RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a osudů jejích obyvatel. Film láká kromě adaptace stejnojmenného románu Simona Mawera také na mezinárodní herecké obsazení v čele s Carice van Houten ze seriálu Hry o trůny. Za tím vším se však skrývá vizuálně podmanivá prázdnota.
Počátkem třicátých let minulého století vyrostl v Brně obdivuhodný dům navržený slavným architektem von Abtem (Karel Roden). Tato stavba byla speciálně navržena pro bohatého podnikatele Viktora Landauera (Claes Bang) a jeho ženu Liesel (Hanna Alström). Středobodem domu je „Skleněný pokoj“, jenž je nejen architektonickým skvostem, ale také i synonymem krásy a symbolem budoucnosti.
Rodinný život, jaký si Liesel vysnila netrvá dlouho, neboť velmi brzy propukne druhá světová válka a ona se bude muset odloučit od své blízké přítelkyně Hany (Carice van Houten). Do toho se dozví, že Viktor má poměr s pohlednou válečnou uprchlicí Katou (Alexandra Borbély). Jediné, co ji chrání před rozpadající se Evropou a nenaplněným manželství, jsou silné city k Haně, které v průběhu let podstoupí výraznou zkouškou.
Předlohou k filmu je stejnojmenný román britského spisovatele Simona Mawera. Inspirací mu je osud legendární vily postavené roku 1929-1930 brněnským podnikatelem Tugendhatem. Na scénáři se podílel britský scénárista Andrew Shaw, jenž se především zaměřil na dvě hrdinky Liesel a Hanu.
Tím se před námi otevírá příběh vycházející z výborně napsané knihy, avšak nepříliš dobře fungující na plátně. Namísto toho, aby postavy jednaly, tak spíše o něčem neustále mluví. To samé platí pro budování vztahů, kdy třeba není úplně jasné proč se do sebe protagonistky vlastně zamilovaly. Repliky typu „chybíš mi nebo mám tě ráda“ pak v konečném důsledku postrádají veškerou uvěřitelnost.
Máme zde velmi působivý vizuál doplněný o úchvatnou kameru Martina Štrby a líbivý orchestrální doprovod. Po technické stránce je vše dobře zvládnuté, pouze to postrádá autentičnost. Minuty se vlečou a ze Skleněného pokoje se stává nedůmyslné melodrama, které bolí ve své emocionální chladnosti a topornosti, zvlášť v „akčních“ scénách. V intimních momentech opředených erotickým napětím a lesbickými doteky zase působí směšně.
Ševčík značnou část příběhu minimalizuje na úkor esteticky podmanivých obrazů, kdy se v ději až nepochopitelně skáče. Objevují se tak scény, jež situace nastiňují místo toho, aby je vysvětlili. Ostatně není se čemu divit, když film v průběhu 100 minut mapuje období čtyřiceti let. Skleněnému pokoji by slušel kabátek minisérie daleko více než celovečernímu filmu. Pak by nedocházelo k takové povrchnosti a nenaplnění slibného potenciálu.
Velkým lákadlem na film je mezinárodní složení herců, jimž zcela zřetelně kraluje Carice van Houten. Její postava prochází řadou citových rozpoložení, ztrát a neutuchající lásce k Liesel. Narozdíl od zbylých postav jsou její emoce relativně uvěřitelné. Za tuto absenci jakýchkoliv emocí může především nepochopitelné skákání v ději způsobující absolutní necitlivost vůči filmu a postávám jako takovým. Vedlejší postavy jsou zde opravdu vedlejší, takový Roden, Dobrý či Hofmann se na plátně objeví poskrovnu.
Skleněný pokoj rozhodně není tak špatný, pouze je nedotažený v tom, co chce vlastně sdělit. Spíše než o drama se jedná o načančaný dokument, v němž zcela zřetelně vévodí estetika vily Tugendhat. Příběh, který dobře funguje na papíře je na plátně chladný, zdlouhavý a nezáživný. Nelze však upřít režisérovi snahu natočit evropský film, jenž by sice za hranicemi moc nezazářil, ale na Česko se jedná o mírný nadprůměr.
Celkové hodnocení: 55 %
Skleněný pokoj (2019)
Režie: Julius ŠevčíkPředloha: Simon Mawer (kniha)Scénář: Andrew ShawKamera: Martin ŠtrbaHudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert VokmannHrají: Hanna Alström, Karel Roden, Carice van Houten, Claes Bang, Roland Møller, Alexandra Borbély, Karel Dobrý, Zuzana Fialová, Brian Caspe, Petra Bučková, Jana Plodková, Vladimír Polívka, Martin Hofmann, Olga Plojhar Bursíková
Česko / Slovensko / 104 minut / Drama
Související
Očekávaný film o vile Tugendhat bude uveden v Brně. Předpremiéry se zhostí i filmové hvězdy
Film o vile Tugendhat odhaluje první upoutávku. Zahrály si v něm domácí i zahraniční hvězdy
film Skleněný pokoj , Julius Ševčík (režisér) , Karel Roden , Simon Mawer , Vladimír Polívka , recenze , Martin Hofmann , Carice van Houten , Karel Dobrý
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek