RECENZE: Piráti z Karibiku popáté! Scénáristova pomsta, která… hm, nenudí?

RECENZE – Jedna z nejvelkolepších sérií posledních let je zpět. Jack, Barbossa, Will, Elizabeth. Černá Perla. Vyplout za tropickým dobrodružstvím, nebo zůstat v docích? Toť otázka.

V nejnovějším bukanýrském dobrodružství se – KAPITÁN – Jack Sparrow (Johnny Depp) vydá za bájným Poseidonovým trojzubcem. Ten svému majiteli umožňuje ovládnutí všech sedmi moří stejně jako všech kleteb, které se k oceánu vztahují. A to se jistě hodí každému pirátovi, natož pak takovému, kterého pronásleduje pomstou posedlý nemrtvý kapitán Salazar s (poloviční) tváří Javiera Bardema. V centru dění samozřejmě nechybí ani kapitán Barbossa (Geoffrey Rush)… a nová mladičká dvojička z plakátu – okatá vědkyně Carina (Kaya Scodelariová, kterou můžete znát z YA dystopie Labyrint) a mladý Henry Turner (Brenton Thwaites). Syn Elizabeth a Willa Turnerových touží po trojzubci právě kvůli jeho moci zlomit otcovo prokletí.

Je jedno, jak moc si člověk může říkat, že další Piráti přišli příliš pozdě, že z kdysi charismatického Deppa zůstala už jen karikatura kdysi charismatického podivína, nebo že celé sérii došla pára už před pár díly. Tyhle filmy prostě táhnou a vzbuzují zvědavost. Vždyť ve své době se jednalo o neuvěřitelný hit a Prokletí Černé perly můžeme považovat za moderní klasiku, kterou prověřil čas. Není tedy pochyb, že se film s rozpočtem 230 milionů dolarů dostane do černých čísel. Otázkou je, dá-li se na úspěchy původní trilogie navázat.

Dle očekávání je na Salazarově pomstě tím nejlepším výprava. Jak práce s kostýmy, maskami a kulisami, kdy filmaři vlastníma rukama postaví velký kus provinčního města nebo několik lodí (ty jsou samozřejmě z velké části dělané počítačem, ale tesaři na nich odvedli také kus poctivé manuální práce), je bezchybná. A dokonce i ty počítačové efekty jsou, jak je u této série zvykem, vynikající. Zombie žraloci, duchové i stonožková loď nevypadají ani trochu uměle a když se v jedné scéně potkáme s dvacetiletým Jackem Sparrowem, jedná se možná o nejlepší CGI lifting, jaký jsme kdy ve filmu mohli vidět (loňské Star Wars se můžou jít zahrabat).

Přesto si toho divák zas tolik neužije. Nových karibských lokací je zoufale málo, protože většinu času stráví herci buď na volném moři, nebo před zeleným plátnem, a hned několik zajímavých scén se odehrává v takové tmě, že budete mít problémy něco vidět i ve 2D, natož s brýlemi pro třetí rozměr.

Akce je ale jinak docela zábavná. Jedná se sice o chaotickou změť (profesionálního) digitálního bordelu, ale filmaři diváka bombardují takovým množstvím bombastického spektakulárna, že si z toho něco vybere a ve výsledku se rozhodně nedá říct, že by se nějak nudil.

Podobně rozpačitého výsledku se dostalo také humorné složce filmu. Ta asi šlape na baterky, protože vtipy létají na cíl stylem pokus-omyl, jeden je výborný, druhý trapný. Hlavně v první třetině to tvůrcům díky jejich větší kadenci vlastně vychází, později už to je horší. Fanoušky Rychle a zběsile jistě pobaví variace na jednu z nejklasičtějších scén závodnické série.

Co nám možná nenávratně zmizelo, je pohádkové kouzlo dobrodružství. Nadšení z výprav do neznámých krajů. Stavební prvek filmů, které vzešly z disneylandské tematické jízdy, přitom byl jednou z mála věcí, které si v omezené míře zachovala i zapomenutelná čtyřka. Tady kouzlo najednou není. Kvůli cynickému způsobu vyprávění, kvůli nezajímavým postavám, i kvůli chaotickému střídání komedie a akce.

Kde jsme se totiž dřív měli možnost plavit se sympatickými postavami, do nichž divák promítal svoji touhu po lásce, moři a exotických krajích (vždyť i ten kněžský nekňuba v Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna měl něco jako osobnost a divoká dcera Černovouse si diváka získala nejen tím, že se chlubila obličejem Penelope Cruzové), tam máme nudného hezounka, který kromě toho, že chce zachránit svého tátu a z nějakého důvodu se zamiluje do Cariny, má tak maximálně obří černá kukadla a panenkovský obličej.

Jeho (nejen milostný) protějšek mu v tomto ohledu dává na frak alespoň ve svých motivacích a touhách. Jen je trochu protimluv, že film tak moc tlačí na to, aby ukázal, jak žena může být nejchytřejší člověk v místnosti, potažmo na palubě – což tahle zaslouženě je – ale při vší té emancipaci si nedokáže odpustit zalít půlku každého záběru korzetem hlavní hrdinky (ne, že bych si stěžoval, ale ta nechtěná ironie prostě zamrzí).

A co Sparrow? Z toho se stala smutná troska, která ztratila šarm. Okouzlující pirát, který se vždy uměl geniálně vykecat z každé polízanice, tentokrát občas vystřelí hlášku typu: „V noci se pomočuju, ušetřete mě, protože jsem nula.“ Jasně, Jack ztratil Perlu, štěstí i většinu posádky, ale i tak se na tuhle jeho ošuntělou verzi nedá dívat. Naštěstí jednou za čas odkudsi probleskne ten starý dobrý Jack (hlavně ve zmiňovaném flashbacku nám Bruckeimerova parta dokáže, že zná své renegády) a Depp všem znovu dokáže, že s touhle rolí srostl. Jednou za čas. Ve zbytku stopáže ze sebe dělá Depp jen kašpara.

Podobě jako nový hlavní hrdina, je na tom i záporák – víme o něm ve výsledku jen dvě věci (nesnáší všechny piráty, protože mu zabili otce a sakra nesnáší Jacka, protože zabil jeho), ale je těžké mu fandit nebo ho nenávidět. Prostě tam je. Ve výsledku nikdo není výborný a (skoro) nikdo není natolik otravný, abychom ho měli plné zuby.

Casting se opět zoufale nepovedl. Brenton Thwaites je zapomenutelný už ve čtvrtém velkofilmu za sebou. Kaya Scodelariová sice moc nehraje, ale má aspoň charisma. Bardem, jinak výborný a charismatický herec, je tu trestuhodně nevyužitý a jeho podání Salazara působí dost zvláštně – někomu sedne, někomu ne. Dokonce už ani Geoffrey Rush není tím pomilováníhodným ďáblem bez jakýchkoli zábran.

Že Geoff Zanelli není Hans Zimmer, musí být každému asi jasné, ale nová hudba ve výsledku není z nejhorších – jen nám nenabídne jedinou novou skladbu, co by si divák po cestě z kina broukal tak jako ústřední motivy Jacka, Černé perly a Willa s Elizabeth.

Ve výsledku záleží na tom, co od pátých Pirátů z Karibiku chcete. Pokud vám stačí bezmyšlenkovitá zábava a profesionálně vypadající spektákl, budou vám jistě stačit. Jestli hledáte kouzlo originálu, sympatické postavy, scénář, který dává smysl aspoň v rámci předchozími filmy nastavených pravidel, zkrátka výjimečnou podívanou, v příbězích mrtvého muže je nenajdete – protože ti žádné ne vyprávějí.

Salazarova pomsta, dokonce i v případě, že vás na dvě hodiny zabaví, ale neslibuje film, který by si divák vyloženě zamiloval a vracel se k němu tak často, jako k původní trilogii. Je to spotřební záležitost, přelouskat a vyhodit do koše. Přes to všechno si počkejte na potitulkovou scénu. Ta láká – a tím myslím skutečně láká – na šestku.

Poznámka na závěr: Nevím, jestli to bylo filmem, nebo kinem, ale první polovina Pirátů byla příšerně uřvaná, takže buď nebylo pořádně rozumět, co kdo říká, nebo mi hudba burácela v hlavě jako příboj.

Celkové hodnocení: 45 %.

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017)

Hrají: Johnny Depp, Javier Bardem, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario, Kevin R. McNally, Golshifteh Farahani, David Wenham, Stephen Graham, Geoffrey Rush a další

Režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg

Scénář: Paul Cameron

Kamera: Jeff Nathanson

Hudba: Geoff Zanelli

USA / 129 minut / akční, dobrodružný, fantasy

Související

Více souvisejících

film Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta recenze Johnny Depp Orlando Bloom Keira Knightley studio Disney fantasy Javier Bardem Geoffrey Rush

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy