Čeká nás po deseti letech opět doba temna? Hollywoodští scénáristé zvažují stávku

Hollywood – Je tomu přesně 10 let, co se v USA odboráři rozhodli stávkovat za odpovídající podíly z prodeje DVD nosičů. Doba pokročila a obě strany se vrací k jednacímu stolu – tématem dne jsou tentokrát streamovací služby.

Co přesně scénáristům vadí? Za posledních několik let se podoba toho, čemu říkáme televizní produkce, radikálně proměnila. S příchodem stramovacích služeb jako je Netflix, Amazon Prime, Hulu atd. a drtivým nástupem kabelovek v čele s HBO se změnily dvě zásadní skutečnosti.

Za prvé se seriálová produkce stala kondenzovanější. Namísto toho, aby měla sezóna seriálu 20 a více dílů, se čím dál častěji setkáváme s deseti až třináctidílnými sety, případně minisériemi o přibližně polovičním rozsahu. Takový formát je pro autora, kterého zadavatel vyplácí od epizody, ne úplně výhodný. Kdo nežije pod kamenem, přitom ví, že co do kvality i pestrosti nabídky žijeme v zlaté éře seriálové tvorby – a vybrousit dopovídající scénář tak stojí jeho autora mnohem více času i námahy. Nemluvě o tom, že se délka jednotlivých dílů zvedla v průměru o několik minut.

Druhým problémem je vyplácení peněz za reprízy. S přesunem seriálové tvorby na internet už reprízování není, čím bývalo. Proč by mělo HBO znovu vysílat Hru o trůny, když všechny epizody bezprostředně po premiéře vyvěšuje na svoji službu HBO GO, kde si ji může přehrát kdokoli? Původní dohody a kontrakty scénáristů s něčím takovým samozřejmě nemohly počítat a zaměstnavatelé dosud nebyli jejich začlenění do nových smluv bůhvíjak naklonění. Což vzhledem k enormnímu množství pořadů, které se na podobných webech vyskytují, a s tím spojených výdajů, asi nikoho nepřekvapí.

Pro představu: zatímco průměrný televizní scénárista si vydělá okolo 1 400 dolarů za epizodu, jeho kolega od Netflixu apod. dostane za stejnou dobu přibližně třetinu. Po přepočtu na koruny a zohlednění vyššího životního standardu v zámoří se stále jedná o velmi slušné peníze (500 dolarů = cca 13 000 Kč). Problémem ale bývají například exkluzivní smlouvy, které scénáristům brání pracovat pro konkurenci. A 13 x $500 ročně v porovnání s astronomickými tržbami výsledného produktu už jako taková hitparáda nezní.

V miliardovém hollywoodském byznysu totiž platí totéž, co ve vrcholovém sportu (a jakémkoli jiném odvětví lidské činnosti) – člověk si své práce logicky cení podle toho, co svému zaměstnavateli vydělá. A dnešní seriály, které vydělávají haldy peněz, na kvalitních scénářích stojí.

V současnosti probíhají jednání mezi členy největšího odborového hráče WGA (Writers Guild of America). Jakmile se scénáristé vyjádří k tomu, jestli by stávku podpořili, budou probíhat další jednání představitelů WGA a Společenství filmových a televizních producentů (AMPTP). Současná kolektivní smlouva vyprší prvního května, čas se tedy krátí.

Zatím poslední stávka se datuje na přelom let 2007 a 2008. Všech cca 12 000 psacích strojů tehdy umlklo na dlouhých 100 dnů, během nichž přišli zaměstnavatelé o miliardy dolarů. Největší ztráty utrpěly logicky televizní společnosti, které musely najmout méně zkušené scénáristy nepatřící k odborům. Pokles kvality TV produkce a dlouhé pauzy ve vysílání oblíbených seriálů způsobily rapidní úbytky sledovanosti.

Problémům se ale nevyhnula ani filmová studia – vzpomeňme na horkou jehlou sešívané scénáře k snímkům jako Quantum of Solace, X-Men Origins: Wolverine, Transformers 2, Terminátor Salvation či o něco pozdějšímu remaku Souboje Titánů. Nakolik by další stávka ovlivnila filmový průmysl tentokrát, je otázkou.

Související

Více souvisejících

stávka Hollywood

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy