Ondřej Trojan, Petra Procházková, Jana Hovorková, Martin Fendrych, ale i Tomáš Bouška či Tomáš Klus diskutovali o tom, jakou roli hrají média při hledání pravdy, jak ji můžeme hledat sami, jak pracovat s dezinformacemi a jak se nebát a hledání pravdy nevzdat.
Letošní letní filmový a hudební festival Slavonice Fest nepřinesl do jižních Čech jen spoustu pozoruhodných filmových snímků, kvalitní hudební produkce, ale i speciální diskuzi s názvem, LEŽ NENÍ PRAVDA. Tento diskuzní panel navštívilo obrovský počet účastníků festivalu a všichni se shodli na tom, že to stálo za to – na chvíli opustit filmový svět.
A tak se v pátek 2. srpna rozběhla debata režiséra Ondřeje Trojana, který se zde ujal role moderátora, s novináři Petrou Procházkovou za Deník N, Janou Hovorkovou z Forum 24, Martinem Fendrychem, novinářem, spisovatelem, komentátorem za Aktuálně.cz a časopisu Interiér, ale také s politologem Tomášem Bouškem (nadace Heinrich-Böll-Stiffung) a zpěvákem, stojícím si za svými názory Tomášem Klusem. Jak sám Ondřej k roli moderátora podotkl: „Navrtala mě do toho moje žena Bára s tím, že mám přehled a já jsem nějak na to kývnul a už to tak zůstalo“
Jak internetová, tak tištěná média ovlivňuji velkou spoustu lidí. Důležité je i ta skutečnost, kdo ta média vlastní.
Na úvod citoval Ondřej Trojan z pátého dílu velmi úspěšného a fascinujícího seriálu HBO Černobyl, kdy při závěrečném procesu černobylské tragédie profesor Legasov říká: „Když pravda uráží, tak lžeme a lžeme, dokud nezapomeneme, že nějaká pravda je, ale ona pořád je. Každou lží si děláme u pravdy jenom dluh, který dřív nebo později se musí splatit. Výbuch reaktoru zapříčinily lži!“ Z toho tedy plyne, že novináři by měli být ti, kteří by měli občanům skutečnou pravdu předkládat, protože ten dluh vůči pravdě by byl potom obrovský.
A tedy na otázku, jak to dnes vypadá s novinářským kodexem, etikou, odpověděla například Jana Hovorková, že pravda je zkrátka jen jedna a že je povinností každého novináře si ověřovat fakta, pravdu a tu předávat svým čtenářům. A že dnes jaksi chybí „titulní strana Mladé fronty Dnes“, která zaštiťovala serióznost zpravodajství, což souvisí s tím, kdo dnes Mafru vlastní.
Petra Procházková dodala, že to je na obrovskou přednášku, jak si dnes vybírat média, že by neměli novináři vypouštět ven něco, co není ověřeno ze tří na sobě nezávislých zdrojů, že by čtenáři měli znát i jména novinářů, což je obvyklé i v jiných zemích a že je důležitý k rozlišení pravdy a lži kontext. Pravda vytržená z kontextu přestává být pravdou a stává se lží. Martin Fendrych potvrdil, že pokud se nemůžeme dopátrat, kdo např. zpravodajský server vlastní, je jasné, že tam už něco nehraje. Konkrétně zmínil, kdy šéf protidrogové centrály dal Sputniku, který je prohlašován jako dezinformační server (i ministerstvem vnitra) rozhovor o drogách a bránil se tím, že neřekl nic nepravdivého, jen informoval o skutečnosti, jenže tím vlastně tento server legalizoval, že podobně by se přece se šéfem drogové mafie u nás nebavil a z toho vyplývá, že se dá s pravdou házet, manipulovat a s ní tak zakrývat lež.
Tomáš Bouška především poděkoval slavonickému festivalu a divákům, že na festivalu o filmu a hudbě jsou ochotni se těmito tématy zabývat a dorazili tak ve velkém počtu. A jako ne novinář a především rodič dodal, že hledání pravdy nezávisí jen na novinářích, ale že i my sami se musíme snažit dopátrat pravdy a umět ji předložit, vysvětlit svým dětem, které se v mediálním světě tak neztratí a stanou se mediálně gramotné. Protože dnešní sociální sítě, hry, mobilní telefony obecně naše děti „debilizují“, jak potvrzují také neurologové, psychologové. Navíc zdůraznil, že v naší společnosti chybí altruisté, osobnosti a převažují v ní podvodníci, kteří se dokonce dostali do vedení a navíc demokratickou volbou, což je dramatické.
Tomáš Klus zase, jak řekl, naučil informace vnímat jako plod nějakého stromu a vždy se snaží zjistit, zda ten strom není nějakým způsobem otrávený, proto by měl člověk, který si přečte nějaký článek, vědět odkud je, kdo je pod ním podepsaný. Že je teď čas, aby se společnost postavila investigativní žurnalistiku, protože to jsou „avengers“ dnešní doby, hrdinové, kteří pro ně nekonformním způsobem zjišťují tu pravdu a především, že je důležité se bavit s lidmi o pravdě a nejen o ní číst. Následně se O. Trojan mimo jiné zeptal, jak tedy prorazit ten mýtus, že všichni lžou, že je pořád vše stejné jako za „komoušů“ a že je vyvíjen tlak na novináře zejména z pohledu čtenosti a ne až tak stoprocentní pravdy. Všichni tázaní se shodli na tom, že je důležité o tom všem mluvit, zejména v rodinách, že i některá média se snaží diskutovat, besedovat ze svými čtenáři. Snažit se oslovovat i ty, kteří s vámi nesouhlasí. Mínusem je totiž neochota diskuse ve společnosti mezi jednotlivými názorovými skupinami. A pokoušet se o to, aby jednotlivé politické strany neovlivňovaly nějakým způsobem média, zejména ta veřejnoprávní.
Tomáš Klus zmínil v této souvislosti situaci, kdy se na svém Instagramu vyjádřil k prezidentským volbám a dočkal se tak spousty negativních reakcí, komentářů. A tak si našel čas a opravdu na všechny komentáře odpověděl a stala se nečekaná věc: většina lidí diskutovala a dokonce se mu omluvila. Lež opravdu není pravda a právě proto je důležité to vydržet, nevzdat to a za tou pravdou, demokracií jít, možná jako za dobrodružstvím, ale nebýt pasivní. A to neplatí jen pro novináře!
Domnívám se, že diskuze, debaty na společenská témata na filmový festival patří, vždyť i filmový snímek je pro nás jakousi diskusí a pomáhá nám mnohdy se posunout dál či si něco důležitého uvědomit.
Související
RECENZE | Přání k narozeninám má bláznivou zápletku. I díky skvělým hercům ji ukočírovalo
Žantovský zahájil kampaň za návrat do Senátu. Chce oživit odkaz Václava Havla
Tomáš Klus , Ondřej Trojan (herec)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě