Marián Labuda (†73) odešel do hereckého nebe. Malý vzrůstem, velký v komediálních rolích

Praha - Dnes ve věku 73 let zemřel herec Marián Labuda. Byl jedním z nejvíce obsazovaných slovenských herců v českých filmech. V roce 1996 získal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film slovenského režiséra Martina Šulíka Záhrada. V roce 2005 obdržel nejvyšší slovenské vyznamenání Pribinův kříž, o čtyři roky později byl oceněn Cenou Karla Čapka za rozvoj česko-slovenských vztahů.

Před kamerou se Labuda začal objevovat v polovině 60. let. První filmové zkušenosti získal pod vedením slovenského režiséra Petera Solana, s nímž natočil psychologický snímek Kým sa skončí táto noc (1965). Svůj první český film Labuda natočil v roce 1980, kdy si v komedii Buldoci a třešně Juraje Herze zahrál mafiána Dona Carmella. V polovině 80. let přišel mimo jiné velmi úspěšný snímek režiséra Jiřího Menzela Vesničko má středisková, poté následovaly další.

Zahrál si například titulní roli ve filmové inscenaci Král Ubu, v komedii Andělské oči, pohádce Lotrando a Zubejda či v Menzelově snímku Obsluhoval jsem anglického krále.

Labuda se prosadil i na mezinárodní scéně. S maďarským režisérem Istvánem Szabó natočil v roce 1991 komediální drama Setkání s Venuší, které mělo hvězdné obsazení. Natáčel i pro německou a rakouskou televizi.

Snad nejvíc byl Labuda spojován s komediálními rolemi, naopak zapovězeny mu zůstaly role romantiků a milovníků. Jak sám říkal, chyběly mu vizuální předpoklady. Do deseti let byl prý štíhlý jako proutek, pak ale onemocněl revmatickou horečkou. "Absolvoval jsem léčení injekcemi pendeponu a právě po něm se ze mne stal soudek," vysvětloval s tím, že i veškerý pohyb mu byl v dětství zakázán. Dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Labuda pravidelně hostoval i na českých divadelních scénách, například v Divadle na Vinohradech ve hře Jeana-Clauda Grumberga Krejčovský salón. V posledních letech vynikl v inscenaci, ve které ztvárnil kontroverzního slovenského kněze a politika Jozefa Tisa nebo jako představitel hlavní postavy v bratislavské verzi Havlovy hry Odcházení.

V listopadu 2005 zasáhla hercův život tragédie, když na 156. kilometru dálnice D1 u Velké Bíteše na Žďársku srazil dvě ženy, které po předchozí nehodě svého auta zůstaly stát u středových svodidel. Obě ženy zahynuly. V září 2006 byl Labuda trestním příkazem odsouzen k podmíněnému desetiměsíčnímu trestu se zkušební dobou 30 měsíců. Soud mu navíc zakázal 2,5 roku řídit motorová vozidla.

Labuda měl s manželkou Vierou, bývalou baletkou, dva dospělé syny, z nichž se starší Marián potatil a je rovněž hercem.

Související

Marián Labuda

Slovensko se loučilo s Mariánem Labudou. Přišli herci i politici, Polívka zavzpomínal

Bratislava - Několik stovek lidí, včetně herců a politiků, se dnes přišlo rozloučit se známým slovenským hercem Mariánem Labudou, který zemřel minulý týden ve věku 73 let. Mezi smutečními hosty v budově Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě nechyběl například český herec Bolek Polívka i jeho slovenští kolegové Milan Lasica s chotí Magdou Vášáryovou.
Marián Labuda

Zemřel Marián Labuda. Záchranáři ho oživovali před domem

Bratislava - Známý slovenský herec Marián Labuda, který hrál i v řadě českých filmů, dnes zemřel v jedné z bratislavských nemocnic. Bylo mu 73 let. Informoval o tom zatím bez bližších podrobností server Aktuality.sk s odvoláním na zdroj blízký umělcově rodině.

Více souvisejících

Marián Labuda kultura úmrtí filmy Slovensko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy