RECENZE: Jít Po strništi bos může být příjemné, ale občas to zabolí

Občas se ve světě kinematografie kladou otázky, nakolik je pokušení po úspěšném filmu vstoupit dvakráte do jedné řeky. Když se počet úspěšných "dvojek" a dalších pokračování limitně blížil nule, vsadilo se na sequely, prequely a podobné špásy.

Ale ani tyto varianty neměly a nemají ustláno na růžích. Pořád se tu nabízí srovnání s původním úspěchem (ruku na srdce, rozvést neúspěšné dílo do dalších eskapád zkoušejí jen nesoudní šílenci, nenapravitelní optimisté, borci co neznají hodnotu peněz nebo se o ně nemusejí starat, popřípadě totální ignoranti) a domnívat se, že publikum bude natolik vyspělé, že to pochopí, to je jako vsadit poslední úspory na jediné číslo v ruletě. Na druhou stranu je tu silný potenciál a v některých případech i hlad po úspěšných jménech, ač ta sama ještě nejsou zárukou konečného úspěchu.

Eda Souček se nám posunul v čase nazpět - v blíže neurčeném roce druhé světové války po vzdoru otce v zaměstnání, jak by mohl být následný akt chápán, musí s rodiči opustit pražský byt a zamířit na venkov, kde je Součkova rodina vlastně "doma". Stěhují se do svého, dům jim patří a soužití s otcovou sestrou, jejím bodrým manželem a Edovými prarodiči probíhá bez větších zádrhelů. Pouze na hocha čeká křest ohněm v podobě místních kluků, kteří musí toho Pražáka řádně prověřit. Žádná drsná procedura se však nekoná, daleko více Edu zaměstnává podivná postava strýce Karla, kterému Součkovi neřeknou jinak než Vlk. To všechno jen proto, že prý kdysi napadl svou matku a zkoušel ji uškrtit. Pokud máme věřit údaji na školní tabuli, vplul Eda do venkovského života v roce 1943 a další dva roky mu plynou takřka v prázdninovém duchu. Rozkrývá pomalu tajemství rodiny, z nichž některá jsou nám řádně vysvětlena, jiná můžeme či přímo musíme odhadovat. Čas se pomalu sune kupředu a nám známé dějinné události se chystají zapsat i poslední válečnou kapitolu v osudech obyvatel blíže neurčené vesničky.

Stokrát si můžete říci, že se ubráníte srovnání a po sto prvé přiznáte, že to prostě není možné. Poloha a nálada filmu, jeho styčné body a provedení mají společného víc, než by si možná sami tvůrci chtěli připustit. Rozkolísanost povahy, která osciluje od značně drsných přes takřka triviální scény až po první nesmělé náznaky erotiky, je umocněna značnou zkratkovitostí a nezřídka téměř banalitou jednotlivých příběhů. Ano, vypadají poeticky, jsou uvěřitelné, ale pokud bychom posunuli čas, vynechali některé konkrétní kulisy a nahradili je modernějšími, je to ve své podstatě běžně trávený klukovský život. Nelze pochopitelně pominout nabízející se spojitost s tvůrci Járy (da) Cimrmana, proto by pro tento film nejlépe pasovala jeho slavná frustrační metoda, kombinující prvky očekávání a zklamání. Možná od některých minipříběhů něco čekáme a pak konstatujeme, že... tedy... zase... jako... nic.

Bylo by ovšem chybou tvrdit, že je všechno špatně. Vypravěčský um Zdeňka Svěráka je přitažlivý a dokáže si pohrávat s detaily, které mnohdy nahradí smysluplnější, nebo snad dramatičtější vyústění. Určitým oddechem, který však po počátku ustoupí do pozadí, je i Edovo snění; tady je najednou plno kvasu a situace, která se jeví být nadějnou... až do okamžiku procitnutí. V tomto směru - chtíc nechtíc - jasně vítězí na body kompaktnější a sevřenější Obecná škola, třeba i tím, že dokázala vyprodukovat nejen několik opravdu vydařených, a tudíž by se dalo říci nesmrtelných scén. V prequelu se oním strništěm tak nějak šouráme, příliš velký zvrat nepřinášejí ani úmrtí a třeba včelí útok zdaleka nevyvolá takový ohlas, jaký se asi čekal. Ani politické školení divactva od československých legií až po Vlasovce nezapadá do názoru veřejnosti, že jde o dětský film. To v žádném případě, ať se vrátíme do dob reálného socialismu nebo časů po Sametové revoluci, dalo by se najít dost ryze dětských filmů, přičemž Po strništi bos se k nim opravdu může řadit jen stěží. O to víc mu bude holdovat střední generace, která ještě pochopí mnoho náznaků a drobných obratů, z nichž pro současnou ultramoderní a technologiemi všeho druhu prosycenou mládež toho moc přitažlivého nebude.

Poměřování s Obecnou školou, která oslavila už osmadvacáté narozeniny, bude nejcitlivější s hereckém obsazení. Na výkony mohou a budou existovat názory ryze subjektivní, zpochybňovat herecké umění pánů Vetchého, Kaisera, Třísky či Čermáka nelze a ani to není potřeba, ale právně určitá rozšafnost snímku položila před aktéry koleje, ze kterých se nedá uhnout. A tak sledujeme Edova otce a vybaví se nám Mádlovo Pojedeme k moři nebo Pohádky pro Emu, žoviální Hynek Čermák si občas vzdáleně připomene Špunty na vodě. Tím se dostáváme k onomu osobnímu hodnocení, z něhož mi nejlépe vychází minimalistický, ale přesto nádherně mnohovrstvenný Oldřich Kaiser. Zdeněk Svěrák v roli ředitele školy si s velkou chutí připomíná některé cimrmanovské role, ostatně se ve filmu mohl cítit jako v divadle, vždyť v menších úlohách tu uvidíme Marka Šimona, Roberta Bártu, Petra Bruknera či Petra Reidingera. U Terezy Voříškové je otázka, zda by městská žena byla schopná žít prakticky stále bez emocí, tím jsme opět u toho proklatého srovnávání, ve kterém hraje Libuše Šafránková prim. Dětské role jsou značným oříškem při posuzování, protože prakticky cokoli - počínaje určitou zaražeností a rezervovaností až po přehnané sebevědomí a předvádění - může být využito ku prospěchu věci. Pokud bychom měli možnost vedle sebe postavit Aloise Grece a Václava Jakoubka, tak je všechno v naprostém pořádku, v dějové linii je Eda Souček v Obecné škole starší a tudíž vyspělejší a zkušenější. A tak je to s oběma představiteli. 

Zajímavý je jisté názor, že Po strništi bos je vlastně variantou Rodinného přítele z trilogie Zahradnictví, jen jeho cílová skupina bude o generaci mladší. Také se soustředí na klidné plynutí času, občas ho ovlivní nějaká dramatická událost, která ale zásadně neotřese setrvalým životem. Náznaky možných bohatších příběhů jsou vzápětí a náhle ukončeny, některé události jsou brány až telegraficky. Přesto mnoho lidí nedá na film dopustit, zčásti kvůli jeho autorům, jejichž jména zaslouženě zaručují slušnou míru kvality, jednak kvůli pojetí, které umožní sledovat vyrovnaný dej, ve kterém se mnohdy uvidíme - možná ne ve stejných, ale hodně příbuzných případech. S pocitem nastavené tváře oponujícím větrům si troufám říci, že film stojí za to vidět, ale jen těžko se k němu budeme vracet jako k Obecné škole.

Celkové hodnocení: 60 %

PO STRNIŠTI BOS

Hrají: Alois Grec (Eda Souček), Ondřej Vetchý (otec Souček), Tereza Voříšková (matka Součková), Jan Tříska (děd Souček), Oldřich Kaiser (Karel "Vlk" Souček), Viera Pavlíková (babička Součková), Hynek Čermák (Edův strýc), Petra Špalková (Edova teta), Zdeněk Svěrák (ředitel školy), Zuzana Stivínová (Karlova manželka).

Předloha: Zdeněk SvěrákScénář: Jan SvěrákKamera: Vladimír SmutnýHudba: Michal NovinskiRežie: Jan Svěrák

ČR, 2017, 111 min., rodinný, přístupnýPremiéra: 17. srpna 2017

Související

Více souvisejících

film Po strništi bos Jan a Zdeněk Svěrák Hynek Čermák (herec) Ondřej Vetchý (herec) Tereza Voříšková (herečka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy