Únor v kinech: Nejlepší fantasy série dekády, herecká esa nebo akční sci-fi bomba

Praha – Únor se poslední roky tradičně nesl v duchu Oscarů. Letos se ale můžeme v kinech těšit spíš na velké mainstreamové hráče, ať už to jsou pohádky Jak vycvičit draka 3 a LEGO® příběh 2 nebo velkolepý akčňák Alita: Bojový Anděl. Nebude chybět ani nová komedie Jiřího Mádla nebo skotským přízvukem obtěžkané historické drama o rivalitě královen Alžběty a Marie.

Týden 1 (od 7. 1.)

Nejdražší a nejvýpravnější reklama na dětskou hračku v historii. I to je LEGO® příběh 2. Čtvrtý film kostičkové franšízy, která má tu drzost, že si dá do názvu i symbol pro registrovanou obchodní známku, ale není jen kapitalistickou vymývárnou mozků (byť je vymývání mozků součástí jeho zápletky). Jak se můžete dočíst v naší recenzi, jedná se o zábavný film pro celou rodinu obsahující chytrý humor, pěkné poselství o sourozenecké lásce (nebo aspoň snášenlivosti) a spoustu úchvatných vizuálních cinkrlátek.

Velmi slušná pověst provází také nový film Jiřího Mádla Na Střeše. Komedie (nebo spíše dramedie) o nečekaném přátelství profesora s tváří zkušeného Aloise Švehlíka a mladého Vietnamce, který je první rolí  Duy Anh Trana, je Mádlovým druhým režijním počinem. Stejně jako v případě filmu Pojedeme k moři, si mladý tvůrce i k této tuzemské variaci na Gran Torino sám napsal scénář.

Hvězdným obsazením se může pochlubit historické drama Marie, královna skotská, které se věnuje vztahu dvou uchazeček o vládu nad Velkou Británií – Alžbětě Tudorovně (Margot Robbie) a Marii Stuartovně (Saoirse Ronan). Dohledu nad snímkem se ujala divadelní režisérka Josie Rourkeová. Po prvních velmi kladných ohlasech z filmových festivalů se vůči filmu objevila také vlna kritických hlasů, které více méně kritizují jak nezkušenost režisérky, tak scénář Beau Wilmona, známého např. jako spolutvůrce seriálu Domek z karet.

Žádný měsíc filmového fanouška by nebyl kompletní, kdyby v něm chyběl „spotřební horor“. V únoru se o naši pravidelnou dávku lekaček postará Potomek. Film se dle očekávání potýká s odmítavými reakcemi ze strany kritiků, fanoušci žánru jsou k němu naopak shovívavější. Ti jediní také pravděpodobně dají filmu šanci v kině.

Příznivce evropské kinematografie můžeme pozvat na švédského Goliáše – sociální drama o dospívajícím výtržníkovi z kriminálně aktivní rodiny se zdá být přesně tím, na co jsme od seveřanů v tomto ohledu zvyklí.

Metallica – koncert v Nimes pak láká na záznam koncertu metalové legendy v římském amfiteátru na jihu Francie, který se uskutečnil před 10 lety.

Týden 2 (od 14. 1.)

Nejdražším a nejambicióznějším filmem tohoto měsíce je jistě adaptace kultovní mangy Alita: Bojový Anděl. Akční sci-fi o dívce-kyborgovi je vysněným projektem specialisty na krvavé řeže a stylovou akci Roberta Rodrigueze. První reakce jsou zatím spíše rozporuplné a neutrální, i kritici snímku se ale shodují, že se jedná o velkolepý vizuální spektákl. Na scénáři se navíc podílel další z velkých fanoušků Ality, a to Král světa James Cameron osobně.

Kdo si ještě pamatuje 8 let starou francouzskou komedii Nedotknutelní? Evidentně všichni – a po právu, vždyť se tehdy jednalo o hit, který se objevil z ničeho nic a ihned se vyšplhal na všemožné žebříčky nejlepších filmů historie. A drží se tam dodnes. Ale protože Američané neradi čtou titulky, rozhodli se příběh bohatého paraplegika a jeho chudého černošského ošetřovatele předělat po svém. I když odhlédneme od toho, že se jedná o naprosto zbytečný remake, opět se setkáme se dvěma tábory, jejichž dojmy se diametrálně liší. Tentokrát ale jasně převládají hlasy kritické. A to i přes to, že se v hlavních rolích představí komediální hvězdy Bryan Cranston a Kevin Hart.

Do kina se po letech podívá také matador české televizní tvorby Jiří Adamec. Romantická komedie Léto s gentlemanem láká na milostný trojúhelník, ve kterém se objeví Jaromír Hanzlík, Alena Antalová a Igor Bareš. Cílová skupina je tedy jasná, a vzhledem k tomu, že se v únoru v kinech jiná romantická komedie neobjeví, má snímek vcelku slušnou šanci vydělat nějakou tu korunu.

Konkurenci by mohl teoreticky mít v německé Lásce mezi regály. Ta se však mnohem více hlásí k důrazu na příběh, byť ani o humor by tu zjevně neměla být nouze. V multiplexech na ni ale bohužel nenarazíte.

Týden 3 (od 21. 1.)

Jasným favoritem co se tržeb týče je tento měsíc závěr trilogie Jak vycvičit draka 3. Jedna z nejmilovanějších animovaných sérií současnosti je nejen výbornou pohádkou pro děti, ale jistě o ní můžeme mluvit také jako o jedné z nejlepších fantasy současnosti. Vzhledem k nulové konkurenci v tomto žánru možná dokonce nejlepší. Trailery slibují velkolepé završení příběhu Škyťáka a jeho draka Bezzubky a nezbývá než doufat, že nebudeme zklamaní. První ohlasy jsou zatím veskrze kladné, byť možná ne tak nadšené, jak by se dalo čekat.

Třetí únorový týden bude přát hlavně milovníkům akce. Mrazivá pomsta je nejnovějším přírůstkem z řady Neesonovek. Akční subžánr, ve kterém je oscarový důchodce Liam Neeson postrachem pro všechny, kdo se odvážili zahrávat si s jeho rodinou, je sice už dávno za zenitem, pořád ale má co nabídnout a fanoušci na něj nedají dopustit. Tentokrát se navíc režie ujal Nor Hans Petter Moland, který má na svědomí populární kriminálku Vzkaz v láhvi nebo gangsterku s kultovním názvem Boj sněžného pluhu s mafií.

Na nějaké to střílení láká také česká krimikomedie Úhoři mají nabito o bandě zlodějů, kteří v převlečení za agenty URNA okrádají jiné zločince. Pokud vás nezaujmou bratři Hádkové ani Jitka Kameníková, možná vás naláká Oldřich Kaiser s (neúmyslně?) komickým culíkem. Na první pohled to vypadá, že Úhoři budou buď podvratně dobří, nebo tak špatní, že si je žádný milovník braku nebude moci nechat ujít. Záleží jen na tom, jak moc se bude film brát vážně.

Že se spolu manželé Javier Bardem a Penélope Cruzová rádi potkávají i na place je známá věc. Loni si takto zahráli na manželskou krizi v Escobarovi. Drama Všichni to vědí pak láká hlavně na tuplované oscarového Íránského režiséra Asghara Farhadiho, jehož Rozchod Nadera a Simin je považován za jedno z nejlepších blízkovýchodních dramat vůbec.

Z islámského prostředí, konkrétně pak z Libanonu, pochází také drama Kafarnaum. To láká na příběh dvanáctiletého chlapce ze slumu, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život.

Týden 4 (od 28. 1.)

Poslední týden nejkratšího měsíce se zdá být poněkud chudší. Nejhvězdněji vypadá historické drama z první poloviny 20. století Colette: Příběh vášně, ve kterém specialistka na dobové kostýmní filmy Keira Knightleyová ztvární roli francouzské spisovatelky a propagátorky rovnoprávnosti mezi muži a ženami Sidonie-Gabrielle Coletteové. Drama britského režiséra Washe Westmorelanda (Pořád jsem to já) se věnuje emancipaci, umění, sexualitě a mnoha dalším věcem a z prvních ohlasů se zdá, že možná honí moc králíků najednou.

Koho nezaujme Potomek a má radši horory, které se neberou vážně, můžeme pozvat na pokračování loňské hororové komedie na způsob Na Hromnice o den více. Všechno nejhorší 2 se pokusí podruhé vstoupit do téže řeky a my můžeme jen doufat, že bude stejně zábavné a hravé jako jeho předchůdce.

A aby těch humorných pokračování nebylo málo, dočkáme se také Co jsme komu zase udělali? Francouzská komedie o otci (Christian Clavier), jehož čtyři dcery si  v prvním filmu všechny vyhlédly cizince, tentokrát požene absurdní koncept ještě o něco dál. Jak se Claude vyrovná s tím, že se všechny jeho čtyři holčičky rozhodnou odstěhovat do ciziny?

Naděje na zajímavý thriller vzbuzuje srbský počin Jižní vítr. Krádeže aut, přestřelky a na Balkán velmi solidní vizuál. Nechme se překvapit.

To jejich severovýchodní sousedé Rumuni se pokusí zaujmout filmem s extrémně dlouhým názvem. Na „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ se koprodukčně podílela mimo jiných i Česká republika a připomíná rok 1941 a etnické čistky v tehdejším Rumunsku. Snímek se loni objevil ve Varech.

Ještě o něco dál se pak vypravíme s egyptským snímkem Yomeddine, jenž vypráví příběh koptského leprotika, který se vydá na cestu za svým otcem. V Cannes tato road movie soutěžila o Zlatou Palmu, zaboduje také u českých diváků?

Související

Více souvisejících

měsíční filmový přehled film Alita: Bojový anděl

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy