RECENZE: Stylový Ghost in the Shell míchá Blade Runnera s Matrixem a RoboCopem

RECENZE – Spojíte-li Scarlett Johanssonovou, jednu z největších hereckých superstar poslední dekády, s veleúspěšným anime, jehož zásadní vliv na kultovní Matrix je nezpochybnitelný, očekávání fanoušků budou obrovská. A to už za nařčení z whitewashingu stojí, nebo ne?

Ne tak vzdálená budoucnost. Kosmopolitní lidská společnost se dostala až na samý vrchol blahobytu. Všudypřítomné holografické reklamy jako vytržené ze stránek knih Philipa K. Dicka vnucují občanům Tokia biomechanické upgrady jejich nedokonalých tělesných schránek. Je libo oči s termovizí? Nebo snad mp3 přehrávač vsazený přímo do vaší hlavy? Jste-li sekretářka, jistě oceníte nový pár našich mechanických rukou… psaní všemi třiceti nepochybně zvýší produktivitu vaší práce. Kyberpunku zdar!

Ve světě, kde kabely nahrazují tepny a lidské mozky počítače, samozřejmě vznikl nový druh zločinu. V první obranné linii stojí vládní Sekce 9, jejíž členové s hackery rozhodně nezacházejí v rukavičkách. Komplikace nastanou, když se na scéně objeví nepolapitelný kyberterorista Kuze (Michael Pitt). Během svého křižáckého tažení proti korporaci Hanka a jejím vědcům začne Mistr loutkář jevit enormní zájem také o Majora (Scarlett Johanssonová), elitní členku Sekce 9 – jedinečnou kombinaci lidského mozku vloženého do zcela mechanického těla. Prototyp Ducha ve Skořepině, chcete-li.

Režisér Rupert Sanders dostal do rukou zajímavý koncept a jeho jediným úkolem bylo zpracovat složitý, chaotický, symbolismem nabitý japonský originál tak, aby více vyhovoval mainstreamovému západnímu publiku. Což je něco, s čím Hollywood nemá bůhvíjak dobré výsledky. Na druhou stranu když se to před třemi lety více méně povedlo Dougu Limanovi s Na hraně zítřka (velmi volná adaptace mangy All You Need is Kill), proč by neměl uspět také on?

Jestli můžeme na novém Ghost in the Shell něco skutečně vychválit, je to jeho vizuální stránka. Šikovným mixem různých klasických motivů (reklamy z Blade Runnera, fyzické zlepšováky podobné těm v propadáku Aeon Flux, matrixovský design města a všudypřítomnost kabelů) s originálními nápady (robo gejši, hrátky s neviditelností) i profesionální prací trikařů nabízí unikátní design, na který se nedá vynadívat. A teď mluvím i nemluvím o pozadí hlavní hrdinky, na které kamera klade takový důraz, že se to prostě nedá ignorovat.

Vaše sympatie si získají také někteří charismatičtí herci. Johanssonové její roli věříte už jen z držení těla a chůze (takhle nějak by chodil armádní robot). Na scény s jejím parťákem Batouem (Pilou Asbæk), sympaťákem od kosti, se nedá netěšit a jestli z nějaké postavy dýchá život, je to z něho. Utkví také Majorův šéf Aramaki (Takeshi Kitano), stylový starý lišák s pamětihodnou pistolnickou scénou, ale hlavně Pittův magnetický Kuze, z něhož jen těžko spustíte oči. Že nikdo z nich nemá, co hrát, je věc jiná.

Snímku se musí nechat, že načrtává zajímavý svět, který působí komplexním dojmem. Jednotlivé motivy se navzájem neruší a vyvolávají v divákovi touhu dozvědět se něco víc. Bohužel se nic takového nedá tvrdit o ústředním příběhu. Ne, že by byl film vyloženě hloupý, jen tak trochu zaspal dobu (v 90. letech by jeho témata možná zaujala, dnes už by se musel snažit přijít s něčím novým) a navíc dělá vše polovičatě.

Zatímco Kuzeho a jeho slibné teroristické linky si ve výsledku moc neužijeme, budeme s hlavní hrdinkou jen letmo čeřit vody etiky, osobní a korporátní zodpovědnosti. To vše v předvídatelném balení se zvraty-nezvraty, které očekáváte už od úvodní scény.

Chybí tedy pořádný záporák, hlubší myšlenka i originalita děje. Co zbývá? No přeci akce! Vždyť na eskapizmu není nic špatného. Duch ve škebli se může pochlubit kvalitními scénami jeden na jednoho, stejně jako slušně zvládnutými střílečkami. Problém je, že si jich moc neužijete, protože tvůrci kladou důraz právě na prostinkou (a přesto docela překombinovanou) zápletku, jíž se snaží vysvětlit. Šarvátky tak ustupují plkání, dynamičnost statice, horská dráha houpacímu koni. A to nezapomínejme, že trojice snímků zmíněná v titulku tohoto článku zvládla obojí – filozofovat i fackovat.

Ghost in the Shell během 106 minut prakticky nenudí. Jeho trikové pozlátko a jednoduchý děj nenabízejí ani intelektuální výzvu, ani adrenalinovou akční jízdu, ale pokud od filmu zbytečně neočekáváte kvality originálu, nemůže vás zklamat.

Celkové hodnocení: 60 %.

Ghost in the Shell (2017)

Hrají: Scarlett Johansson, Michael Pitt, Takeši Kitano, Juliette Binoche, Michael Wincott, Pilou Asbæk  a další

Režie: Rupert Sanders

Scénář: Jamie Moss

Kamera: Jess Hall

Hudba: Clint Mansell

USA / 106 minut / sci-fi, akční

Související

Ghost in the Shell

Ghost in the Shell má nadějné vyhlídky. Půjde po stopách slavnějších děl?

Praha - Kriminalita se stala běžnou součástí života a lepší časy nás nečekají ani v blízké budoucnosti. Vzhledem k pokročilému rozvoji technologií se ale velká část přesune na internet a světem začnou hýbat útoky hackerů. Vznikne proto speciální zásahová jednotka Sekci 9, kterou čeká úkol větší, než si dovede představit.

Více souvisejících

film Ghost in the Shell Scarlett Johansson Paramount Pictures anime sci-fi recenze

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy