Recenze: Léto, Rock a SSSR. Ruský film Léto zpívá ódy mladí a oslavuje duch rebelství

RECENZE - Přesně za dva týdny vstupuje do českých kin film režiséra Kirilla Serebrennikova Léto, jehož hlavními postavy jsou legendární ruští muzikanti Viktor Coj a Mike Naumenko. Režisér natočil skoro magickou retrospektivu o idolech milionů lidí z bývalého Sovětského svazu.

Zatímco film měl svoji premiéru v Cannes, jeho režisér trávil svůj mezinárodní triumf v domácím vězení v Moskvě. Mezinárodní filmová komunita včetně organizátorů prestižní filmové soutěže dlouhodobě usilovala o osvobození Serebrennikova, který se i přes veškerou snahu festivalu nezúčastnil. Rusko se takovým způsobem režisérovi pomstilo za jeho velmi kritický postoj vůči tamější vládě.  Režisér se ve svých filmech nebojí porušovat témata, která jsou v Rusku tabuizovány, spadají totiž pod regulaci různými zákony (například homosexualita).

Film tím pádem získal pozornost diváků po celém světě, a to přesto, že zahraniční komunita s tvorbou Coje a Naumenka není tak dobře seznámena jako příslušnici bývalého sovětského bloku. V zemích post-SSSR jsou tyto interpreti stále populární, jejích hudba nemá žádné generační omezení – bude vždy aktuální jako muzika The Beatles, Davida Bowieho či Freddieho Mercury.

 Snímek Léto je protkaný hudbou Naumenkovy kapely Zoopark a Cojovy kapely Kino. Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Než režisér Kirill Serebrennikov našel herce, který Viktora Coje ve filmu ztvární, setkal se s více než 600 kandidáty. Roli nakonec získal Tee Yoo, herec německo-korejského původu.

„Viktor Coj byl z matčiny strany Rus a z otcovy strany Korejec. Bylo tedy třeba najít člověka, který by byl Korejec, ale od dětství vyrůstal v evropském prostředí. Neznám žádného dalšího umělce, které by měl takové zázemí – snad jen právě Viktor Coj. Možná jsem se pro tuhle roli narodil,“ komentoval svoje obsazení ve filmu na festivalu v Cannes s úsměvem Yoo.

Yoo před začátkem natáčení neuměl rusky, a proto si veškeré své dialogy nejdříve foneticky přepsal a několik týdnů se je učil správně vyslovovat. „Byla to hodně náročná zkušenost. Na západě není Coj tak slavný, ale v Rusku je ikonou. Každý Rus ho zná a má svou vlastní představu o tom, jaký byl. Cítil jsem obrovský respekt a odpovědnost, “ dodává Yoo.

Pro účely filmu vytvořili tvůrci nové verze písní kapel Zoopark a Kino – o hudební produkci se postaral populární muzikant a producent Roma Zver, který ve filmu zároveň ztvárňuje Mikea Naumenka.

Režisér neměl za cíl natočit film o bouřlivé rockové kariéře legendárních ruských interpretů, nýbrž odhalit malý kousíček ze začátku tvůrčí cesty muzikantů, jejichž písničky za nějakou dobu zběsile skenoval celý Sovětský svaz. Zatímco západ uctíval Beatles či Micka Jaggera, vychodí Evropa měla své vlastní idoly.  Není divu, že sovětské Rusko příchod angloamerické kultury začíná tušit již předčasně, obavy začínají tam, kde se rodí mladý duch rebelství – duch inspirovaný vysněnou západní svobodou, rockovou hudbou a samozřejmě láskou. Melancholickou retrospektivu posiluje černobílý obraz s animovanými barevnými sekvencemi. 

"Chtěli jsme co nejvěrněji zprostředkovat atmosféru Leningradu osmdesátých let a zároveň nepůsobit anachronicky,“ říká herec a filmový producent Roma Zver.  

Je zajímavé, že samotní muzikanti již začínají tušit porážku tehdejší vlády, rozpad socialistických hodnot a příchod přelomového období, kterého se ani jeden z hlavních postav nedočká. Coj zemře při havárii v roce 1990 v pouhých osmadvaceti letech -  rozbije svůj moskvič o autobus Ikarus. O rok později v šestatřiceti letech zemřel i Mike Naumenko po období silné alkoholové závislosti. Tyto události režisér ve svém filmu vynechává, zaměřuje se totiž výhradně na mladí – zobrazuje ho jako naivní období, kdy ještě sláva a peníze byly pouze snem. 

Nevyhneme se zde ani milostnému trojúhelníku mezi Cojem a Natašou – manželkou zkušenějšího a slavnějšího na ten moment Naumenka.  Mike si ale uvědomuje své meze a při pohledu na Coje vidí silného a talentovaného konkurenta. Klíčová myšlenka je zde velmi nejasná, zdá se, že až příliš imaginární, což ovšem dojem z filmu žádným způsobem nekazí, ba naopak působí ještě víc bezstarostně, letně, mladě …

Serebrennikov natočil výborný film, přitom se ale dokázal vyhnout kýčovitému a přeplácanému padání, jak to většinou bývá s nostalgickými filmy. Zdá se, že hlavní postavou zde nejsou tak ani Coj, ani Mike, nýbrž samotné slovo nostalgie. Nostalgie se zvlášť pestře projevuje v létě a léto ještě trvá.

Celkové hodnocení: 90%

Leto (2018) 

Režie: Kirill Serebrennikov

Scénář: Kirill Serebrennikov, Lili Idova, Michail Idov

Kamera: Vladislav Opeljanc

Hudba: Roman Bilyk

Hrají: Yoo Tae, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk, Filipp Advejev, Alexandr Gorčilin, Nikita Jefremov, Julija Aug, Jelena Koreněva, Lija Achedžakova, Anton Adasinsky

Rusko / 126 minut / Životopisný, hudební, romantický 

Související

Více souvisejících

film Léto

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 28 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy