Nejlepší filmy roku 2018: Rock’n Roll, festivaloví trpaslíci, ale i multimilionové blockbustery

Praha – Konec roku s sebou pro filmového fanouška nese povinnosti milé i nemilé. Jednou z těch, které v sobě nesou kousek obojího, je samozřejmě bilancování a sestavování žebříčků. Které filmy letos příjemně překvapily, nevýslovně nadchly nebo dokonce zadupaly veškerou konkurenci do země?

Trocha statistik na úvod: V roce 2018 jsem měl to potěšení sejít se s vámi u 39 recenzí. Celkový počet filmů, z nichž budu dnes vybírat ty nejlepší, se ovšem (prozatím) zastavil na čísle 54. Ke své osobní TOP 10 doplním seznam toho nejlepšího, s čím se setkali moji kolegové. Vždyť co patro, to jiné chutě.

10. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř

Od těch dvou byste si v reálném světě nejspíš chtěli udržet co největší odstup. Na filmovém plátně ale potetovaná troska Halley a její šestiletý spratek Moonee dojmou i žulový kvádr. Nehledě na to, že jsou nevychované, nezodpovědné a dělají jednu životní chybu za druhou, se totiž navzájem milují a perou se s životem, jak nejlíp umí. Na The Florida Project je ale fascinující hlavně to, že celý příběh vnímáme očima malé Halley. Díky tomu jsou některé skutečnosti zpočátku zkreslené, když vypluje na povrch jejich pravá podstata, zasáhnou o to silněji.

Kontrast kýčovitých fasád domů a tvrdé reality jejich nájemníků.

9. Hvězdně nabité, žánrově neuchopitelné…

… takové jsou Tři billboardy kousek za Ebbingem. Co k tomu dodat, minulé Oscary nabídly jeden hit za druhým a Tři billboardy nejsou ani náhodou posledním filmem z této kategorie, který se do mého seznamu dokázal probojovat. Málokterý film dokáže přebíhat mezi komedií a depresivním dramatem tak rychle, aniž by se u toho nezadýchal. Příběhu o ženě, jejíž dcera byla znásilněna a zabita neznámým násilníkem, se to ale téměř daří. Společenský komentář, který ukazuje, že být v právu je relativní, bolest ze ztráty nikomu nedává právo chovat se ke svým bližním jako byste byli jediní, kdo něco cítí, exceluje mimo jiné díky tomu, že se řídí heslem PŘEMÝŠLEJ, ALE NEODSUZUJ. Ústřední trio McDormandová-Harrelson-Rockwell je ve svých rolích navíc naprosto dokonalé.

V Bruggách. Sedm psychopatů. 3 Billboardy – Martin McDonagh je génius černé komedie.

8. Barevná kreslená komiksárna

Avengers? Black Panther? Nebo snad Venom? Nenechte se vysmát, komiksovým filmem roku je animovaný Spider-Man: Paralelní světy, ve kterém se spolu setkají téměř všichni, kteří kdy nosili pavoučí kostým pubertálního ochránce Velkého jablka. Ve středu dění tentokrát není notoricky známý Peter Parker, ale jeho nejoblíbenější nástupce – Miles Morales. Tenhle film má vše, co by měl správný komiksový film mít. V první řadě je to ale srdce a láska k jednomu z legendárních dítek nedávno zemřelého Stana Leeho. Velkým lákadlem je také experimentální styl animace, který trochu působí jako divoká halucinace, k filmu se ale skvěle hodí a v kině se jedná o neopakovatelný zážitek.

Pojmout adaptaci bublinových obrázků jako postapo western – to tu ještě nebylo!

7. Drsný thriller o zlé CIA a ještě zlejších teroristech

První Sicario byl možná trochu nečekaný hit. Netrhal sice kasovní rekordy, ale i díky menšímu rozpočtu, jménu Dennise Villenueva a hvězdnému obsazení vydělal slušné peníze a zařadil se mezi filmy, které musí vidět každý filmový fanoušek. A vůbec nevadilo, že byl tento politický thriller o válce s mexickými kartely pomalý jako hlemýžď na morfiu. Dvojka s podtitulem Soldado vyměnila režiséra, opustila hlavní hrdinku Kate a zaměřila se na tajemného operativce CIA Matta Gravera a nájemného zabijáka v amerických službách Alejandra. Bez morálního kompasu, avšak o to silnější osobní motivací nabité pokračování je vůči tři roky starému prvnímu dílu krvavější, cyničtější a dokonce i pomalejší. A ani omylem horší. Psychologie a realismus tentokrát sice zůstaly maličko pozadu, na TOP 10 to ale bohatě stačí.

Jeden z nejnásilnějších a nejdepresivnějších filmů roku.

6. Až fanaticky obdivovaná romantika

Oslovuj mě svým jménem a já ti budu říkat tím tvým… Snímek Dej mi své jméno je adaptací stejnojmenného románu Andrého Acimana, který čtenáři milují již celou dekádu. S příchodem filmu, který si mimo jiné vysloužil Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, se jejich řady rapidně rozrostly. Jak by také ne, vždyť jde o dojemný, vtipný, šarmantní, psychologicky propracovaný doják o jednom letním flirtu, ze kterého se stala láska, na kterou se nezapomíná. Nehledě na to, že se to celé odehrává na italském venkově tak malebném, až z toho nejeden divák začne snít o koupání mezi antickými sochami a popíjení skvělého vína při vlažných večerních posezeních s rodinou a přáteli. Italskému režisérovi Lucovi Guadagninovi může svět filmu navíc děkovat za dva nezapomenutelné momenty. Kromě „nechvalně“ známé scény s broskví je to hlavně závěrečné zírání do krbu, které Timothéeho Chalameta definitivně vystřelilo mezi nejzajímavější herce své generace. O kvalitách snímku hovoří také fakt, že si jej zamilovali i oba moji kolegové.

Někdy je skvělý film o gayích prostě a jednoduše skvělý film.

5. Ruský rockový nářez

Zpět k festivalovým hitům. Velmi volná biografie inspirovaná přátelstvím Víti Flákače ze sovětské undergroundově-folkové kapely Kino a Majka Naumenka, frontmana rockového Zooparku, je v tomto seznamu prvním ze dvou zástupců hudebních filmů. V případě Léta se jedná o divokou, vizuálně experimentální jízdu, někdy až snovou jízdu – zkrátka čistokrevný zlepšovák nálady plný zběsilých nápadů a výborné muziky obou ruských kapel i jejich západních vzorů jako T-Rex, Talking Heads nebo Velvet Underground, v jehož jádru se odehrává příběh jednoho přátelství komplikovaného čím jiným než láskou ke stejné ženě. I tento snímek si zamilovali všichni redaktoři EZ.

Léto ve vzduchu, svoboda v duši.

4. Zanícený apendix, nebo dokonalá jednohubka?

Nemělo to vyjít, měl to být průšvih. Příběh z mládí legendárního pašeráka nikdo nechtěl, nikdo ho nepotřeboval. Celý film navíc těsně před koncem natáčení vyměnil režiséry a byl z více jak poloviny točený znovu. Solo: Star Wars Story možná není moc starwarsovský, pokud ale nejste skalní fanoušek, je možné, že jste si ho užili tak jako já. Velkolepý western z vesmíru, který si nehraje na nic víc než na zábavnou jízdu, má mouchy. Spoustu. Zároveň ale předkládá plejádu extrémně sympatických antihrdinů, kteří se spolu jednu chvíli přátelí, jen aby si hned poté vrazily kudlu do zad. Každý má totiž vlastní agendu, kterou film zvládá divákovi srozumitelně a zábavně představit. V podstatě takoví Piráti z Karibiku, když je ještě měl na starosti Gore Verbinsky.

Někdy ani kritik nechápe, jak je možné, že ho film nadchnul.

3. Nejhorší životopisný film roku

Freddie Mercury. Queen. Legendární spojení násilně přeťaté zpěvákovou předčasnou smrtí. Bohemian Rhapsody je jedním z těch filmů, které diváci (a obzvlášť Češi) milují, ale kritika ho přijala spíše vlažně. Oba tábory jsou v právu a mají pádné důvody, proč film buď odvrhnout jako tuctovou biografii, která se bojí riskovat a život Mercuryho ukazuje jen povrchně, nebo ho vynést na piedestal a dotlačit na páté místo v žebříčku nejlepších filmů na ČSFD a do první stopadesátky na IMDb. A přestože bych tento nesrovnalostmi, zkratkami a čirými výmysly prošpikovaný životopis ani náhodou nestavěl na piedestal, jeho energie, styl, herectví, emoce, kamera a samozřejmě hudba mi učarovaly stejně jako milionům lidí po celém světě.

Rami Malek si za svůj výkon zaslouží alespoň nominaci na Oscara.

2. Černá komedie o vidlačce na bruslích

Když vešlo ve známost, že si Američané natočí film o Tonye Hardingové, krasobruslařce, která se spolu se svým exmanželem a bodyguardem v roce 1994 údajně podílela na útoku na její konkurentku z olympijského týmu, vyvolalo to zájem i otázky. Po zjištění, že poněkud robustnější sportovkyni ztvární australská kráska Margot Robieová, pár lidí nedůvěřivě pozvedlo obočí. A když bylo ohlášeno, že nepůjde o životopisné drama o cestě na vrchol a odtud na samé dno, ale o černou komedii, ve které filmaři všechny aktéry vybarví jako naprosté pitomce (a pak v závěrečných titulcích připojí archivní záběry, které dokážou, že vlastně ani moc nepřeháněli), to už vzbudilo obavy. A zájem. Já, Tonya se ale nadmíru povedla – dokonale kombinuje cynický černý humor a syrově realistické scény domácího násilí a předkládá alternativní pohled na kovbojku ve sportu princezen, miláčka davů, který krasobruslil na metalové pecky, ale klidně se zhroutil kvůli jedné rozvázané tkaničce.

Oběť, nebo alibistická potvora? A není to vlastně jedno?

1. Obyčejný film o dospívání s velkým srdcem

Další „loňský“ film, který se v našich kinech objevil až se zpožděním, si odnesl dva Zlaté glóby (Nejlepší film – muzikál nebo komedie a Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) a pět oscarových nominací. Malý nenápadný film Lady Bird režisérky Grety Gerwigové sice pojednává „jen“ o jedné pubertální dívce z chudé rodiny, která chce být za každou cenu středem pozornosti, je ale natočený s takovou láskou, že jsem si ho zamiloval a letos ho viděl dokonce čtyřikrát. Tedy dvakrát častěji než jakýkoli jiný letošní snímek.

Saoirse Ronanová je generační talent, který září v každém filmu, ve kterém se objeví.

Čestné zmínky aneb co zvolili kolegové

Naši přední specialistku na nezávislé a evropské filmy Maríu Tkach kromě výše zmíněných filmů Dej mi své jméno a Léto nadchla zejména Von Trierův artový thriller o nájemném vrahovi Jack staví dům, barevná a ještě o něco experimentálnější hororová bláznivost Climax argentinského vizionáře Gaspara Noého a dva snímky nominované na Oscary 2019 za nejlepší cizojazyčný film – belgická Dívka o mladé transsexuální baletce a polská Studená válka, která letos nechybí téměř na žádném seznamu nejlepších filmů roku. (Autorovi článku se bohužel zatím nepoštěstilo ji zhlédnout.)

To kolega Samuel Pacek si zamiloval Nit z přízraků, dílo, kvůli kterému se z hereckého důchodu jednorázově vrátil a zářil v něm jako vždy geniální Daniel Day Lewis. Z mainstreamového soudku Sam vyzdvihuje Spielbergovu nostalgickou poctu osmdesátým letům Ready Player One, která je adaptací stejnojmenné knihy Ernesta Clinea. A stejně jako u Maríi, i tentokrát se do osobní TOP redaktora EZ dostal (opět – kromě Dej mi své jméno a Léta) dánský Jack staví dům.

Toliko k názorům redaktorů Eurozpráv. Jak jste na tom vy, naši čtenáři? Jaké filmy zaujaly letos vás? A jaké vás naopak zklamaly? Nestyďte se zanechat své seznamy a názory v komentářích. Vždyť co divák, to názor. Monopol na pravdu nemáme nikdo – dokud ale budeme o umění diskutovat, dobré filmy se točit nepřestanou.

Na závěr bych chtěl za své kolegy čtenářům poděkovat za projevenou přízeň. Budeme se na vás těšit v roce 2019 u dalších jistě skvělých filmových zážitků.

Jakub Laxar

Související

Více souvisejících

recenze žebříčky film The Florida Project film Tři billboardy kousek za Ebbingem Spider-Man: Paralelní světy film Sicario 2: Soldado film Dej mi své jméno film Léto Solo: Star Wars Story film Bohemian Rhapsody film Já, Tonya film Lady Bird film Jack staví dům film Studená válka

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

včera

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.

včera

včera

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou

Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy