RECENZE - Přesně za dva týdny vstupuje do českých kin film režiséra Kirilla Serebrennikova Léto, jehož hlavními postavy jsou legendární ruští muzikanti Viktor Coj a Mike Naumenko. Režisér natočil skoro magickou retrospektivu o idolech milionů lidí z bývalého Sovětského svazu.
Zatímco film měl svoji premiéru v Cannes, jeho režisér trávil svůj mezinárodní triumf v domácím vězení v Moskvě. Mezinárodní filmová komunita včetně organizátorů prestižní filmové soutěže dlouhodobě usilovala o osvobození Serebrennikova, který se i přes veškerou snahu festivalu nezúčastnil. Rusko se takovým způsobem režisérovi pomstilo za jeho velmi kritický postoj vůči tamější vládě. Režisér se ve svých filmech nebojí porušovat témata, která jsou v Rusku tabuizovány, spadají totiž pod regulaci různými zákony (například homosexualita).
Film tím pádem získal pozornost diváků po celém světě, a to přesto, že zahraniční komunita s tvorbou Coje a Naumenka není tak dobře seznámena jako příslušnici bývalého sovětského bloku. V zemích post-SSSR jsou tyto interpreti stále populární, jejích hudba nemá žádné generační omezení – bude vždy aktuální jako muzika The Beatles, Davida Bowieho či Freddieho Mercury.
Snímek Léto je protkaný hudbou Naumenkovy kapely Zoopark a Cojovy kapely Kino. Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Než režisér Kirill Serebrennikov našel herce, který Viktora Coje ve filmu ztvární, setkal se s více než 600 kandidáty. Roli nakonec získal Tee Yoo, herec německo-korejského původu.
„Viktor Coj byl z matčiny strany Rus a z otcovy strany Korejec. Bylo tedy třeba najít člověka, který by byl Korejec, ale od dětství vyrůstal v evropském prostředí. Neznám žádného dalšího umělce, které by měl takové zázemí – snad jen právě Viktor Coj. Možná jsem se pro tuhle roli narodil,“ komentoval svoje obsazení ve filmu na festivalu v Cannes s úsměvem Yoo.
Yoo před začátkem natáčení neuměl rusky, a proto si veškeré své dialogy nejdříve foneticky přepsal a několik týdnů se je učil správně vyslovovat. „Byla to hodně náročná zkušenost. Na západě není Coj tak slavný, ale v Rusku je ikonou. Každý Rus ho zná a má svou vlastní představu o tom, jaký byl. Cítil jsem obrovský respekt a odpovědnost, “ dodává Yoo.
Pro účely filmu vytvořili tvůrci nové verze písní kapel Zoopark a Kino – o hudební produkci se postaral populární muzikant a producent Roma Zver, který ve filmu zároveň ztvárňuje Mikea Naumenka.
Režisér neměl za cíl natočit film o bouřlivé rockové kariéře legendárních ruských interpretů, nýbrž odhalit malý kousíček ze začátku tvůrčí cesty muzikantů, jejichž písničky za nějakou dobu zběsile skenoval celý Sovětský svaz. Zatímco západ uctíval Beatles či Micka Jaggera, vychodí Evropa měla své vlastní idoly. Není divu, že sovětské Rusko příchod angloamerické kultury začíná tušit již předčasně, obavy začínají tam, kde se rodí mladý duch rebelství – duch inspirovaný vysněnou západní svobodou, rockovou hudbou a samozřejmě láskou. Melancholickou retrospektivu posiluje černobílý obraz s animovanými barevnými sekvencemi.
"Chtěli jsme co nejvěrněji zprostředkovat atmosféru Leningradu osmdesátých let a zároveň nepůsobit anachronicky,“ říká herec a filmový producent Roma Zver.
Je zajímavé, že samotní muzikanti již začínají tušit porážku tehdejší vlády, rozpad socialistických hodnot a příchod přelomového období, kterého se ani jeden z hlavních postav nedočká. Coj zemře při havárii v roce 1990 v pouhých osmadvaceti letech - rozbije svůj moskvič o autobus Ikarus. O rok později v šestatřiceti letech zemřel i Mike Naumenko po období silné alkoholové závislosti. Tyto události režisér ve svém filmu vynechává, zaměřuje se totiž výhradně na mladí – zobrazuje ho jako naivní období, kdy ještě sláva a peníze byly pouze snem.
Nevyhneme se zde ani milostnému trojúhelníku mezi Cojem a Natašou – manželkou zkušenějšího a slavnějšího na ten moment Naumenka. Mike si ale uvědomuje své meze a při pohledu na Coje vidí silného a talentovaného konkurenta. Klíčová myšlenka je zde velmi nejasná, zdá se, že až příliš imaginární, což ovšem dojem z filmu žádným způsobem nekazí, ba naopak působí ještě víc bezstarostně, letně, mladě …
Serebrennikov natočil výborný film, přitom se ale dokázal vyhnout kýčovitému a přeplácanému padání, jak to většinou bývá s nostalgickými filmy. Zdá se, že hlavní postavou zde nejsou tak ani Coj, ani Mike, nýbrž samotné slovo nostalgie. Nostalgie se zvlášť pestře projevuje v létě a léto ještě trvá.
Celkové hodnocení: 90%
Leto (2018)
Režie: Kirill Serebrennikov
Scénář: Kirill Serebrennikov, Lili Idova, Michail Idov
Kamera: Vladislav Opeljanc
Hudba: Roman Bilyk
Hrají: Yoo Tae, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk, Filipp Advejev, Alexandr Gorčilin, Nikita Jefremov, Julija Aug, Jelena Koreněva, Lija Achedžakova, Anton Adasinsky
Rusko / 126 minut / Životopisný, hudební, romantický
Související
Nejlepší filmy roku 2018: Rock’n Roll, festivaloví trpaslíci, ale i multimilionové blockbustery
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek