Pojedeme k moři? Není moře jako moře a film jako film. Zvlášť, když ho točíte na foťák

RECENZE - Jiří Mádl rozšiřuje své aktivity – z hereckého postu se vydal směrem scénáristickým a režijním. A aby jeho debut v nových rolích byl ještě o něco zajímavější, rozhodl se realizovat svůj první snímek metodou u nás v tomto měřítku zatím nevídanou – točil se na fotoaparáty.

Když je vám jedenáct, můžete mít dojem, že vám svět leží u nohou. Máte fajn rodiče, bezva kamaráda, milou babičku, tajnou lásku, nechuť k fotbalu a především fotoaparát. Tomáš Hrobský chce jít ve šlépějích Miloše Formana a rozhodne se udělat si vlastní film – především o sobě a svém okolí. A tak zachycuje své nejbližší, dovádí se spolužákem Harisem, obdivuje dívku Stáňu, oplácí šikanu svým fotbalovým spoluhráčům a přemýšlí, co by ještě do svého díla dal. Záhy se mu naskytne nečekaná příležitost – jeho otec se záhadně dvakrát týdně vytrácí z bytu, ač Tomášovi tvrdí, že zůstává doma. U mladičkého kameramana a režiséra v jednom to vyvolá podezření a posléze  rozhodnutí vypátrat, co se za podivným otcovým jednáním skrývá. Do akce samozřejmě zapojí i Harise, jehož současně přemlouvá, aby do filmu přispěl také profilem své rodiny. Zdánlivě lehká a dětská atmosféra začíná houstnout a nutně musí dojít k hned dvěma zlomovým momentům. Do hry tak vstupuje druhý fotoaparát a s ním i další, třebaže rychlejší a kratší příběh.

Zdroj: YouTube

Jiří Mádl připouští, že jednou z inspirací pro jeho film Pojedeme k moři byla knížka Marka Haddona nesoucí název Podivuhodný případ se psem. I tady je první část odlehčená a budící dojem, že její obsah je zaměřen jen na to, aby se jí čtenář předčasně nezbavil. Co však Mádla zaujalo nejvíc, byl její styl ve formě dětského vyprávění. Proto tak přistoupil i k filmu – po počátečním dovádění, kdy máme nutně pocit, že si kluci s fotoaparátem jen hrají a zkoušejí, co všechno jim umožní, po kratičkém vzplanutí ke Stáně, jež se vyřeší velice originálním způsobem a fotbalových trampotách přichází už zmíněný zvrat, ovšem iniciovaný Tomášovou zvědavostí. To už pak je ona část, kdy se nedá z rozjetého vlaku vystoupit, tvůrci děj gradují ještě druhou dějovou linkou, do jisté míry pojatou jako kontrapunkt tomu zatím poznanému. Může zavánět laciným postupem, může být vnímána jako záležitost kalkulativně emotivní, osobně bych neváhal použít termínu dnes bohužel až příliš zprofanovaného – klonil bych se k maximálně možné formě reality. Ostatně o tom mluví i názory diváků po prvních předváděcích frekvencích.

Hlavním hrdinou je dvanáctiletý Petr Šimčák, na jehož nalezení potřeboval štáb téměř půl roku. Dle slov producenta Miloslava Šmídmajera a samotného režiséra se dokázal perfektně ztotožnit s příběhem a obě dospělé představitelky, s nimiž „na place" trávil nemálo času, jeho výkon hodnotily jako vynikající. Jana Maršála neboli Harise už měl tým v hledáčku dříve, ostatně šlo o relativně zkušeného dětského herce (Něžné vlny, Modrý tygr), který však v současné době svádí těžký boj, zda se více věnovat fotbalu nebo filmové kariéře. Ostatně jeho umění s míčem si diváci mohou vychutnat i ve filmu, není divu, že se o něj přetahují pražské oddíly a momentálně válí v barvách Dukly. I představitelka Stáni, takto Anastázie Chocholatá, má zajímavou sportovní průpravu – několik let se věnovala krasobruslení, ač nyní už přešla k synchronizovaného bruslení. Další perličkou z filmového zákulisí byly společné narozeniny Petra Šimčáka a jeho filmové babičky Jaroslavy Pokorné – oba se narodili ve stejný den. Jenže paní Pokorná je slavila jen filmově, o těch skutečných se režisér Mádl dozvěděl až při jedné filmové projekci.

Dalšími významnými postavami jsou manželé Hrobští neboli Lucie Trmíková a Ondřej Vetchý. Dle slov Mádla byl Ondřej jednoznačnou volbou a Lucie svou relativní „neokoukaností" jej výborně doplňuje. Nemnoho dalších rolí je vlastně epizodních, ale přesto dokáží zaujmout a lehce pohladit po duši, což je třeba případ Miroslava Táborského v kratičké roli taxikáře...

Na snímek potřebovali aktéři spoustu pevných nervů, pětadvacet natáčecích dnů, k nimž přibyla kratičká frekvence na mořském pobřeží, a především 12 milionů korun. Natáčelo se většinou na jednu zrcadlovku, kterou vládla především Edita Kainrathová, ale dostatečně si ji užili i oba hlavní dětští protagonisté, protože některé záběry prostě nešly udělat jinak. Pak už bylo na střihači Jakubovi Vansovi, aby dal „dětskému" snímku konečnou podobu. Jednu z prvních zatěžkávacích zkoušek prodělal film na berlínském festivalu, kde ho shlédlo na tamní poměry neuvěřitelných 41 diváků – na vysvětlenou: běžná návštěva činí tak do desíti lidí. V současné době probíhají stále předváděcí frekvence po českých městech, aby pak druhý dubnový týden mohla vypuknout slavnostní premiéra.

Pro mnohé bude Pojedeme k moři experiment hrající na obvyklou strunu, ale pokud se na něj budete dívat nezaujatýma očima, poznáte, že jde o melodii o hodně odlišnou, než jaké znáte. Tohle není jen film natočený na fotoaparáty, je to i příběh, jehož aktéři klidně mohou žít nedaleko vás. I proto má smysl ho vidět.Více o filmu na ČSFD.cz

POJEDEME K MOŘI

Hrají: Petr Šimčák, Jan Maršál, Lucie Trmíková, Ondřej Vetchý, Jaroslava Pokorná, Anastázie Chocholatá, Michaela Majerníková, Miroslav Táborský.

Kamera: Edita Kainrathová

Hudba: René Rypar

Scénář a režie: Jiří Mádl

90 minut

Přístupný

Premiéra: 10. dubna 2014 (Česká republika)

Související

Křest DVD: K moři už pojedeme nejenom v kině

Křest DVD: K moři už pojedeme nejenom v kině

Originální film Jiřího Mádla už v kinech vidělo přes 80 000 diváků a od prvního prosincového pátku roku 2014 mu mohou přibýt další. Film toho dne vyjde na DVD, které s týdenním předstihem pokřtil sám pan režisér za účasti dámského půvabu a velkého množství cen.

Více souvisejících

Film Pojedeme k moři Jiří Mádl

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy