RECENZE: Nový Thor se do kin vřítil jako bouře a ani záporačka Cate Blanchett mu nedokázala stát v cestě

RECENZE – Do kin se včera dostal dlouho očekávaný film od studia Marvel s názvem Thor: Ragnarok. Ve filmu inspirovaném koncem světa podle severské mytologie se vrátí oblíbený Thor, Loki a přidá se k nim i Hulk. Novinkou je rozhodně bohyně smrti v podání Cate Blanchett. S tak dobrým obsazením by bylo umění zkazit film.

Od událostí v Avengers: Age of Ultron již uběhly dva roky a divák se znovu setkává s oblíbeným bohem blesku Thorem (Chris Hemsworth). Ten se po podivné vidině a opakujících se katastrofických snech rozhodl přijít na kloub tomu, jaké zlo očekává jeho milovaný Asgard. Po zabití hrozby ve formě ohnivého démona se vrací domů, ale nic není tak, jak by čekal.

Zdá se, že Odin si dal pauzu od ochrany devíti světů a raději se oddává divadlu, které oslavuje mladšího prince Lokiho (Tom Hiddleston) a v županu se nechává krmit hrozny od půvabných dívek. Heimdall (Idris Elba) přišel o svou práci jakožto strážce magického Bifrostu a zmizel. Thor se však na svých cestách trochu poučil a rychle si uvědomí, že nemluví se svým otcem.

Hledání Odina pak Lokiho a Thora zavede až na Zem, kde se setkají s Doktorem Strangem, který je pošle za otcem. Tomu však již moc času nezbývá, tak své syny jen varuje před velkým nebezpečím. Tím nebezpečím je Thorova starší sestra Hela (Cate Blanchett), bohyně smrti, která se nezastaví před ničím, aby získala větší moc.

Thor po krátkém střetu s Helou přišel o své kladivo Mjölnir a ocitá se na vesmírném smetišti, kde ho seberou a předvedou před Velmistra (Jeff Goldblum). Thor se má stát novodobým gladiátorem a vyzvat současného šampiona. Jak překvapení – Loki už tam je a s Velmistrem si rozumí. Úžasná ironie je, že boha blesku stále dokáže sejmou tazer, i když tento je trochu modernější než ten, který na něho v prvním díle užila Darcy.

Thor se na bojišti setká s Hulkem, který si nepamatuje, že by Bruce Banner (Mark Ruffalo) vůbec někdy byl ve vedení. Thor se ale potřebuje dostat na Asgard a potřebuje pomoc Hulka a elitní bojovnice Valkýry, která se na konci vesmíru schovává.  Thor se konečně učí a když ho Loki OPĚT zradí, je připravený. Lokiho ego těžce nese informaci, že se stal předvídatelným.

Návrat na Asgard přiměje Thora, aby si uvědomil, že není „bohem kladiv“, ale bohem blesku. Síla byla v něm celou dobu a Mjölnir fungoval jen jako způsob, jak ohromnou moc kontrolovat. V kombinaci s Valkýrou, Lokim a Hulkem má Hela hodně co dělat, aby se jim ubránila. Ani ona však není sama. Její zombie válečníci ji poslechnou na slovo a obrovskému vlku Fenrisovi se může postavit jen Hulk.

Možná tedy není cílem Ragnarok zastavit, ale rozpoutat. Šílený plán Thorovi dovolí naložit Asgarďany na ukradenou loď a vydat se s nimi směrem na Zemi, kde čeká vřelé přivítání. Po událostech filmu Captain America: Civil War, si tím však divák není tak jistý.

Film je plný odkazů na předchozí filmy, ať je to tazer či Hulk, který vymete podlahu s Thorem podobně, jako to udělal s Lokim. Velký muž z kamení pevně vysvětluje, že není žádná věc (a thing), což divákovi připomene The Thing z Fantastické čtyřky. Herecké obsazení je navíc naprosto skvělé a chemie mezi postavami je dokonalá.

Divák si všimne i odkazů na současné události, jako jsou například asgardští uprchlíci hledající azyl na Zemi nebo dva kulomety, které si postava dočasného strážce Bifrostu přinesla samozřejmě z Texasu. A dočkáme se i scény, kdy se muž hrdinně obětuje pro záchranu ostatních a zemře s kulomety v rukou.

Milovník severské mytologie pravděpodobně zapláče, protože Hela se místo Lokiho dcery stane jeho sestrou, Fenris je pravděpodobně vůbec někde jinde a Ragnarok byl ze zničení celého světa omezen jen na zničení Asgardu. Na druhou stranu jsou však diváci již zvyklí, že některé zamotané věci z mýtů by na filmovém plátně vypadaly podivně.

V konečném důsledku je Thor: Ragnarok dobrým filmem ze série Marvelu a také úlevnou komedií po pro fanoušky náročném Captain America: Civil War. Je příjemné vrátit se k „obyčejnému“ bití záporáků a záchraně světa. Řekněme, že je Chris Hemsworth ve filmu zcela elektrizující. A skvělý soundtrack tomu jen napomáhá.

 

Celkové hodnocení: 90 %

Thor: Ragnarok (2017)

Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Jeff, Goldblum, Anthony Hopkins, Idris Elba

Režie: Taika Waititi

Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost

Hudba: Mark Mothersbaugh

USA / 130 minut / komiks, akční, sci-fi, dobrodružné

Související

film Thor: Láska a hrom

RECENZE: Thor: Láska jako hrom je skrytou parodií na superhrdinské filmy

Filmy s bohem hromu se vždy vyznačovaly nadhledem a velkým důrazem na komediální prvky. Čtvrtý snímek to však dotáhnul ještě o úroveň dál a dostal se až za hranu parodie sebe sama. Kromě téměř neustálého pomrkávání a gagů se můžete těšit také na spoustu cameo rolí. Některých si sotva všimnete, jiné jsou výborné.

Více souvisejících

film "Thor: Ragnarok" recenze Chris Hemsworth Cate Blanchett Tom Hiddleston

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 57 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy