zásadní složka filmu, která pro změnu působí, jako by si sem odskočila z trochu jiného filmu. Bohužel nemůžu odhalit víc a připravit vás o šok z toho, která postava se ve filmu objeví a jak křečovitě její zasazení do celkového rámu působí.

Moje poslední výhrada patří opět scénáři – kdesi po půlhodině filmu se naše postavy rozhodnou zachovat podle známého filmového klišé, navíc naprosto nelogicky. Divák ví, kam to povede, a Wolverine by měl být natolik zkušený, aby to věděl také. Přesto se zachová, jak se zachová, a způsobí si tak všechny trable, které by si jinak ušetřil.

Logan je jiný než jakýkoli komiksový film, který jsme dosud viděli. Je – stejně jako jeho stejnojmenný hlavní hrdina – sprostý a krvavý, neurvalý a neochotný dělat kompromisy. Žije depresí, ale stále doufá naději za obzorem. A protože dojel až na konečnou, nemusí se starat o to, co přijde zítra.

Celkové hodnocení: 80 %.

Logan (2017)

Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Richard E. Grant, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Doris Morgado, Stephen Merchant a další

Režie: James Mangold

Scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold

Kamera: John Mathieson

Hudba: Marco Beltrami

USA / 137 minut / akční, dobrodružný, fantasy, komiksový

Související

Více souvisejících

film Logan - Wolverine recenze Marvel Comics X-Men studio 20th Century Fox

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy