Hollywood – Je tomu přesně 10 let, co se v USA odboráři rozhodli stávkovat za odpovídající podíly z prodeje DVD nosičů. Doba pokročila a obě strany se vrací k jednacímu stolu – tématem dne jsou tentokrát streamovací služby.
Co přesně scénáristům vadí? Za posledních několik let se podoba toho, čemu říkáme televizní produkce, radikálně proměnila. S příchodem stramovacích služeb jako je Netflix, Amazon Prime, Hulu atd. a drtivým nástupem kabelovek v čele s HBO se změnily dvě zásadní skutečnosti.
Za prvé se seriálová produkce stala kondenzovanější. Namísto toho, aby měla sezóna seriálu 20 a více dílů, se čím dál častěji setkáváme s deseti až třináctidílnými sety, případně minisériemi o přibližně polovičním rozsahu. Takový formát je pro autora, kterého zadavatel vyplácí od epizody, ne úplně výhodný. Kdo nežije pod kamenem, přitom ví, že co do kvality i pestrosti nabídky žijeme v zlaté éře seriálové tvorby – a vybrousit dopovídající scénář tak stojí jeho autora mnohem více času i námahy. Nemluvě o tom, že se délka jednotlivých dílů zvedla v průměru o několik minut.
Druhým problémem je vyplácení peněz za reprízy. S přesunem seriálové tvorby na internet už reprízování není, čím bývalo. Proč by mělo HBO znovu vysílat Hru o trůny, když všechny epizody bezprostředně po premiéře vyvěšuje na svoji službu HBO GO, kde si ji může přehrát kdokoli? Původní dohody a kontrakty scénáristů s něčím takovým samozřejmě nemohly počítat a zaměstnavatelé dosud nebyli jejich začlenění do nových smluv bůhvíjak naklonění. Což vzhledem k enormnímu množství pořadů, které se na podobných webech vyskytují, a s tím spojených výdajů, asi nikoho nepřekvapí.
Pro představu: zatímco průměrný televizní scénárista si vydělá okolo 1 400 dolarů za epizodu, jeho kolega od Netflixu apod. dostane za stejnou dobu přibližně třetinu. Po přepočtu na koruny a zohlednění vyššího životního standardu v zámoří se stále jedná o velmi slušné peníze (500 dolarů = cca 13 000 Kč). Problémem ale bývají například exkluzivní smlouvy, které scénáristům brání pracovat pro konkurenci. A 13 x $500 ročně v porovnání s astronomickými tržbami výsledného produktu už jako taková hitparáda nezní.
V miliardovém hollywoodském byznysu totiž platí totéž, co ve vrcholovém sportu (a jakémkoli jiném odvětví lidské činnosti) – člověk si své práce logicky cení podle toho, co svému zaměstnavateli vydělá. A dnešní seriály, které vydělávají haldy peněz, na kvalitních scénářích stojí.
V současnosti probíhají jednání mezi členy největšího odborového hráče WGA (Writers Guild of America). Jakmile se scénáristé vyjádří k tomu, jestli by stávku podpořili, budou probíhat další jednání představitelů WGA a Společenství filmových a televizních producentů (AMPTP). Současná kolektivní smlouva vyprší prvního května, čas se tedy krátí.
Zatím poslední stávka se datuje na přelom let 2007 a 2008. Všech cca 12 000 psacích strojů tehdy umlklo na dlouhých 100 dnů, během nichž přišli zaměstnavatelé o miliardy dolarů. Největší ztráty utrpěly logicky televizní společnosti, které musely najmout méně zkušené scénáristy nepatřící k odborům. Pokles kvality TV produkce a dlouhé pauzy ve vysílání oblíbených seriálů způsobily rapidní úbytky sledovanosti.
Problémům se ale nevyhnula ani filmová studia – vzpomeňme na horkou jehlou sešívané scénáře k snímkům jako Quantum of Solace, X-Men Origins: Wolverine, Transformers 2, Terminátor Salvation či o něco pozdějšímu remaku Souboje Titánů. Nakolik by další stávka ovlivnila filmový průmysl tentokrát, je otázkou.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
Odročená stání, zavřené podatelny. Soudy vstoupily do stávky
Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim nízké platy státních zaměstnanců
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek