RECENZE: Masaryk se vydává cestou fragmentového filmu

Nehledě k poprasku, který snímek vyvolal, aniž by oficiálně vstoupil do kin, je potřeba si uvědomit, že jde o látku, která z hlediska poznávání a historie může být zajímavá. Jde tedy především o to, jak je nám podána.

V jistých souvislostech už jsme uvedli, že pokud se tvůrci rozhodnou natočit film o skutečné osobě či události, volí zpravidla jednu ze dvou nejčastějších variant. Ta méně obvyklá je pokusit se do doby, kterou si pro své dílo vyhradili, směstnat co nejvíce informací, aby byl pohled pokud možno komplexní. Tou opačnou variantou, která v posledních desítkách měsíců vévodí, je vybrat si z předlohy více či méně krátký úsek a ten do posledního detailu rozehrát. 

V případě Jana Masaryka (1886-1948) si tvůrci vybrali období de facto počínaje smrtí Tomáše Garrigue Masaryka a zakončené návratem Masaryka do Londýna, kde se zapojil do vysílání BBC v českém jazyce. Stěžejní část příběhu ale tvoří pobyt Masaryka ve Vinelandu, který je ve filmu představen jako psychiatrické sanatorium, kde se dostává do péče německého lékaře dr. Steina, s nímž vede nejen hovory související s jeho zdravotním stavem, ale rovněž se dostávají k otázkám cti a prestiže. S ohledem na dobu, do níž je film zasazen, není třeba zmiňovat tragédii českého národa, jsme tedy svědky tříbení názorů a vztahů.

(zdroj: Bioscop)

Filmem projde velké množství osob a je svým způsobem škoda, že některé postavy nemají víc prostoru, ať je to další krajně rozporná postava českých dějin Emanuel Moravec či Konrád Henlein. Lze namítnout, že pokud se jedná o film o Masarykovi, měl by mít především hrát prim on sám, ale s ohledem na pojetí celé zápletky by výše zmíněné řešení na škodu nebylo. Divák, zvyklý na plynulý děj, bude mít jisté potíže s orientací, protože ačkoliv jsou jednotlivé bloky pečlivě titulkovány, pohybujeme se na přeskáčku různými obdobími a prostředími a často není ani dostatečně možné vysvětlit důkladně samotné vztahy. Nelze ani vycházet přísně z historie, protože pouhým nahlédnutím do análů najdeme několik rozdílů. Ony necelé tři roky, v nichž nám štáb někdejšího velvyslance v Londýně představuje, rozhodně nestačí na pochopení rozporuplnosti této osoby, jejíž paradox je třeba zvýrazněn i faktem, že za I. světové války byl vyznamenán stříbrnou medailí za statečnost 2. třídy, uděleným mu armádou, proti níž ve své podstatě jeho otec bojoval.

Obsazení vypovídá o velkých ambicích filmu, ostatně dobrá polovina, možná i více je opatřena titulky, protože dialogy jsou nejčastěji vedeny v angličtině. Zdůrazňovat, že veškerá tíha je vložena na bedra Karla Rodena, je asi nošením dříví do lesa. Herec vlastně až na několik drobných vybočení setrvává v poloze komplikovaného pacienta a jeho nejsilnější zbraní jsou dialogy. Ačkoliv je snímek uváděn jako pohled na milovníka života a krásných žen, podobných scén si příliš neužijeme a mají pouze dokreslující charakter. I politická situace je tu vykládána způsobem, který předpokládá základní orientaci, pro někoho tak může být oříškem nepříliš snadným k rozlousknutí. Roden se ve filmu mohl setkat s Jeremy Ironsem, který byl zvažován do role britského premiéra Neville Chamberlaina, ale nakonec z této spolupráce sešlo. Vedle hlavní postavy jsou určitě pozoruhodné výkony Hanse Zischlera a Oldřicha Kaisera. Německý lékař nabízí alternativní pohledy a určitou protiváhu, prezident Edvard Beneš, mimochodem výborně zahraný, se však utápí v proslovech, které jsou poněkud zmatené. Je to dáno bohužel tím, že Mnichov a události kolem něj jsou ve své podstatě jen kulisami osobních trablů Masaryka. 

Zdůrazňovat trojí premiéru a spektakulární promítání těsně před udělováním Českých lvů netřeba, informace o této problematice najdete jinde. Masaryk je bezesporu zajímavě rozehraná partie na pozadí skutečných událostí, ovšem nenabídne divákovi dostatek odpovědí ani poznání muže, který sám své jméno nazval jistým prokletím. Dost možná se už teď rodí jiný Masaryk, v němž budeme prožívat jeho poslední chvíle. Ten nynější, připomínající tajemné období britské královny detektivek Agathy Christie - podle něj také vznikl snímek Agatha (1979) s Dustinem Hoffmanem a Vanessou Redgrave v hlavní roli, který se rovněž pokouší zmapovat tajemné místo v jejím životě - a nabízí alternativní výklad určitého období, o kterém se ne tak docela všechno dobře ví. Sice to do jisté míry může shodit záměr celého filmu, ale proti stojí zajímavé mezinárodní herecké obsazení a právě ono licitování s historií. 

Celkové hodnocení: 65 %

MASARYK

Hrají: Karel Roden (Jan Masaryk), Oldřich Kaiser (Edvard Beneš), Paul Nicholas (Neville Chamberlain), Hanns Zischler (dr. Stein), Tim Preece (sir Robert Vansittart), Emília Vášáryová (sekretářka Blaženka), Arly Jover (Marcia Davenport), Dermot Crowley (lord Halifax), Gina Bramhill (lady Annie Higgins), Milton Welsh (Georges Bonnet), Hoji Fortuna (dr. Sheldon), James Flynn (sir Henry Higgins), Jiří Vyorálek (Konrád Henlein), Robert Jašków (Emanuel Moravec), Eva Herzigová (Madla).

Scénář: Petr Kolečko, Julius Ševčík, Alex KönigsmarkKamera: Martin ŠtrbaHudba: Michal Lorenc, Kryštof MarekRežie: Julius Ševčík

ČR/Slovensko, 2016, 113 min., životopisný, nevhodný do 12 letPremiéry: 25. prosince 2016/2. března 2017/9. března 2017

Související

Karel Roden

Ceny Český lev mají nová pravidla, film Masaryk by už nevyhrál

Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) upravila pravidla udělování cen Český lev. Filmaři při posledním ročníku soutěže kritizovali postup producentů vítězného filmu Masaryk. Vadilo jim, že tvůrci nechali drama promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině, což tehdejší pravidla umožňovala.

Více souvisejících

film Masaryk Karel Roden - Oldřich Kaiser Eva Herzigová Jan Masaryk

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy