Hořící keř přepsal dějiny Českých lvů, s jedenácti cenami je zcela ovládl a je nejúspěšnější

Praha - Film polské režisérky Agnieszky Hollandové věnovaný Janu Palachovi Hořící keř dnes získal jedenáct Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář. Nejlepším dokumentem jsou Šmejdi Sylvie Dymákové. Drama Zdeňka Tyce Jako nikdy dostalo dvě a Klauni Viktora Tauše jednu sošku. Držitelem ceny za mimořádný přínos české kinematografii se stal spisovatel a scenárista Vladimír Körner. Slavnostní večer předávání výročních ocenění České filmové a televizní akademie se konal v pražském Rudolfinu.

Za herecké výkony v hlavní roli byli Českými lvy oceněni Petra Špalková a Jiří Schmitzer - oba zazářili v psychologickém dramatu Jako nikdy. České lvy za výkony ve vedlejších rolích získali Jaroslava Pokorná (Hořící keř) a Jiří Lábus (Klauni). Ceny ČFTA se tak v podstatě kryly s Cenami české filmové kritiky vyhlášenými už koncem ledna.Bylo to poprvé ve dvacetileté historii Českých lvů, co akademie převzala po rozchodu s producentem Petrem Vachlerem tento večer do své režie. "Víc prostoru dostanou při předávání herci, herečky a nominované filmy na úkor estrádní zábavy a sponzorských vzkazů," řekl při přípravách ceremoniálu člen prezidia ČFTA Jan Svěrák. O jeho hladký průběh se v přímém přenosu České televize staral moderátor Marek Eben.O přízeň akademiků se ucházelo 29 celovečerních hraných a animovaných filmů, uvedených do distribuce v roce 2013. V nominacích se jich objevilo patnáct, nejvíc nominací - 14 - jich měl Hořící keř. Nakonec se ve finále ozvaly názvy jen tří z nich. Šmejdi Sylvie Dymákové zvítězili v konkurenci 17 celovečerních dokumentů. Nová byla i fyzická podoba ocenění. Tradiční lev nezmizel, je však menší a ukrytý ve skleněném kuželu podle návrhu výtvarníka Jakuba Berdycha ze studia Qubus. Hotová soška je 25 centimetrů vysoká a váží kolem 2,5 kilogramu; je o osm centimetrů menší a kilogram lehčí.Režisérka vítězného snímku o Palachovi Hollandová se dnešního slavnostního vyhlašování neúčastnila, její poděkování ale v Rudolfinu zaznělo z videozáznamu. "Jsem velmi šťastná, že jsem mohla ten příběh odvyprávět, je důležitý nejen pro Čechy a Slováky, ale i pro mě osobně," řekla a poděkovala všem lidem, kteří odevzdávají svůj život pro svobodu a lidská práva. "Třeba dnes, vedle nás na kyjevském Majdanu," dodala v souvislosti s děním na Ukrajině.

Zdroj: YouTube

Letos ubylo vyhlášení divácky nejúspěšnějšího filmu, který v podstatě nahradila cena filmových fanoušků udělovaná ve spolupráci s portálem csfd.cz. I tuto cenu získal Hořící keř.Cena Magnesia za nejlepší studentský film byla zachována; odnesl si ji režisér Jakub Kouřil za krátký animovaný snímek Malý Cousteau.

Přehled držitelů filmových cen Český lev za rok 2013:    Nejlepší film:     Hořící keř

Nejlepší režie:     Agnieszka Hollandová (Hořící keř)

Mužský herecký výkon v hlavní roli:     Jiří Schmitzer (Jako nikdy)

Ženský herecký výkon v hlavní roli:     Petra Špalková (Jako nikdy)

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli:     Jiří Lábus (Klauni)

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli:     Jaroslava Pokorná (Hořící keř)

Nejlepší scénář:     Štěpán Hulík (Hořící keř)

Nejlepší kamera:     Martin Štrba (Hořící keř)

Nejlepší hudba:     Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Hořící keř)

Nejlepší střih:     Pavel Hrdlička (Hořící keř)

Nejlepší zvuk:     Petr Čechák, Marek Hart (Hořící keř)

Nejlepší dokument:     Šmejdi (režie Silvie Dymáková)

Nejlepší filmová scénografie:     Milan Býček (Hořící keř)

Nejlepší kostýmy:     Katarína Hollá (Hořící keř)

Nejlepší masky:     Zdeněk Klika (Hořící keř)

Mimořádný přínos české kinematografii:     scenárista Vladimír Körner

Nejlepší filmový plakát:     Dušan Martinček a agentura 2FRESH (Hořící keř)

Cena filmových fanoušků:     Hořící keř

Cena MAGNESIA za nejlepší studentský film:Malý Cousteau - režie Jakub Kouřil

Související

Více souvisejících

Český lev Film Hořící keř

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy