Febiofest oslaví 20. narozeniny. Pro filmové fanoušky má letos lahůdku

Praha - Dvacáté narozeniny oslaví filmový festival Febiofest společně s herečkou Geraldinou Chaplinovou, která bude hlavním hostem letošního ročníku. Diváci se mohou těšit také na návraty filmařů, oceněných v uplynulých letech Kristiánem, nebo novou soutěžní sekci věnovanou středometrážním filmům.

V programu se letos počítá například s Claudií Cardinale v hlavní roli snímku Fernanda Trueby Umělec a modelka, Sandrine Bonnairovou se svým hraným režijním debutem Steskem šílený, Volkerem Schlöndorffem s válečným dramatem Ticho na moři. Roman Polanski bude hlavním protagonistou dokumentu, jenž mapuje jeho celoživotní dráhu, a Mike Leigh s krátkým filmem Úprkem, jedním z příspěvků britských filmařů k londýnské olympiádě.

Tento výčet doplňují ještě tvůrci, kteří měli v uplynulých dvaceti ročnících na festivalu svou poctu: Jan Troell, Jos Stelling, Peter Naess, Olivier Assayas, dvě tvůrčí režisérské dvojice Peter Brosens s Jessicou Woodworthovou a francouzské duo Benoit Delépine - Gustave Kervern, a také držitelka Grand Prix Febiofestu z roku 2009, bosenská filmařka Aida Begičová.

U příležitosti 20. výročí zřídí Febiofest druhou soutěžní sekci. Kromě Nové Evropy s celovečerními debuty a druhými filmy evropských tvůrců budou diváci moci sledovat filmové klání i ve středometrážním formátu.

"Druhá soutěž je věnovaná snímkům, které nejsou ani dost dlouhé, aby byly považovány za celovečerní, ale ani dost krátké na to, aby se dostaly alespoň na festivaly krátkých filmů, jichž je ve světě bezpočet. Tyto 'filmové novely' v rozsahu od 30 do 65 minut jsou jakési bezprizorní Popelky, které nikdo nechce. Proto jsme se jim v jubilejním Febiofestu rozhodli věnovat celou sekci," uvedla programová ředitelka Hana Cielová.

Soutěž reprezentuje celou škálu žánrů: drama s prvky thrilleru z Mexika, sarkasticky absurdní grotesku ze Švédska, satirickou černou komedii z Polska, neorealistický popis jednoho vesnického pohřbu z Moldávie, kus ryze filmové poezie z Turecka, road-movie z Izraele, na Oscara nominovanou americkou produkci natočenou v Kábulu, autorskou výpověď o důsledku afghánské války na životy německých vojáků, nebo typicky generační existenciální výpovědi z Francie a Finska.

Ve výběru nechybí ani známá režisérská jména jako například držitel zlaté kamery z Cannes Vimukthi Jayasundara nebo prominentní představitel amerického nezávislého filmu Hal Hartley. Kinematografii slovenských sousedů reprezentuje světová premiéra osobitě humorné Výstavy, český film bude zastoupen ambiciózní autorskou studií Enkel známého výtvarníka Marka Thera.

Festival se v minulých letech věnoval severským kinematografiím, letos je na pořadu Finsko. K vidění budou melancholické komedie, road movies, dramata plná ne zrovna zchlazených vášní, ale i western, či lépe řečeno 'northern' z dob, kdy místo zákona vládl v zemi finský nůž, nebo nekonformní úlety jako sci-fi Iron Sky.

Letos Febiofest vyšel vstříc přáním těch diváků, kteří opakovaně chtěli navýšit počet filmů z balkánských zemí. "Nabízíme sedm snímků ze zemí Balkánu, ve kterých se opět mísí specifický humor s příběhy plnými vypjatých vášní," uvedl programový ředitel Štefan Uhrík. Celou absurditu nedávného etnického konfliktu na území bývalé Jugoslávie líčí drama Halimina cesta. Italský režisér Sergio Castellitto se ve snímku Dvakrát zrozená vrací společně s hlavní hrdinkou v podání Penelope Cruzové do minulosti obklíčeného Sarajeva.

Febiofest odstartuje 14. března v Praze a potrvá do 22. března. Následně se uskuteční regionální ozvěny, které letos doznaly velkého rozšíření.

Festival se bude konat opět v Cinestaru Anděl, filmy se budou promítat ve všech 12 sálech multiplexu. Vstupné po celé republice se nezvyšuje. Lístek na film bude stát 89 korun.

Související

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Letní průvodce filmovými festivaly: Kdy a kam vyrazit za filmem?

Se začínajícím létem se vedle hudebních festivalů rojí i ty filmové. Rozmanitá tuzemská nabídka filmových přehlídek a festivalů skýtá daleko více, než obligátní Karlovy Vary. Vyrazit můžete na experimentální kinematografii, noirové klasiky či přehlídku amatérských filmů. Promítat se bude na hradě, v lázních i pod širým nebem.

Více souvisejících

festivaly Fero Fenič filmy

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 2 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy