RECENZE: Mumie vstoupila do kin rozpačitě. Divák měl po odchodu z kina pocit, že rozkoukal seriál

RECENZE - Film Mumie (The Mummy) dostal nelehký úkol uvést diváka do plánovaného filmového „Dark Universe“, v němž mají jeho tvůrci v úmyslu oživit všechna klasická monstra filmového světa. Diváci se tedy do budoucna mohou těšit na Frankensteina, Drákulu či Doktora Jekylla a pana Hydea.

V celkovém vyznění filmu je poznat, že cílem je hlavně zavést sdílené universum a představit základní organizaci Prodigium, která se monstry a zlem zabývá. Princezna Ahmanet (Sofia Boutella) tak zůstává jako charakter spíše nevyužitá, největší důraz je kladen na Nicka Mortona (Tom Cruise) a Jenny Halsey (Annabelle Wallis). Ti dva bohužel postrádají jakoukoliv chemii, což je u hlavního páru filmu velkým problémem.

Film představuje Nicka Mortona jako vojáka s malými morálními zásadami, který náhodou pomůže objevit skrytý hrob princezny Ahmanet a posléze ji vysvobodí z vězení. Jenny Halsey si bez jakéhokoliv dilematu archeologa odveze sarkofág s sebou. Letadlo však do Ameriky, kam mělo v plánu letět, nedorazí. Místo toho se zřítí v Anglii a většina jeho posádky zemře. Ovšem ne Nick Morton, ten je pro princeznu Ahmanet důležitý.

Princezna má jako bytost v podstatě nesmrtelná, která uzavřela dohodu se samotným bohem smrti Sethem, má ohromný potenciál, bohužel ji film příliš nevyužije. Ahmanet předvede, že dokáže částečně ovládat mysl Nicka, ovšem nevyužije to ve chvílích, kdy by se jí to nejvíce hodilo. Ukáže schopnost ovládat písek, což je pěkný odkaz k filmu Mumie z roku 1999, když se v písku nad Westminster Abbey objeví její tvař. Nejzajímavější je však asi její schopnost ovládat mrtvé, kterou využije, když přiměje povstat desítky mrtvých rytířů z křížových výprav.

V princeznině honu za získáním Sethovy dýky a snahou rituálně zabít Nicka, aby se do jeho těla mohl usídlit sám bůh smrti, Nick najednou projevuje své city k Jenny, které se objevují jako šok pro všechny, možná i pro samotné herce. Mezi nimi bohužel není žádná chemie, žádné napětí, jejich pouto, které mělo být silné doslova až za hrob, není uvěřitelné ani trochu.

Nick nakonec rituál přijme, udrží si však svou vlastní mysl a pomocí nových schopností zachrání nejen celý svět, ale i svou vyvolenou, kterou ještě několik minut zpět oplakával jako mrtvou. Ve snaze neublížit Jenny se rozhodne zmizet s tím, že ji najde, až se naučí svou moc ovládnout. Doktor Jekyll (Russell Crowe), který chtěl Nicka původně obětovat na záchranu lidstva, a Jenny film zakončují tím, že je sice monstrum, ale pořád je v něm mnoho lidskosti, což se jim možná bude do budoucna hodit.

Film sám o sobě není špatný, je na něm však patrná snaha otevřít nové filmové universum. Toto zastiňuje hlavní zápletku filmu. Proto mohl mít divák pocit, že rozkoukal seriál, který se rozvine více. Problematické jsou i poměrně zvláštně fungující zákony fyziky při některých scénách. Film odkazuje k původnímu filmu nejen tváří v písku, ale i zlatou knihou smrti, která v původní Mumii hrála velikou roli. I soundtrack se jí inspiroval. Tyto prvky byly důstojným pokývnutím k minulosti.

Celkové hodnocení: 60 %.

The Mummy (2017)

Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Annabelle Wallis, Russell Crowe

Režie: Alex Kurtzmann

Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman

Hudba: Brian Tyler

USA / 110 minut / akční, dobrodružný, fantasy, drama, horor

Související

Více souvisejících

film Mumie (2017) Mumie recenze Russell Crowe kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy