RECENZE: Jak dopadla filmová Bílá hora? Snímek Bůh s námi zůstal na půli cesty, zabíjí jej hlavně hloupé dialogy

RECENZE - Česká televize uvedla 13. května 2018 očekávaný historický film s názvem Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Televizní ukázky slibovaly historickou podívanou, jež se zaměří na události let 1618 až 1620, tedy období které nebývá českými filmaři zpracováváno příliš často.

Film trpí neduhy, jenž jsou typické pro většinu historických snímků – omezená minutáž (77 minut) si vybírá daň v podobě zploštění a zjednodušení složitých historických dějů. Zejména úvod filmu působí lehce zmatečně a rychlé střídání scén divákovi orientaci v ději taktéž neusnadní.

Tvůrci se snaží obsáhnout všechny důležité události, jež se odehrály v období které je zmíněno v podtitulu filmu. Scény tak často působí zkratkovitě a film tak svým způsobem pouze klouže po povrchu událostí, aniž by se mohl dostat hlouběji. Ve chvíli, kdy se totiž film některému tématu věnuje delší dobu, musí z časových důvodu zase rychle poskočit jinam.

Na snímku je rovněž znát menší rozpočet. Nedá se nic dělat, česká televizní produkce zkrátka nemá finanční možnosti Hollywoodu a bylo by pošetilé, očekávat od tvůrců rekonstrukci bělohorské bitvy s desítkami tisíc komparzistů, epické záběry na ostřelovanou Vídeň nebo dokonalé kulisy Prahy 17. století.

Na druhou stranu scény z bitev či vojenských ležení působí vyloženě minimalisticky a to ne v dobrém slova smyslu. Alespoň při korunovaci Fridricha Falckého mohli tvůrci naplnit svatovítskou katedrálu do té míry, aby působila autenticky. Rovněž vídeňský palác Fridricha II. působí dojmem tak prázdným, že by se v něm Habsburk snad musel i bát. O zamlžené bělohorské bitvě ani nemluvě.

Na čem si filmaři dali evidentně práci jsou kostýmy. Ty dobové atmosféře velmi pomáhají, herci v nich vypadají přirozeně a vskutku vypadají, jako kdyby si je herci přinesli ze 17. století.

Povedl se i výběr herců. Představitelé jsou svým historickým předobrazům nejen podobní (to že má filmový Matyáš Thurn poněkud skromnější plnovous lze filmařům odpustit), ale byli pro své role i vhodně zvoleni.

Herci podali i velmi slušné herecké výkony. Z Karla Dobrého je cítit syrovost a jistá obhroublost Thurnovy povahy. Štěpán Kozub zase přesvědčivě ztvárnil nejistého a roztržitého Fridricha Falckého. Ondřej Malý coby Ferdinand II. dokáže diváka upoutat i na poměrně omezeném prostoru. V roli Zuzany Alžběty Thurnové zase svým ženským charismatem zaujala Tereza Hofová.

Zdá se ale, jakoby se tvůrci rozhodli hercům jejich práci záměrně ztížit a pro jejich postavy napsali ploché, banální a zcela nezajímavé dialogy. Není náhodou, že Bílá hora je nejsilnější právě v momentech, kdy se ve filmu nemluví. Dialogy jsou opravdovou Achillovou patou celého snímku.

Nejlepší pasáží je naopak jeho závěr. Poprava sedmadvaceti českých pánů je zobrazena nápaditě, s emocemi, originálně a hlavně bez zbytečně vysvětlujících a povrchních průpovídek, které si jinak postavy po celý zbytek filmu nedokáží (vinou tvůrců) odpustit.

Kdo by od Bílé hory čekal výpravný historický film na způsob například slavného Statečného srdce, bude jistě zklamán. Tvůrci, vědomi si svých omezených možností, zvolili spíše formu lyrické balady postavené na emocích, silných obrazech, zajímavé kameře a dobrých hereckých výkonech.

Jejich záměr jim ale vyšel jen z části. Co je totiž platné, že jsou postavy autentické, dobře zahrané a jsou snímány ze zajímavých úhlů, když jim z úst vycházejí vágní a diváka nudou ubíjející klišé.

Je tedy filmová Bílá hora stejnou katastrofou, jakou byla ta skutečná? To zcela jistě ne. Film má divákovi co nabídnout a nezaslouží si být diváky a kritiky zatracen. Na druhou stranu se docela určitě jedná o promarněnou šanci. I s omezeným rozpočtem mohli tvůrci natočit kvalitní historický snímek. Cyklus České století je toho konec konců důkazem. V případě Bílého hory ale filmaři zůstali na půli cesty. A takový je vlastně i celý film – napůl dobrý, napůl špatný. 

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

Česko/Rakousko/Německo (2018), 77 minut

Režie: Zdeněk JiráskýScénář: Pavel KosatíkKamera: Michal ČernýHudba: Jan ČtvrtníkHrají: Karel Dobrý, Tereza Hofová, Eva Josefíková, Ondřej Malý, Štěpán Kozub, Sára Sandeva, Adrian Jastraban, Dan Dittrich, Hynek Chmelař, Pavel Dorotka

Hodnocení: 50% 

Související

Více souvisejících

film Bůh s námi filmy Česká televize Karel Dobrý (herec) recenze

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy