RECENZE - Film Dukla 61 vedením líčí největší poválečnou hornickou tragédii. Pod režijním vedením Davida Ondříčka vzniklo syrové, opravdové drama podtrženo skvělými hereckými výkony a s bonusem bezchybného ostravského dialektu.
Letní, červencový den, přesněji 7.7.1961. Pro obyvatele nejen Havířova ale den, který se jim navždy zapsal do paměti. Právě v tento den při obrovském důlním neštěstí zahynulo následkem požáru 108 horníků. Právě tyto události připomíná nový, dvoudílný film české televize Dukla 61 v režii Davida Ondříčka.
Minulou neděli 27. května spatřil světlo světa první díl zmiňovaného filmu a nyní jsme měli možnost spatřit jeho další část. O katastrofě, při níž v roce 1961 zahynulo 108 horníků, se toho mnoho neví – samozřejmě proto, že bývalý režim nerad mluvil o nezdarech. Této události se ujal scenárista Jakub Režný a s kolegou Matějem Podzimkem ho zpracovali do podoby, která vyráží dech: dokonale vystavěné drama, které by bylo hitem i ve světě. V kombinaci s Ondříčkovým režisérským umem vznikl film, kde má každá replika, střih, ba i zvuk nezastupitelné místo. Film je vzácně uměřený a soustředěný, nepatetický, a přitom uctivý a to nejen k místnímu dialektu, napínavý od začátku do konce – byť předem známe všechna fakta.
Velký vliv na to mělo bezpochyby dokonalé seznámení s hornickým prostředím. „Některé scény jsme přímo v dole točili. Ale nejen to, dozvěděl jsem se mnoho o mentalitě horníků. Pro mě jako Pražana je to nesmírně zajímavá zkušenost,“ svěřil se při havířovské premiéře filmu sám režisér David Ondříček.
A dodává: "V sále sedělo plno havířů, měl jsem strach, jestli nám kvůli použitému jazyku nějaká nepřilétne. (...)Nevím, jestli to bylo ze slušnosti, ale potom za námi chodili a říkali, že se nám to sice nepovedlo na 100 procent, ale tak na 99"
Film je postaven na příběhu revírníka Milana Šlachty, kterého hraje Marek Taclík, jehož ženu ztvárnila Martha Issová. Jejich osmnáctiletý syn Petr čeká se stejně starou dívkou dítě. Aby získal byt a zajistil svou rodinu, nastupuje do stejného dolu jako otec. A zanedlouho přichází pátek 7. července 1961…
Přestože ke katastrofě dochází až v druhém díle, zmar a katastrofa prostupuje celým filmem už od první minuty. Divák se tak od začátku bojí, i když vlastně ještě není proč. Už samotný příběh rodiny, generační střet, a hulvátské chování manžela dává pocit zmaru.
Rodinné drama v prvním díle Dukly 61 nabízí ještě mnohem více zajímavých epizodek a linek, které neruší celistvost příběhu. Naopak. Kostra příběhu je promyšlená, celistvá. Druhá část má navíc obrovský spád, "thrillerovskou" dramatičnost.
Nejdůležitější ovšem je, že staví do popředí Marthu Issovou. Tato role patří k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořila. Je neskutečně uvěřitelná, nepatetická. Je známo, že severomoravský přízvuk trénovala několik měsíců. A je velká škoda, že Ondříčkův film nešel (byť třeba v kratší verzi) do kin. Nominace na Českého lva by ji stoprocentně neminula. Je až neuvěřitelné, jak tato (pražská) herečka pracuje s krátkou, "ostravskou češtinou". Působí to naprosto přirozeně a nijak parodicky. Stejné je to i u ostatních obsazených herců.
Překvapí i Jiří Langmajer v roli ředitele dolu. Především jedna ze závěrečných scén, kde spolu s Martinem Myšičkou zapisuje jména mrtvých horníků do seznamu, patří k nejsilnějším momentům celého dvoudílného filmu.
Stále více do povědomí diváků se poslední dobou dostává vynikající ostravský herec Robert Mikluš (strážmistr Zahálka ze seriálu Doktor Martin). Jeho Eda Slonka bude určitě jednou z nejzapamatovatelnějších vedlejších postav minisérie.
David Ondříček tak dokonale, bez zbytečného patosu, a přesto velmi pravdivě připomněl tuto tragickou událost. Vzdal poctu lidem, kteří při této tragické události zemřeli a také jejich pozůstalým. Dostalo se jim toho, co bývalý režim neudělal, přesto že tuto tragédii vlastně svým nezodpovědným přístupem způsobil.
Dukla 61Česko, 2018, 154 min
Režie: David OndříčekScénář: Jakub Režný, Matěj Podzimek
Hrají: Marek Taclík, Martha Issová, Oskar Hes, Antonie Formanová, Peter Nádasdi, Robert Mikluš, Petr Buchta, Jiří Sedláček, Štěpán Kozub, Jiří Langmajer, Martin Myšička, Václav Neužil ml., Tomáš Bambušek, Lucie Žáčková, Izabela Firlová, Pavel Batěk, Kristýna Krajíčková a další
Hodnocení: 80 %
Související
V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová. Nejlepším filmem je Všechno bude
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek