Festival v Cannes: O Zlatou palmu se uchází 18 filmů, nový snímek představí Al Gore

Cannes - Pořadatelé 70. ročníku prestižního filmového festivalu v Cannes dnes zveřejnili seznam 18 snímků nominovaných do hlavní soutěže. Z herců se po červeném koberci projdou například Joaquin Phoenix, Colin Farrell či Nicole Kidmanová.

Festival se bude konat ve dnech 17. až 28. května. Předsedou poroty bude známý španělský filmový tvůrce Pedro Almodóvar.

Mezi soutěžními snímky je zastoupen například film Happy End Rakušana Michaela Hanekeho, který získal hlavní cenu festivalu již v letech 2009 a 2012. Na přehlídce bude také snímek Oklamaný americké režisérky Sofie Coppolové či francouzský film Rodin od Jacquesa Doillona.

Tradičně silné zastoupení má v hlavním výběru francouzská kinematografie - vedle Doillona byly do něj zařazeny snímky Françoise Ozona, Michela Hazanaviciuse a Robina Campilla.

Vedle dvou jihokorejských snímků se v hlavní soutěži objeví i film ruského režiséra Andreje Zvjaginceva zachycující, jak se rozpad manželství odráží na dětech, a poslední film ukrajinského filmového tvůrce Sergeje Loznicy volně inspirovaný Dostojevským. Z anglofonní oblasti jsou kromě Coppolové zastoupeni Josh Safdie, Lynne Ramsayová, Todd Haynes a Noah Baumbach.

Řecký režisér Jorgos Lanthimos představí pokračování snímku Humr, který před dvěma lety dostal v Cannes cenu poroty. Film Maďara Kornéla Mudruczóa se inspiruje imigrační krizí. Výběr uzavírá snímek japonské režisérky Naomi Kawaseová.

Mimo soutěž představí svůj nový dokument například legenda francouzské filmové nové vlny Agnès Vardová, jedenadevadesátiletý Claude Lanzmann dále uvede film Napalm o Severní Koreji a bývalý americký viceprezident Al Gore svůj nový snímek věnovaný změnám klimatu. Mezi 16 filmů v sekci Un certain regard byla zařazena i debutová roadmovie OUT studenta pražské FAMU György Kristófa natočená ve slovensko-maďarsko-české koprodukci.

S ohledem na bezpečnost, prezident festivalu Pierre Lescure připomněl, že ve Francii trvá výjimečný stav.

Související

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.
film Titane

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský snímek Titane

Zlatou palmu, hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Cannes, na letošním 74. ročníku získal snímek Titane francouzské režisérky Julie Ducournauové. Na začátku slavnostního předávání, jímž dnes festival končí, to oznámil předseda poroty Spike Lee. Učinil tak ještě před oficiálním vyhlášením hlavního ocenění, píší zahraniční agentury.

Více souvisejících

Filmový festival v Cannes filmy kultura Francie Al Gore

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy