KOMENTÁŘ - Kolikrát už jsme slyšeli známé "O mrtvých jen dobře". A tak se někdejší gauneři po svém skonu mění v pozorné manžely, milující otce a zábavné sousedy, politici jsou liliově čistí Mirkové Dušínové a arogantní dámy ty nejhodnější osoby pod sluncem.
Neplatí to ale jednoznačně. Po smrti vynikajícího herce a dabéra Vladimíra Brabce se objevilo na diskusních fórech velké množství útoků na jeho osobu. Jak jinak - ve spojení se seriálovou postavou majora Zemana, kontroverzního díla, které určitá část společnosti odsuzuje jako absolutně neakceptovatelný škvár. K tomu se nabalují zasvěcené poznámky, jak se na onom seriálu Brabec napakoval, co měl za výhody a nechybí ani dramatická odhalení, jak svou účast v seriálu považoval za největší životní chybu.
Bylo by zajímavé zjistit, kam někteří "znalci" chodí pro tyto informace. S panem Brabcem jsem se setkal v neformálním hovoru, kdy přišla řeč i na onoho majora Zemana. Brabec se vždy stavěl za to, že nelituje účasti v seriálu, protože na svou dobu to byl neobvyklý počin - tehdy měly seriály maximálně 13 dílů. Smál se i nesmyslu o obrovské finanční odměně - podotkl, že lidé jaksi zapomněli, že se seriál točil pět let, takže když se uvedená suma řádně rozdělí, dostal za tuto roli v podstatě běžný plat, navíc díky natáčení musel "pustit" některé další lákavé příležitosti.
Major Zeman bude vždy ostrým debatním kamenem, protože bývá spojován s propagací režimu a představuje policejní práci nevěrohodným způsobem. Je to trochu úsměvné, když se podíváme na některé snímky natočené podle skutečné události a jenom žasneme, kolik historických předělávek, neskutečných nesmyslů a chyb v nich najdeme. Stačí se podívat například na oslavované Rivaly (Rush, 2013), ale také na nedávný výborný snímek Barry Seal: nebeský gauner. I v něm jsou naprosté rozpory se skutečností. Pokud se zaměříme na onu propagaci režimu, kritici asi neviděli americký seriál America, který začíná obsazením USA Sovětským svazem.
Vladimír Brabec se tak posunul u některých lidí na úroveň prospěcháře, přitom v onom angažovaném seriálu účinkoval jako nestraník. Neměl legitimaci KSČ a přesto dostal hlavní roli. Jistě, mohl ji odmítnout jako Petr Čepek. Jak ale on sám i mnoho jiných prohlašovalo, brali tuto možnost jako velkou příležitost. Když se podíváme na skladbu, tak rozhodně nešlo o nějaké "prorežimní neumětely". Nebo za ně někdo chce považovat herce jako Eduard Cupák, Vladimír Menšík, Vladimír Ráž, Miloš Kopecký, František Filipovský, Josef Bek, Martin a Petr Štěpánkové, Josef Větrovec, Luděk Munzar, Jiří Holý, Martin Růžek - z dam pak Alena Vránová, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Libuše Havelková... opravdu nelze jmenovat všechny.
Když si projdeme uměleckou stránku Vladimíra Brabce, rozhodně je naprosto zcestné ho spojovat jen s jednou rolí. Jsou podobné případy, jako Peter Falk a Columbo, Telly Savallas a Kojak, Tobias Moretti a komisař Moser nebo David Suchet a Hercule Poirot. Ale Brabec to rozhodně nemá zapotřebí. Sice nefiguroval pravidelně v hlavních rolích, o to více jim věnoval divadelního prostoru. A pak tu bylo jeho dabingové mistrovství a těžko si dnes můžeme například Jacka Lemmona nebo Leslie Nielsena představit jinak, než právě s hlasem Vladimíra Brabce.
Všem těm jízlivým kazatelům a dobře informovaným lidem bych v dobré víře doporučil zajímavou knihu. Vyšla v roce 1999 a jmenuje se Jak já to vidím. Cenná je nejen v zajímavém přístupu a poodhalení roušky ohledně tolik diskutovaného seriálu, ale také v tom, že v ní nevystupuje jenom Vladimír Brabec, jsou tam i svědectví šesti dalších herců, kteří si v "Zemanovi" zahráli. Rozhodně je to lepší přístup, než se zase nořit do vod, ve kterých se objevují ochotní vykladači historie, kteří se nám snaží diktovat, jak máme co vnímat. Existuje dost prostředků, abychom se o danou problematiku mohli zajímat, ale určitě bychom se neměli dostat do fáze, kdy se opět objeví osoba, která se bude starat o to, abychom vše politicky správně pochopili. Snad jsme už dospěli do stadia, kdy si můžeme, umíme a chceme udělat vlastní názor.
S Vladimírem Brabcem odešel kus vynikajícího herectví, onoho kumštu a lidské vstřícnosti. Kdo ví, nemít Vladimír onen "typicky český pohodový obličej" a nebýt zákazu hraní v případě Radoslava Brzobohatého, možná bychom nadávali na něj, že se propůjčil ke ztvárnění onoho poctivého kriminalisty. Za to, co nám Vladimír Brabec předal, bychom se před ním měli v úctě hluboce uklonit.
Související
Čeští aktivisté z Extinction Rebellion zahájili hladovku za klima, chtějí jednat s vládou
Kotlíkové dotace jsou hit. Na nový podprogram půjde 1,5 miliardy, schválila vláda
Vladimír Brabec , seriály , televize , komentář
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek