Nejlepší filmy roku 2017: TOP 10 kralují malé nezávislé snímky a originalita bez kompromisů

Praha – Konec roku s sebou pro filmového fanouška nese povinnosti milé i nemilé. Jednou z těch, jež v sobě nesou kousek obojího, je samozřejmě bilancování a sestavování žebříčků. Které filmy nás letos příjemně překvapily, nevýslovně nadchly nebo dokonce zadupaly veškerou konkurenci do země?

Trocha statistik na úvod: V roce 2017 jsem měl to potěšení sejít se s vámi u 55 recenzí. Celkový počet filmů, z nichž budu dnes vybírat ty nejlepší, se ovšem (prozatím) zastavil na čísle 64. Přestože jsem se vcelku úspěšně snažil rozložit svůj zájem mezi všechny žánry, národy a velikosti rozpočtů, je tu jedna divácky vděčná kategorie, jíž jsem bohužel lehce zanedbal (či lépe řečeno přenechal kolegům). Jsou jí české filmy. Nejvíce recenzovaných snímků naopak připadá na zaoceánskou produkci. Taková už je oba.

Přestože jsem svoji TOP 10 seřadil od „nejhoršího“ filmu po ten úplně nejlepší, jedná se o pořadí momentální. Obzvlášť ve středu žebříčku se hranice mezi jednotlivými příčkami ztrácejí. Čím jsem si ale na 100 % jistý, jsou první dvě místa. Zlatý i stříbrný film po sobě zanechaly silné dojmy i více jak půl roku od jejich zhlédnutí. Stejně tak bych neměnil ani konkrétní obsazení nejlepší desítky. Tyto filmy nad ostatními vyčnívaly tak výrazně, že bych pro ně jen stěží hledal konkurenci.

10. Evakuace za tikotu hodinek

Na desátém místě se letos umístil jeden z nejvýraznějších kandidátů na Oscary a zároveň suverénně nejnákladnější člen TOP 10. Je jím válečný Dunkerk hvězdného Christophera Nolana. Jeho vizuálně podmanivé, nervy drásající nahlédnutí pod pokličku největší záchranné operace druhé světové války nedovolí divákovi 100 minut ani vydechnout. Opěvovaný britský režisér si natočil příběh svých snů a do jeho středu neumístil postavy vojáků, nýbrž samotnou francouzskou pláž a její okolí. Prozíravý tah od člověka, který skvěle zvládá velké myšlenky a dramatický spektákl, ale který mívá velké problémy s porozuměním lidským bytostem. Geniální soundtrack Hanse Zimmera proložený nepřetržitým tikáním hodinek jen umocňuje velkolepý dojem, který v divákovi ještě dlouho přetrvá.

Stvořeno pro velké plátno IMAXu.

9. Stavebnice a nejoblíbenější superhrdina

V jednom z nejhorších ročníků pro animované filmy posledních let, se přeci jen našel kousek, který pobaví děti i dospělé. Z nějakého nepochopitelného důvodu je jím ovšem LEGO© Batman film. Kreslená parodie na komiksové filmy a všemožná superhrdinská klišé shrnuje téměř osmdesátiletou historii příběhů Bruce Waynea a nenechává na ní nit suchou. Našlapanou barevnou jízdu plnou invence a dynamických akčních scén, které by mohli závidět nejen Úžasňákovi, ale také leckterý hraný film, si užijete tím víc, čím blíže jste s netopýřím vesmírem seznámení. A to je v případě rodičů a prarodičů odrostlých na Smolíkových a Pérákovi trochu problém.

Will Arnett je jako Batman luxusní, český dabing filmu dost ublížil.

 8. Krvavá komiksárna o podstatě lidství

Rok 2017 byl pro komiksové filmy úspěšný nejen po stránce finanční, ale také kvalitativní. Diváci si po právu zamilovali veselé Marvelovky i upřímnou Wonder Woman. A přestože tu nedávno moje kolegyně až do nebes vychválila třetího Thora, za sebe musím vyzdvihnout možná maličko pozapomenutý březnový hit Logan – Wolverine. Podle všeho poslední návrat Hugh Jackmana do role nesmrtelného Wolverinea se nesl v duchu absolutní nepřístupnosti dětskému divákovi. Bolest fyzická i duševní provází stárnoucího X-Mena na každém kroku a silně dosedá i na diváka. Senilní Professor X (Patrick Stewart), nebezpečný sobě i svému okolí, i divoká jedenáctiletá Laura (Dafne Keenová) představují parťáky, se kterými se každý fanda komiksů a dobrých filmů obecně rád vydá na cestu i opakovaně. Přestože na něm najdeme spoustu drobných chyb a jeden dva ne úplně zvládnuté motivy, je Logan zatím jediným letošním filmem, který se mi napodruhé líbil ještě o chlup víc.

Pojmout adaptaci bublinových obrázků jako postapo western – to tu ještě nebylo!

7. Hudební jízda roku

Pokud se budete shánět po seznamech nejlepších letošních soundtracků, nutně v nich najdete Baby Drivera. Ve všech a zatraceně vysoko. Stylová žánrová hříčka britského režiséra Edgara Wrighta (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení) totiž na muzice doslova ujíždí. Film, který si jako výchozí premisu půjčuje ojetý příběh únikového šoféra, který chce pověsit volant na hřebík, míchá (pra)staré písničky s moderními a přizpůsobuje se jejich tempu. Choreografie automobilových honiček, synchronizovaná s peckami od Queen, Barryho Whitea nebo Blur, ohromí, rozproudí krev a neuvěřitelně zvedne náladu. Naivní filmík je živoucím příkladem díla, ve kterém forma vítězí nad obsahem. Ovšem když je ona forma dovedená k dokonalosti a na nic hlubokého si nehraje, zas až tak moc to nevadí. Škoda jen, že Baby Driverovi ve velkolepém finále trochu dochází dech i nápady. Jak se z hlediska morálky vypořádáte s prominentní rolí Kevina Spaceyho, je už o něco komplikovanější otázka. Film za jeho soukromé prohřešky ovšem ani v nejmenším nemůže.

Hravá jízda zaměřená převážně pro diváky pod 30 let.

6. Antická pomsta jako zvrácená komedie

Zadní polovinu mého seznamu uzavírá jeden z nejbizarnějších a nejoriginálnějších počinů letošního roku. Zabití posvátného jelena řeckého režiséra Yorgose Lanthimose se může pochlubit hvězdným hereckým obsazením, znepokojivou atmosférou i nejmorbidnějším humorem, jaký si lze představit. Brilantní herecký duel Colina Farrella a Barryho Keoghana si od diváka žádá jeho bezpodmínečnou pozornost i ochotu přistoupit na nedefinovaná pravidla vlastního světa. Mistrovská moderní variace na mýtus o Agamemnónovi a Ifigenii chvílemi připomíná Kubricka, jindy Hanekeho či Von Triera. S dílem žádného z nich ji ale rozhodně nezaměníte.

Postmodernismus ve své nejabsurdnější podobě.

5. Nejrozporuplnější film roku

Kritici ji zbožňují, tradičnější diváci odcházejí z kina v lepším případě rozladění – v tom horším vyloženě naštvaní. Aronofského geniální alegorie matka! schytala první pravý direkt od vlastních distributorů. A už se z něj nevzpamatovala. Těžko říct, jakého blba napadlo prodávat těžce symbolistickou horečnatou vizi jednoho náboženského fantatika (a shodou okolností také brilantního scénáristy a režiséra) jako klasický horor, doufejme ale, že dnes obrací burgery v McDonaldu. matka! není pro každého. Vlastně není téměř pro nikoho, ale už teď má zaděláno na to, že se z ní stane kult. Až opětovná zhlédnutí a čas ale ukáží, jestli se tento svérázný kousek zařadí do pantheonu klasik, nebo zda ho dějiny nemilosrdně semelou. Napoprvé tento zástupce umění bez kompromisů zanechal dojmy víc než silné, jeho otisk ve mně ale týden co týden slábne (proto až páté místo).

Symbolistická inťoušská onanie – lépe se to prostě popsat nedá.

4. Horory nejsou jen o lekačkách

Také u nového zpracování Kingova mamutího románu diváci dlouho vedli diskuse o tom, jestli se jedná o čistokrevný horor. Inu, záleží na tom, jestli si podle vás horory zaslouží kvalitní příběh a skvěle napsané a zahrané postavy. Pokud se spolu se mnou řadíte mezi ty, kteří odpověděli jednoznačně ano, je To nepochybně hororem roku. Úchylný klaun v podání Billa Skarsgårda, který jakoby vypadl z těch nejhorších dětských nočních můr, je totiž jen třešničkou na zvráceně znepokojivém dortu hrůzy. Je libo sexuální zneužívání rodinným příslušníkem, šíleného školního grázla s nožem, nezdravě úzkostlivou matku, nebo nejslizštějšího lékárníka na světě? To a mnohem víc (ha ha) najdete v Muschiettiho dvě a čtvrt hodiny dlouhém, osmdesátkovou nostalgií nabitém, mistrovském díle, které ale ani na moment nenudí. Kingovy adaptace se obvykle dělí na ty, které schvaluje pouze on sám a ty, které se líbí divákům. To je světlou výjimkou – uznávají ho oba tábory.

Sedm dětských rolí a sedm skvělých castingových voleb, neobvyklá statistika.

3. Film o znásilnění produkovaný monstrem

Že je Taylor Sheridan skvělým scénáristou, nás v minulých dvou letech přesvědčil v Sicariovi a Za každou cenu. Až s Wind River ale ukázal, že není marný ani jako režisér. Mrazivý krimithriller s Jeremym Rennerem a Elizabeth Olsenovou se odehrává ve stejnojmenné wyomingské rezervaci, kde je nalezeno tělo znásilněné indiánky. Skvěle odehraný, ale v první řadě precizně napsaný příběh, zvládá přepínat mezi problémy osobními a společenskými a jeho upřímný přístup nutně chytí za srdce (i za mozek). Jediné, co by se zasněžené kriminálce dalo vytknout, je ne úplně jistá režisérská ruka, která se i přes nesporný talent stále ještě hledá. Jediný důvod, proč se letos Wind RIver pravděpodobně nepopere o žádné velké filmové ceny, pak je jeho spojení s nechvalně proslulým producentem Harveyim Weinsteinem. Ten přitom snímek koupil až jako hotový produkt – po jeho premiéře na Sundance – a na samotném natáčení se tak ani v nejmenším nepodílel.

Velké téma zpracované bez patosu.

2. Trochu jiná autobiografie

U nás se nejprve představila na festivalu v Karlových Varech. Netrvalo ale dlouho a romantickou komedii Pěkně blbě si mohli diváci užít také ve svých kinech. Ironicky, ale láskyplně pojatý příběh o tom, jak americký stand-up komik pakistánského původu Kumail Nanjiani potkal ženu svých snů, jen aby se spolu nejprve v slzách rozešli a ona po nějaké době onemocněla a upadla kómatu, vyniká hlavně svojí bezelstnou lidskostí. Nanjiani se podílel na scénáři a zároveň si zahrál i hlavní roli. Pěkně blbě se s humorem vyjadřuje k tomu, jaké to je být volnomyšlenkářským synem tradicionalistických pakistánských přistěhovalců žijících v USA a napůl smutně, ale rozhodně bez zášti, se vyjadřuje k současné situaci v Americe. Ať už víte, jak celá romance dopadne, nebo ne, snímek vás okouzlí i rozesměje.

Kumail Nanjiani je Andy Kaufman 21. století.

1. Z vegana kanibalem snadno a rychle

Jak už vám jistě došlo, mám slabost pro netradiční, zvrhlé a všehovšudy ujeté filmy. A francouzsko-belgická festivalová pecka Raw spadá přesně do této kategorie. Commig of age story o šestnáctileté studentce veteriny, která se zamiluje do chuti syrového masa, je PRVOTINOU francouzské režisérky Julie Ducournauové. Snímek, který si hned po své loňské premiéře v Cannes vysloužil pověst nejnechutnějšího počinu roku, ale není žádná Lidská stonožka. Jedná se o arthouseové drama o útrapách dospívání, které víc než nějakou nechutností znepokojuje svojí titulní syrovostí a – což především – vtíravou intimní invazí do šílenství hlavní hrdinky.

Garance Marillierová předvádí jeden z TOP hereckých výkonů roku.

Čestné zmínky

Ne všechny kvalitní a zajímavé filmy jsou dokonalé. To ale neznamená, že nestojí za pozornost. Taková Bába z ledu Bohdana Slámy nese po filmařské stránce hned několik nedostatků. České republice tento lidský příběh o tom, že život po šedesátce se netočí jen okolo nevděčných synáčků, na Oscarech ostudu rozhodně neudělá.

Podobně nový Blade Runner 2049 možná není druhým příchodem mesiáše, na svého kultovního předchůdce ale navázal víc než uspokojivě a fanoušci na celém světě si hlasitě oddechli. Villeneuve je prostě bůh.

Zabijáka a bodyguarda jsem bohužel neviděl, kolegyně Daniela Ottová by jej ale nepochybně zařadila na své soukromé stupně vítězů. Zmínit se o něm tedy musím.

Technicky bychom mezi letošní filmy mohli zařadit také Sing Street, která si sice svoji světovou premiéru odbyla už vloni, v ČR se tento kousek objevil pouze letos v rámci Febiofestu. Tento nesmírně sympatický hudební film o první lásce bych se v takovém případě nebál označit za film roku, považuji ho ale za záležitost loňskou – navíc takovou, která se vyhnula širší distribuci.

Profil Sing Street na ČSFD

Je jasné, že má každý svoji vlastní představu o tom, jaké snímky byly letos nejlepší. Nestyďte se proto a zhodnoťte v komentářích pod článkem letošní rok. Který film nejvíce zaujal vás? Je autor tohoto článku jen filmový snob, nebo byste s ním alespoň v některých případech souhlasili? A na jaké filmy se nejvíc těšíte v roce příštím?

Zatím na shledanou u žebříčku zcela opačného ražení. Protože kritik musí občas zhlédnout i zločiny proti lidskosti a umění.

Jakub Laxar

Související

Více souvisejících

žebříčky recenze film Dunkerk film LEGO® Batman film film Logan - Wolverine film Baby Driver film Zabití posvátného jelena film: matka! film To film Wind River film Pěkně blbě film Raw

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

před 6 hodinami

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

před 6 hodinami

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

před 7 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 7 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD

V Česku se o nadcházejícím víkendu bude měnit čas, přičemž začne platit ten letní. A protože se ručičky posunou o hodinu vpřed, budou vlaky nabírat zpoždění. V tiskové zprávě na to upozornily České dráhy (ČD). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy