53. ročník MFF ve Varech skončil. Křišťálové glóby uděleny, Hanzlík byl dojat podruhé

Karlovy Vary - V Karlových Varech dnes skončil 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Cenu za umělecký přínos české kinematografii obdržel herec Jaromír Hanzlík. Publikum jeho padesátiletou kariéru před kamerou ocenilo dlouhým potleskem vstoje. Křišťálový glóbus dostal film rumunského režiséra Radu Judea. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal Barry Levinson.

V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a dnes za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

Levinson, držitel Oscara za slavný snímek Rain Man, byl jednou z hlavních hvězd 53. ročníku MFF. Dnes poděkoval divákům, kteří svou cenu na festivalu udělili právě filmu Rain Man. Řekl, že pobyt na festivalu je pro něj i jeho rodinu výjimečnou chvílí a mnohokrát za ni děkoval. Připomněl, že není důležité, kde člověk na světě žije, neboť dobré příběhy mohou vznikat všude. Jazyk filmu spojuje lidi na celém světě a je skvělé participovat na tom, a vědět, že to lidé vnímají, uvedl.

Levinson se prosadil také jako scenárista úspěšných televizních pořadů, společně s tehdejší ženou, Valerií Curtinovou, pak napsali pro Normana Jewisona scénář k soudnímu dramatu ...a spravedlnost pro všechny (1979), který jim vynesl nominaci na Oscara. Režijně debutoval hořkou komedií Bistro (Diner, 1982), za jejíž scénář si odnesl druhou oscarovou nominaci. Také po Rain Manovi z roku 1988 následující drama Avalon (1991) bylo oceněno oscarovou nominací pro Barryho Levinsona - tentokrát v kategorii nejlepší scénář.

Hanzlík získal cenu za umělecký přínos kinematografii

"Dojali jste mě už podruhé," řekl publiku Hanzlík, kterému se velmi vřelého přijetí dostalo už před několika dny, kdy ve Varech uváděl jeden ze svých prvních filmů, snímek Bloudění z roku 1965. "Tímhle oceněním jsi mě poslal do společenství báječných lidí a úžasných kumštýřů," řekl Jiřímu Bartoškovi. "Chtěl bych kromě tebe poděkovat především divákům a jsem jim vděčný za jejich přízeň," dodal.

Hanzlík už v 18 letech získal v roce 1966 angažmá na přední domácí scéně, Divadle na Vinohradech.

V polovině 60. let mu také začaly přicházet i nabídky na první filmové role a díky spolupráci s řadou režisérských osobností šlo o úlohy výrazné. Spolupracoval s režiséry Otakarem Vávrou, Karlem Kachyňou, Ivo Novákem, Jaromilem Jirešem nebo Hynkem Bočanem. Nezapomenutelné jsou jeho role ve filmech Jiřího Menzela, kde ztvárnil svérázné hrabalovské postavy. Oblibu publika si získal i účinkováním v řadě televizních seriálů.

Počátkem 90. let se Jaromír Hanzlík rozhodl hereckou práci zásadně omezit a od té doby přijímá role jen výjimečně a na základě pečlivého výběru. Jeho zatím posledním filmem je kriminální drama Jana Pachla Gangster Ka (2015). Brzy začne režisér Jiří Adamec podle Hanzlíkova scénáře natáčet film Léto s gentlemanem.

Související

film Léto s gentlemanem

Trailer představuje další herce filmu Léto s gentlemanem

Producenti snímku Léto s gentlemanem – režisér Jiří Adamec a herec Jaromír Hanzlík – se rozhodli vypustit do světa oficiální trailer filmu, ve kterém představují kromě ústřední dvojice manželů (Alena Antalová a Igor  Bareš) také jejich okolí plné známých hereckých tváří.

Více souvisejících

Jaromír Hanzlík Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) Jiří Bartoška kultura Barry Levinson (režisér)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy